W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa fotografii w Zaułku Hartwigów

Wystawa fotografii w Zaułku Hartwigów
01.09.201714:11

We wrześniu, Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury w Lublinie zaprasza na wystawę fotografii Edwarda Sheriffa Curtisa (1868-1952), który specjalizował się w dokumentowaniu życia Indian. Jako strażnik pamięci tradycyjnej kultury rdzennych Amerykanów, podjął, wbrew licznym przeciwnościom losu, tytaniczną i niezłomną pracę, która w rezultacie przyniosła jeden z najważniejszych dokumentów w historii fotografii.            

Edward Sheriff Curtis zajmował się fotografią od młodych lat. W 1895 roku wykonał serię zdjęć najstarszej córki słynnego wodza Seattle z plemienia Duwaniszów, którego imię posłużyło za nazwę miasta, w którym osiadł Curtis. Te zdjęcia zapoczątkowały nowy rozdział w karierze Curtisa i wprowadziły go na stałe do historii fotografii.

W 1898 roku wziął udział w wyprawie naukowców badających górę Rainier. W trakcie tej wyprawy Curtis uległ fascynacji tematyką indiańską. Zrozumiał, że czas tradycyjnego modelu życia społeczności indiańskiej dobiega końca. W związku z tym, podjął starania, aby zainteresować publiczność dorobkiem rdzennych mieszkańców Stanów: publikował i wystawiał zdjęcia  przywożone z kolejnych wypraw, pisał artykuły. Przebył cały teren zamieszkany przez Indian - od Alaski do Meksyku. W ciągu wszystkich lat pracy nad tematem, wykonał ponad 40.000 zdjęć, a zebrany materiał opublikował w 20 tomowym wydawnictwie The North American Indian zawierającym zdjęcia, rysunki, mapy i bogate opisy poszczególnych plemion, ich zwyczajów i najważniejszych postaci. W trakcie swojej pracy, Curtis wielokrotnie popadał w tarapaty finansowe a nawet bankrutował. Te i wiele innych, bardzo trudnych sytuacji, nie załamały Curtisa, który upadał i podnosił się by skończyć dzieło życia. Dzięki jego ogromnemu wysiłkowi, mamy dziś okazję oglądać obraz odchodzącej kultury, która w XX wieku całkowicie zaniknęła w swojej oryginalnej formie.

Lubelska wystawa  fotografii Edwarda Sheriffa Curtisa została zrealizowana w oparciu o zbiory Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych.

7 września, podczas wernisażu wystawy, odbędzie się prezentacja dotycząca osoby i twórczości Edwarda Curtisa.

Wernisaż: 7 września – godzina 17.00 w Próba Cafe, ul Grodzka 5a, Lublin
Wystawa czynna: do 30 września 2017
Gdzie: Zaułek Hartwigów, Lublin
Wstęp wolny

Ponadto we wrześniu w Warsztacie Fotograficznym:

Spacer „Lublin Edwarda Hartwiga jako kopalnia tematów fotograficznych”
Kiedy: 9 września 2017 r., godz. 11:00-14:00
Gdzie: Start przy Warsztacie Fotograficznym Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów
Zapisy: Udział w spacerze jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy drogą telefoniczną pod numerem: 81 533 08 18 – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00.

Warsztat Ambrotypii
Kiedy: 16 września 2017 r., godz. 10:00-12:00 i 12:00-14:00
Gdzie: Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów           
Zapisy: Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy drogą telefoniczną pod numerem: 81 533 08 18 – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00.

Warsztat Talbotypii
Kiedy: 23 września 2017 r., godz. 10:00-12:00 i 12:00-14:00
Gdzie: Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów           
Zapisy: Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy drogą telefoniczną pod numerem: 81 533 08 18 – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00.


***
Dodatkowo w każdy czwartek i piątek w godzinach od 14:00 do 18:00 można zajrzeć do Warsztatu żeby bezpłatnie obejrzeć dawne modele aparatów, ciemnię i zobaczyć jak dawniej wykonywano fotografie. Po Warsztacie Fotograficznym oprowadza Pan Roman Krawczenko. Jest on artystą tworzącym fotografie techniką ambrotypii. Odtwarzając tę XIX-wieczną technikę, jest jednym z nielicznych artystów w Polsce używających tej unikalnej technologii tworzenia fotografii na szkle. Ambrotypia to technika na tyle elitarna, że zajmuje się nią jedynie około stu artystów na świecie. Roman Krawczenko na swoich ambrotypiach w magiczny sposób przedstawia współczesną Polskę i Polaków. Jego prace były wielokrotnie prezentowane w Polsce i na Ukrainie, a dorobek artysty jest już doskonale znany i doceniany przez fotografików i kolekcjonerów na świecie. Swoją wiedzą chętnie dzieli się z innymi.

Odwiedzenie pracowni w inne dni możliwe jest po wcześniejszym umówieniu się drogą telefoniczną. Informacje i zapisy telefonicznie: 81 533 08 18 (od poniedziałku do piątku w godz. 9:30-16:30).

Więcej informacji na temat warsztatów fotograficznych na warsztatykultury.pl

***
W 2017 roku Lublin świętuje Wielki Jubileusz 700-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Przeżywając wspólnie ten niezwykły rok, chcemy inspirować się naszym dziedzictwem, umacniać poczucie dumy z Lublina, a także rozwijać miasto dla przyszłych pokoleń. Warsztaty Kultury w Lublinie współtworzą program obchodów tego wielkiego lubelskiego święta.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane