W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Informacje drogowe 26 lipca: wiadukt Poniatowskiego

Informacje drogowe 26 lipca: wiadukt Poniatowskiego
22.07.2021

Od poniedziałku (26 lipca), w ramach trwającej przebudowy Al. Racławickich, nastąpi zmiana organizacji ruchu na wiadukcie Poniatowskiego.

Etap I przewiduje wyłączenie z ruchu jezdni ul. Poniatowskiego od ul. Popiełuszki w stronę Czechowa (po stronie Szkoły Samochodowej) wraz zamknięciem łącznicy zjazdowej w kierunku Zamościa i wjazdowej z al. Solidarności w stronę Czechowa. Ruch dwukierunkowy po jednym pasie ruchu zostanie utrzymany na drugiej jezdni. Na jezdnię właściwą wrócimy przez przewiązkę usytuowaną za wiaduktem. Po zakończeniu tego etapu od razu zacznie obowiązywać etap II. Wówczas nastąpi wyłączenie z ruchu jezdni jadąc od Czechowa w stronę Popiełuszki (po stronie Galerii Labirynt) oraz zamknięcie łącznicy wjazdowej z al. Solidarności w stronę centrum oraz łącznicy zjazdowej w stronę Zamku Lubelskiego. Ruch dwukierunkowy po jednym pasie ruchu w każdym kierunku zostanie utrzymany na drugiej jezdni. Jadąc z Czechowa przejedziemy przez przewiązkę na drugą jezdnię i dojedziemy do ul. Popiełuszki. Na cały czas trwania robót (etap I i II) zostanie utrzymane zamknięcie odcinka ul. Poniatowskiego od ul. Popiełuszki do Al. Racławickich. Utrudnienia w ruchu kołowym potrwają około 8 dni. W tym czasie drogowcy wykonają warstwę ścieralną jezdni wiaduktu i łącznic na węźle ul. Poniatowskiego.

Wymiana nawierzchni na wiadukcie Poniatowskiego oraz trzech łącznicach to roboty dodatkowe w ramach kontraktu przebudowy Al. Racławickich i realizowanego projektu unijnego. Wymiana nawierzchni jezdni na odcinku około 300 m wraz z łącznicami poprawi bezpieczeństwo i komfort ruchu drogowego. Na wspomnianym odcinku oraz trzech łącznicach nastąpi sfrezowanie starej nawierzchni i położenie nowej. Prace obejmą łącznie ponad 8,6 tys. m2 nawierzchni. Wykonanie tych prac sprawi, że cały węzeł Poniatowskiego będzie miał odnowioną nawierzchnię.

Prace przy przebudowie Al. Racławickich dobiegają końca. Z nowych dróg, chodników i ścieżek rowerowych mieszkańcy skorzystają w pierwszej połowie sierpnia. Finalizowane są jeszcze ostanie prace w zakresie kanalizacji deszczowej, aktualnie usuwana jest kolizja z kolektorem sanitarnym przy rzece Czechówka. Ponadto, w zakresie powstałej sygnalizacji świetlnej, wykonywana jest aktualizacja systemu zarządzania ruchem z centralnym serwerem miasta. W ramach rozszerzenia zakresu prac są wymieniane także schody na Al. Racławickich oraz trwa przebudowa murków oporowych. Z kolei na ul. Lipowej pozostały do wykonania niewielkie ilości chodników. Do końca miesiąca zakończą się wszystkie prace bitumiczne w zakresie warstwy ścieralnej jezdni i ścieżek rowerowych. Tym samym z końcem lipca sfinalizowane zostaną wszystkie prace zasadnicze, a w pierwszej połowie sierpnia będą prowadzone prace przy oznakowaniu poziomym, montażu wygrodzeń, likwidacji przejazdów i przystanków tymczasowych oraz prace porządkowe.

Termin zakończenia inwestycji, zgodnie z podpisanym aneksem do umowy, upływa 11 sierpnia. Całość zadania pochłonie ponad 100 mln zł, z czego 85% dofinansowania stanowią fundusze europejskie. Przebudowa Al. Racławickich wraz z rondem Honorowych Krwiodawców, ul. Poniatowskiego oraz ul. Lipową to główny komponent projektu unijnego realizowanego z udziałem środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020.