W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Przedsiębiorcza Młodzież” – Miasto Lublin promuje rozwój kreatywności wśród młodzieży

„Przedsiębiorcza Młodzież” – Miasto Lublin promuje rozwój kreatywności wśród młodzieży
12.02.202410:02

Rozpoczynamy tegoroczną edycję projektu „Przedsiębiorcza Młodzież”, którego celem jest wsparcie postaw przedsiębiorczych oraz rozwinięcie kompetencji w zakresie przedsiębiorczości i kreatywności wśród lubelskiej młodzieży. Do udziału uczniowie i uczennice szkół ponadpodstawowych mogą się zgłaszać się poprzez swoich nauczycieli, do 16 lutego 2024 r.

„Przedsiębiorcza Młodzież” to inicjatywa realizowana wspólnie przez Miasto Lublin i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

– Jednym z celów, które wyznaczyliśmy w strategii rozwoju miasta na kolejne lata jest zapewnienie mieszkankom i mieszkańcom wysokiej jakości kształcenia na każdym etapie życia. Zadanie to jest realizowane m.in. poprzez wzmacnianie więzi młodych ludzi z Lublinem, w tym dzięki tworzeniu okazji do poznawania lubelskich przedsiębiorców, twórców z sektora kreatywnego czy ośrodków kultury oraz nauki. W ten sposób chcemy pokazać perspektyw rozwoju w Lublinie, a także wspierać start młodych przedsiębiorców na rynku pracy. „Przedsiębiorcza Młodzież” jest jednym z flagowych projektów Miasta, służących realizacji założonych celów we wspomnianym obszarze – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Bazując na doświadczeniach z poprzednich edycji projektu, większość aktywności projektowych zostanie utrzymana również w bieżącym roku. W programie tradycyjnie młodzież weźmie udział w dedykowanych warsztatach, w tym w zakresie: realizacji zadania marketingowego z Partnerami Kreatywnymi (agencje marketingowe, PR-owe, studia graficzne, studia animacji itp.), realizacji profesjonalnych relacji medialnych, autoprezentacji czy analizy typów osobowości metodą MBTI. Nie zabraknie także „Konkursu na najlepszy projekt doradczy z zakresu promocji firmy lub jej produktu w social mediach”, „Konkursu na szkolną Przestrzeń Kreatywną” czy też wizyt studyjnych w siedzibach przedsiębiorców i instytucji oraz na campusie UMCS w Lublinie. Nowością w III edycji projektu „Przedsiębiorcza Młodzież” będzie warsztat z zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji w marketingu, a także możliwość skorzystania przez młodzież z wytworów AI przy realizacji projektów doradczych dla firm i instytucji – Partnerów Projektu.

– W czasach tak gwałtownego rozwoju technologicznego szczególnie ważnym wydaje się aspekt praktyczny edukacji. Wymiana doświadczeń, idei, pomysłów w celu budowania dobrej, stabilnej przyszłości naszej Uczelni oraz naszego miasta i regionu jest głównym celem tej inicjatywy. Przedstawiciele i przedstawicielki przedsiębiorstw, szkół oraz młodzieży szkół ponadpodstawowych są zgodni: „To ma sens!”. Dlatego już po raz trzeci zapraszam do udziału w projekcie i życzę żeby ta edycja przyniosła, wiele kreatywnych, innowacyjnych projektów oraz pozytywnych doświadczeń – mówi prof. dr hab. Zbigniew Pastuszak, prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką UMCS.

W ubiegłorocznej edycji projektu wzięło udział ok. 330 uczestników i uczestniczek z 10 szkół ponadpodstawowych z terenu miasta. Młodzi stworzyli – 48 projektów doradczych z zakresu promocji firmy lub jej produktu w social mediach, odbyli szereg wizyt i spotkań w formie warsztatowej. Dzięki udziale w projekcie –młodzież ma możliwość podjęcia współpracy z lubelskimi przedsiębiorcami, stanowiącej niejednokrotnie ich pierwsze doświadczenie zawodowe. Uczestnicy i uczestniczki w bezpośrednim kontakcie z pracownikami firm, osobami prowadzącymi działalność kreatywną w obszarze social media i marketingu, poznają specyfikę konkretnych zawodów oraz wymagania współczesnego rynku pracy. Uczą się kreatywności oraz nabywają i rozwijają kompetencje miękkie, które wykorzystają na dalszej ścieżce kariery edukacyjnej i zawodowej. Projekt Przedsiębiorcza Młodzież, dotychczas realizowany w ramach aktywności miejskich związanych z otrzymaniem tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, zyskał rozpoznawalność wśród młodych mieszkańców miasta oraz lubelskich przedsiębiorców i instytucji. Został także wyróżniony w ramach Konkursu Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości (EEPA), w kategorii: Promowanie ducha przedsiębiorczości, który jest formą wyróżniania najlepszych promotorów i inicjatyw w dziedzinie przedsiębiorczości w Europie.

Nabór uczestników i partnerów trwa do 16 lutego 2024 r. Do udziału w projekcie zgłaszać mogą się grupy młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z Lublina (poprzez swoich nauczycieli), a także przedsiębiorcy i instytucje prowadzący działalność gospodarczą na terenie Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego, w tym przedstawiciele przemysłów kreatywnych z branży marketingowej.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu, formularz zgłoszeniowy oraz regulamin projektu znajdują się na stronie: www.przedsiebiorczy.lublin.eu

Nasze projekty