W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Tydzień Zakazanych Książek w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Tydzień Zakazanych Książek w Miejskiej Bibliotece Publicznej
28.09.201609:08

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza od 3 do 7 października 2016 na Tydzień Zakazanych Książek!
Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, w pewien sposób są z niego dumni - jako z uosobienia ich wolności.
 
Tydzień zakazanych książek to jednak nie tylko akcja wymierzona przeciw cenzurze (obyczajowej, politycznej, religijnej), ale także inicjatywa mająca na celu zachęcenie do czytania i interesowania się historią literatury. 

CIEKAWE, ŻE NIEKTÓRE Z WASZYCH LEKTUR SZKOLNYCH TEŻ BYŁY NA LISTACH KSIĄŻEK ZAKAZANYCH...  

Oczywiście idea zakazywania książek jest dużo starsza od każdej amerykańskiej listy – w naszym kręgu kulturowym te niechlubne, cenzorskie szlaki przecierał Indeks Ksiąg Zakazanych (łac. Index librorum prohibitorum lub Index Expurgatorius) – opracowywany i ogłaszany przez Kościół katolicki, spis książek, których nie wolno było czytać, posiadać i rozpowszechniać wiernym bez zezwolenia władz kościelnych, pod groźbą ekskomuniki. Na spis wciągane były publikacje uznane za niezgodne z doktryną katolicką, wśród nich znalazły się też dzieła naukowe i filozoficzne, m.in. Galileusza, Kanta, Keplera, Kopernika, Monteskiusza czy Woltera.

Wybrane spotkania promujące wydarzenie:

  • Filia nr 2, ul.Peowiaków 12, tel. 81 466-62-02
    5 października 2016. godz. 18.00 - Nocne Czytanie Najbardziej Zakazanych Fragmentów Zakazanych Książek.
  • Filia nr 7, ul. Kunickiego 35, tel. 81 472-53-93
    3 - 7 października - Wystawka Zakazanych Książek, które są dostępne w zbiorach Filii.
  • Filia nr 18, ul. Głęboka 8, tel. 81 525-10-91
    3 - 7 października - Książki zakazane i ich autorzy - wystawka
  • Filia nr 19, ul. Kunickiego 89, tel. 81 745-31-44
    3 października 2016, godz. 10.00 -  spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom - zapoznanie się z niektórymi zakazanymi dziełami, począwszy od Indeksu Ksiąg Zakazanych (łac. Index librorum prohibitorum - opracowanym i ogłoszonym przez Kościół Katolicki), poprzez indeksy i palone na stosach książki przez niemieckich nazistów w latach 30-tych XX wieku oraz sowiecki totalitaryzm, cenzurę komunistyczną działającą w Polsce powojennej ze złowieszczo brzmiącym Głównym Urzędem Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Skupienie szczególnej uwagi na tych pisarzy i ich dziełach, którzy przez długie lata skazani byli na literacki niebyt!
  • 3 - 7 października - akcja "Czytanie leczy" - uchylenie "rąbka tajemnicy" dotyczącej dzieł, do których przyklejono w różnych okresach historii "łatkę" niepoprawnych, a nawet bardzo groźnych!W koszu wyłożone będą książki oraz będzie ich krótka prezentacja. Znajdą się tu publikacje uznane dziś za arcydzieła, czytane i wciąż wznawiane, nawet znajdujące się w spisie lektur szkolnych.

Każdy z odwiedzających nas czytelników w tym specjalnym tygodniu otrzyma wylosowany przez siebie aforyzm dotyczący roli książki w naszym życiu. Zapoznani zostaną z listą książek zakazanych i ocenzurowanych na przestrzeni dziejów.

Więcej informacji o programie filii MBP: http://www.mbp.lublin.pl
 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane