W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Atlas map pamięci” - wirtualna wystawa Bramy Grodzkiej

„Atlas map pamięci” - wirtualna wystawa Bramy Grodzkiej
29.04.202010:00

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zaprasza do zapoznania się wirtualną wystawą – „Atlasem map pamięci”. 

„Atlas map pamięci” to wystawa map i planów tworzonych przez dawnych mieszkańców miast i miasteczek w Polsce, Białorusi, Ukrainie, Litwie, Mołdawii i Słowacji (Żydów i nie-Żydów), którzy w ten sposób starali się ocalić od zapomnienia kształt i charakter swoich miejscowości – zniszczonych lub radykalnie zmienionych w wyniku II wojny światowej i przemian powojennych.


Na wirtualnej wystawie prezentowana jest galeria map pamięci pochodzących ze zbiorów Ośrodka oraz z ksiąg pamięci poszczególnych miejscowości, a także szereg materiałów dodatkowych, m.in. artykuły dotyczące map pamięci (w tym esej prof. Olgi Goldberg-Mulkiewicz), szczególną mapę pamięci Piask autorstwa Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata Marianny Krasnodębskiej, ponadto dokumentację wystawy w Galerii NN z maja 2019 roku i jej katalog, galerię róż wiatrów z map pamięci, bogato ilustrowany dział dotyczący profesjonalnej kartografii w języku jidysz wraz ze słownikiem jidyszowych terminów geograficznych, opowiadamy o Mesjaszu z Tyszowców oraz zabieramy na spacer śladami zapomnianych żydowskich toponimów Lublina.