W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Trwają prace nad aplikacją mobilną – planerem podróży. Weź udział w badaniach!

Trwają prace nad aplikacją mobilną – planerem podróży. Weź udział w badaniach!
07.07.202112:01

Gmina Lublin wraz z Gehl Architects, globalnym liderem w projektowaniu przestrzeni miejskiej, rozpoczęła kolejne badania ankietowe w ramach projektu „Proaktywny asystent podróży wspomagany sztuczną inteligencją, monitorujący doświadczenia użytkowników i tworzący spersonalizowane rozwiązania w zakresie mobilności” – AI-TraWell. W ramach Projektu opracowane zostaną narzędzia analityczne służące stworzeniu planera podróży, a mieszkańcy będą mieli szansę wypowiedzieć się na temat tego, jakie elementy środowiska miejskiego są dla nich atrakcyjne.

Głównym celem projektu AI-TraWell jest opracowanie pilotażowego rozwiązania w postaci aplikacji mobilnej o charakterze planera podróży, wzbogaconej o narzędzia umożliwiające gromadzenie obiektywnych i subiektywnych danych ­– nie tylko dotyczących codziennych podróży użytkownika, lecz także  jego odczuć i opinii na temat szeroko rozumianego otoczenia. Takie podejście umożliwi dokładne określenie, które elementy środowiska miejskiego mieszkańcy postrzegają jako atrakcyjne, co z kolei pomoże w lepszym planowaniu oraz zarządzaniu przestrzenią publiczną. Różnicą w stosunku do istniejących rozwiązań w tym zakresie jest zorientowanie na użytkownika i sugerowanie tras na podstawie osobistych – definiowanych przez samych użytkowników – preferencji podróży.

Serdecznie zachęcamy do wypełnienia ankiety, która posłuży stworzeniu najbardziej efektywnej i atrakcyjnej z perspektywy mieszkańców aplikacji. Kwestionariusz znajduje się na stronie internetowej Maptionnaire i koncentruje się na zbadaniu m.in.:

 • w jaki sposób mieszkańcy miast podróżują do centrum,
 • co wpływa na wybór przez mieszkańców konkretnych tras,
 • w jaki sposób odbierają inne czynniki podczas codziennych podróży, np. jakość nawierzchni, poziom hałasu, obecność zieleni na trasie.

Badania zostaną zrealizowane równolegle w Lublinie, Monachium, Kopenhadze oraz Stambule i posłużą jako wkład do dalszych prac nad aplikacją AI-TraWell. Jest to metoda pionierska, która bada miękkie aspekty związane z podróżowaniem, a metodologia badawcza oparta jest na metodzie maptionnare, która łączy tradycyjne pytania ankietowe z interaktywną mapą, ułatwiając w ten sposób analizę przestrzenną oraz wizualizację danych.

Ankieta jest jednym z pierwszych elementów badań społecznych zaplanowanych w tym roku w ramach projektu AI-TraWell. Pod koniec 2021 r. realizowane będą również badania dotyczące funkcjonowania infrastruktury P&R (Park&Ride), aktywności mieszkańców w wybranych lokalizacjach miasta oraz rozszerzone badania nt. preferencji podróżowania i zachowań użytkowników w kontekście mobilności miejskiej, których pierwszy etap realizowano w 2020 r.

Projekt realizowany jest Wydział Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin w ramach konsorcjum EIT KIC Urban Mobility (Europejski Instytut Innowacji i Technologii Wspólnoty Wiedzy Innowacji ds. Mobilności Miejskiej z następującymi partnerami: Kolegium Uniwersyteckie w Londynie (UCL), Towarzystwo Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych, Zarząd Transportu Miejskiego w Monachium, Achmea, TomTom, Uniwersytet Techniczny w Eindhoven, ISBAK Istanbul IT and Smart City Technologies Inc., Open & Agile Smart Cities oraz miastami Stambuł, Monachium i Kopenhaga.

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) jest instytucją utworzoną przez Unię Europejską w 2008 r. w celu wzmocnienia zdolności Europy do wdrażania innowacji. EIT stanowi integralną część programu Horyzont Europa, najbardziej ambitnego programu w zakresie badań naukowych i innowacji w historii UE.

Więcej informacji:
Wydział Strategii i Przedsiębiorczości

 • Szymon Horosiewicz
  tel.: +48 81 466 25 06
  mail:
 • Ewelina Frelas-Tyczyńska
  tel.: +48 81 466 25 09
  mail:

Nasze projekty