W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Lublin w czołówce pod względem wykorzystania środków unijnych

27.02.201909:00

Lublin znalazł się na 5. miejscu wśród polskich gmin pod względem realizacji projektów z wykorzystaniem środków unijnych w połowie ubiegłego roku. Lublin z kwotą niemal 4 mld zł, wyprzedził m.in. Gdańsk, Wrocław, Katowice, Rzeszów i Bydgoszcz. Zestawienie przygotował Główny Urząd Statystyczny.

Zestawienie GUS obejmuje wszystkie 2478 gmin w Polsce. Na pierwszym miejscu uplasowała się Warszawa, tuż za nią Łódź, Kraków i Poznań.

Dane gromadzone przez GUS dotyczyły wszystkich projektów zrealizowanych na terenie gminy lub miasta, w tym projektów realizowanych zarówno przez samorząd, jak i inne organizacje oraz podmioty pozarządowe. Środki pochodziły z unijnych funduszy polityki spójności na lata 2014-2020 w ramach krajowych i regionalnych programów operacyjnych.

Beneficjentem funduszy jest między innymi Urząd Miasta Lublin. Realizowane przez niego projekty związane są ściśle ze Strategią Rozwoju Miasta Lublina, a środki unijne w dużym stopniu przyczyniają się do realizacji zawartych w niej celów. Dotychczas Urząd Miasta Lublin, przy wsparciu finansowym ze środków unijnych na lata 2014-2020, zrealizował projekty takie jak rewitalizacja Placu Litewskiego, przebudowa skrzyżowania al. Solidarności i al. Gen. Wł. Sikorskiego z ul. Gen. Ducha czy budowa mostu w ciągu ul. Muzycznej nad rzeką Bystrzycą.

Dzięki realizacji inwestycji przy wsparciu środków unijnych możliwe jest wzmocnienie pozycji Lublina na tle miast o podobnym potencjale w Polsce i w Europie, poprawa estetyki krajobrazu miejskiego, a także kontynuacja tworzenia dogodnych warunków do życia w regionie.

Pełne zestawienie znajduje się w załączeniu.

Pliki do pobrania

Dane GUS - projekty realizowane z funduszy europejskich w gminach.pdf
Dane GUS - projekty realizowane z funduszy europejskich w gminach

Logo gospodarcze Miasta Lublin inspiruje biznes

Nasze projekty