W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nabór do Studium Wiedzy o Sztuce 2017/2018

Nabór do Studium Wiedzy o Sztuce 2017/2018
27.09.201721:28

Po raz czwarty zapraszamy na realizowane w ramach Studium Wiedzy o Sztuce wykłady, spotkania i oprowadzania kuratorskie, które ułatwiają swobodne poruszanie się po świecie sztuki współczesnej. Zajęcia są przeznaczone dla osób zainteresowanych sztuką najnowszą. Kurs skierowany jest do osób dorosłych.

Program SWoS składa się z kilku wzajemnie się dopełniających modułów. Pierwszy z nich to cykl wykładów, które w przystępny sposób wyjaśnią najważniejsze nurty sztuki XX i XXI wieku. Słuchacze dowiedzą się między innymi, czym jest: neoawangarda, performans, działanie site specific, sztuka krytyczna czy też sztuka partycypacyjna. Poznają twórczość artystów kształtujących sztukę współczesną, poszerzą wiedzę na temat artystów, których prace prezentowane są w salach wystawowych lubelskiej Galerii Labirynt. Wykłady pokażą, w jaki sposób artyści powracają do awangardowych kierunków XX wieku, twórczo je reinterpretując. Eksperymenty te opierają się na znajomości doktryn i teorii, których poznanie pozwoli słuchaczowi na swobodne poruszanie się po świecie niezwykle różnorodnej sztuki najnowszej.

Kolejnym elementem programu są wykłady ukazujące, w jaki sposób sztuka łączy się z innymi naukami oraz sferami działalności człowieka. Współczesne praktyki artystyczne przenikają się z dyskursami naukowo-poznawczymi. Proponowany cykl wykładów dotyczy relacji sztuki z różnorodnymi zjawiskami i praktykami – filozofią, socjologią, polityką, psychologią, ekonomią.

W program studium wchodzą także warsztaty dyskusyjne dla osób szczególnie zainteresowanych pogłębieniem wiedzy. Ostatnią częścią programu studium są spotkania z artystami, kuratorami i krytykami, rozmowy poświęcone sztuce współczesnej oraz oprowadzania kuratorskie.

Studium pomaga stać się świadomym, otwartym na nowe doświadczenia odbiorcą sztuki współczesnej.

Program studium:
1. Sztuka XX i XXI wieku w kontekście wybranych zagadnień artystycznych – wykłady
● Idea sztuki abstrakcyjnej: Piet Mondrian
● Zjawisko awangardy w sztuce
● Szkoła nowojorska: Jackson Pollock, Mark Rothko
● Sztuka w kontekście „kultury pragnień”
● Sztuka kobieca w Polsce w kontekście działań amerykańskich feministek
● Ciało jako medium: body art, performans
● Sztuka wideo – wykład i pokaz filmów
● Sztuka krytyczna i zaangażowana społecznie
● Sztuka partycypacyjna
2. Konteksty sztuki – wykłady
3. Klub sztuki – dyskusje
4. Spotkania, rozmowy z artystami, oprowadzania kuratorskie

Osoby, które uczestniczyły w poprzednich edycjach SWoS, a chcą kontynuować naukę, mogą być zwolnione z wykładów kursowych.
Zajęcia będą się odbywały trzy razy w miesiącu we wtorki, środy lub czwartki o godz. 17.00.
Obowiązuje jednorazowa opłata rekrutacyjna w wysokości 40 zł. Absolwenci otrzymają zaświadczenie o ukończeniu kursu.
Wypełniony formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie internetowej Galerii Labirynt, należy przesłać do 17.10.2017 na adres mailowy:
Zgłoszenia do 17.10.2017