W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Warsztaty kaligrafii z Oleksiem Chekalem

Warsztaty kaligrafii z Oleksiem Chekalem
15.01.201715:16

Warsztaty kaligrafii z Oleksiem Chekalem
Termin: 4-5.02.2017, godz. 9.00
Miejsce: Izba Drukarstwa w Domu Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17
Zapisy:

Wystawie Oleksija Chekala „Typograficzna elegia albo nonsens wers i inna plątanina” będą towarzyszyć warsztaty kaligraficzne, do których punktem wyjścia jest wzornik liter z 1540 roku autorstwa Geralda Merkatora, flamandzkiego matematyka, geografa i prekursora współczesnej kartografii.
Na warsztatach uczestnicy będą wykonywać ćwiczenia w oparciu o włoską kursywę humanistyczną Geralda Merkatora, wykonają również własne mapy i zobaczą jak w twórczy sposób wykorzystać dawne techniki kaligraficzne do współczesnych projektów i ilustracji.

Uczestnik powinien mieć ze sobą:

  • Obsadka i stalówki, kilka od 1 mm do 3 mm, atrament – obligatoryjnie własny zestaw.
  • Ołówek i linijka, - materiały te będą również na miejscu ale dla wygody pracy w miarę możliwości proszę przywieźć własny zestaw narzędzi.

Oleksii Chekal - designer, kaligraf, historyk sztuki. Dyrektor artystyczny studia graficznego PanicDesign (www.panic.com.ua). Pracował jako wykładowca w Charkowskiej Państwowej Akademii Designu i Sztuki, a także w British School of Design w Moskwie. Prowadził liczne warsztaty kaligrafii i liternictwa w Ukrainie, Rosji, Białorusi, Kazachstanie, Włoszech, Francji itp. Zorganizował szkołę kaligrafii w Charkowie. Jako historyk sztuki bada wczesnochrześcijańską sztukę Syrii i Bizancjum. Pisze ikony. Ma spore doświadczenie w dziedzinie projektowania cerkwi. Członek Stowarzyszenia grafików «4BLOCK» (association of graphic designers 4BLOCK Icograda). Brał udział w kilku międzynarodowych wystawach wzornictwa. Ma na koncie kilka osobistych kaligraficznych wystaw w Europie (Florencji, Paryżu, Palermo, Pratovecchio itp). Jest organizatorem międzynarodowej wystawy-konferencji "Święto cyrylicy", poświęconej słowiańskiej literze i kaligrafii (Charków).