W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Dokąd jedziemy? Dokąd nas wiozą?”

„Dokąd jedziemy? Dokąd nas wiozą?”
19.01.202108:07

78 lat temu do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku dotarł pierwszy transport polskich więźniów z więzienia gestapo na Pawiaku w Warszawie. Niemcy wysłali nim ponad 1300 kobiet i mężczyzn aresztowanych przez władze okupacyjne i osadzonych w więzieniu na skutek działalności konspiracyjnej, podejrzanych o pochodzenie żydowskie lub ujętych w trakcie masowych łapanek przeprowadzanych na warszawskich ulicach w połowie stycznia 1943 r.

Z okazji 78. rocznicy tych wydarzeń Państwowe Muzeum na Majdanku przygotowało film dokumentalny pt. „Dokąd jedziemy? Dokąd nas wiozą?”. Składają się na niego relacje tych, którzy przeżyli uwięzienie na Pawiaku i w obozie na Majdanku, archiwalne dokumenty i fotografie oraz komentarze historyczne. 

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej