W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Galeria Labirynt w kolorach tęczy, czyli wystawa „Jesteśmy ludźmi”

Galeria Labirynt w kolorach tęczy, czyli wystawa „Jesteśmy ludźmi”
11.07.202010:25

W środę 8 lipca Galeria Labirynt po raz kolejny pokazała, że środowisko artystyczne nie zgadza się na homofobię i dyskryminację. Odbyło się drugie otwarcie wystawy „Jesteśmy ludźmi”, na której zaprezentowano ponad 20 nowych prac kilkudziesięciu artystów i artystek. Podczas wydarzenia na ścianach galerii namalowano ogromną tęczę.

Wystawa „Jesteśmy ludźmi” powstała w reakcji na homofobiczne ataki Prezydenta Andrzeja Dudy na osoby LGBT+. W czerwcu, podczas pierwszego otwarcia zaprezentowane zostały prace znanych twórców i twórczyń, takich jak Mirosław Bałka, Karolina Breguła czy Gilbert & George. Dołączyli do nich teraz między innymi: aktor Jacek Poniedziałek, znany lubelski artysta Ludomir Franczak oraz założycielki grupy Syreny TV: dr Ewa Majewska i Aleka Polis.

Podczas środowego wernisażu wystąpił Głuchy artysta Daniel Kotowski. Jego peformans pt. „Czytam na głos II” zwracał uwagę na dyskryminację osób niesłyszących.

Ej dobra serio ogar

Od pierwszego otwarcia wystawa powiększyła się o ponad 20 prac. W sali wystawowej można oglądać wideo, kolaże, zdjęcia i instalacje. Uwagę przykuwają wiszące pod sufitem transparenty Pawła Żukowskiego z napisami „wielka Polska kolorowa”, czy „zakaz pajacowania”. Uśmiech wzbudza tęczowy plakat z tekstem „ej dobra serio ogar” autorstwa Krzyśka Oleksiaka. Oprócz prac o dużych formatach można zobaczyć dzieła niewielkich rozmiarów, takie jak „Salam” Mikołaja Grabowskiego. Praca na pierwszy rzut oka jest tylko czapką z daszkiem, jednak gdy przyjrzymy się bliżej, zobaczymy, że widnieje na niej naszywka z arabskim słowem „salam”, czyli pokój. Dla artysty czapka ta jest komentarzem polskiej kultury ulicznej, która posługuje się językiem pokoju i jednocześnie stosuje przemoc fizyczną. Kolejna niewielka praca to notatnik Kornela Leśniaka „Bezwstyd”, w którym znajdują się emocjonalne wpisy autora, wynikające ze stresu mniejszościowego.

Tęczowy budynek Labiryntu

Dzięki Kredowej Akcji przeprowadzonej przez Niezrzeszonych Studentów, budynek Galerii Labirynt, do tej pory pomalowany na czarno, ukazał się w tęczowych barwach. Młodzi artyści i artystki swoim działaniem podkreślili, że wspólna przestrzeń, którą łączą mury, jest otwarta dla wszystkich, bez względu na orientację. Każdy uczestnik wystawy mógł dopisać równościowe hasło, lub dorysować kawałek tęczy, łącząc siły we wspólnym geście.

Artysto, artystko dołącz do wystawy!

Planowane są kolejne otwarcia wystawy. Kurator wystawy Waldemar Tatarczuk zaprasza artystki i artystów, pragnących wyrazić swoje zdanie na temat homofobii i dyskryminacji, do dołączenia do wystawy. Zgłoszenia należy przysyłać mailowo na adres wearepeople@labirynt.com.