W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kobiece szepty przeszłości - zgłoś się!

Kobiece szepty przeszłości - zgłoś się!
14.02.201619:13

Realizacja zdjęć w Kiosku ze sztuką / 5 marca 2016 w godzinach 10.00-16.00
Zapisy w dniach 22-29 lutego, w godz. 12.00-18.00, pod numerem telefonu – 887 111 311
Wernisaż wystawy / 8 marca godzina 17.00
Czas trwania wystawy w Kiosku ze sztuką / 8 marca-8 maja 2016

Czy damy wyginęły jak dinozaury? Nic bardziej mylnego! Damy są wśród nas!  Zapraszamy Panie do udziału w Projekcie „Kobiece szepty przeszłości”. Pod okiem artysty-fotografa Marcina Szwaczko, 5 marca, „Kiosk ze sztuką” zamieni się w atelier fotograficzne z XIX wieku. Fotograf wykona zdjęcia portretowe w szlachetnej technice z XIX wieku – mokry kolodion. Dzięki atmosferze pracowni oraz charakterystycznym nakryciom głowy, Kobiety poczują się jak za czasów Izabeli Łęckiej z „Lalki” Bolesława Prusa. Efektem pracy będzie wystawa, do obejrzenia w Kiosku ze sztuką od 8 marca.

Warunki udziału: Bycie kobietą, mieszkanką Węglina Północnego, Węglina Południowego i Konstantynowa, niezależnie od wieku. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Liczba miejsc ograniczona w każdym przedziale wiekowym. Uczestniczki zostaną poinformowane telefonicznie o godzinie wykonywania zdjęcia. Po wystawie zdjęcia przechodzą na własność portretowanych osób. Uczestniczki wyrażają zgodę na wykorzystywanie wizerunku do promowania działań związanych z realizacją projektu oraz jego promocją. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Marcin Szwaczko. Urodzony w 1975 roku w Polsce. Miłośnik inżynierii mechanicznej i dobrego wina. Już jako dziecko przejawiał talenty artystyczne i inżynierskie. Zbudował z klocków Lego, napędzane korbką i przekładnią zębatą, mieszadło do herbaty. W czasie studiowania na uniwersytecie techniki nawiązał kontakty z bohemą artystyczną. Wówczas to zrozumiał, że fotografia jest dziedziną, która będzie tak samo ważna w jego życiu jak mechanika. Zafascynowany fotograficznymi procesami pierwotnymi, które z domieszką tajnych praktyk i szczypty oddechu nietoperza wykorzystuje do łapania światła tworzącego obrazy z natury kobiet o nienagannych manierach i kształtach. Ze słodyczy najbardziej lubi śledzie. Autor książki Mokry Kolodion – Proces Magiczny w praktyce.

Mokry kolodion. Jeden z pierwszych negatywowo pozytywowych srebrowych procesów fotograficznych. Polega na przygotowaniu emulsji fotograficznej złożonej np. z soli jodu, potasu i kadmu. Sole te, zawarte w emulsji wylanej na płytę, podczas reakcji uczulania w azotanie srebra, „zamieniają” się w światłoczułe halogenki srebra. Płytę po uczuleniu należy jak najszybciej, nim płyta wyschnie, naświetlić, wywołać i utrwalić. Stąd też w nazwie przymiotnik „Mokry”. Jest to jedno z ograniczeń procesu, szczególnie w plenerze. Potrzeba wówczas przenośnej ciemni.  

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane