W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Izabela Bartkowiak o poszukiwaniu klasycznego ideału w muzyce

24.11.201711:04

IX Edycja Otwartych Wykładów z Historii Sztuki 2017/2018 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie trwa. Po dwóch znakomitościach - profesorach - Ryszardzie Kasperowiczu i Arkadiuszu Bagłajewskim - wystąpiła bez kompleksów bis magister (Muzykologii i Historii Sztuki KUL JP2) Izabela Bartkowiak.
Przeszło dwa lata pracy na Filii nr 2 pokazało jej aktywność, a przede wszystkim kompetencje w dziedzinie sztuki, ale i muzyki, którą uprawia. Nie jest jej obcy antyczny ideał kalokagatii (piękno i dobro). Prowadząc narracje trudnego tematu: „Rewolucje czy restauracje - nawroty do klasycyzmu w muzyce XX wieku” dla przeciętnego słuchacza jak ja - zachwyciła wiedzą, umiejętnym poruszaniem się po muzyce, ale i historii sztuki. Dzisiejszego wieczoru słuchacze zostali oświeceni teorią neoklasycyzmu w muzyce. Mogli zrozumieć spójność znaczenia terminu, i zastanowić się z prelegentką nad długą historią niedbałego albo tendencyjnego jego użytkowania. 

Multimedialny pokaz ułatwił przybliżenie tematu. Uzupełniał wiedzę i rozjaśniał mroki niewiedzy. Autorkę dzisiejszego spotkanie nie tylko swoim umysłem, ale i formą ekspresji artystycznej , głosem i ciałem objaśniała:

Wśród wieloznaczności samego terminu neoklasycyzm wynikających z różnego pojmowania kwestii powrotu czy zwrotu w kierunku zamierzchłych epok pojawia się też pytanie o stopień, płaszczyznę tych powrotów oraz o szerszy kontekst jego występowania. Może być to restauracja: próba odtworzenia, naśladowania stylu kompozytorskiego Haydna z jaką mieliśmy do czynienia w Symfonii „Klasycznej”, próba skądinąd twórcza, bo zabarwiona delikatną nutą współczesności. Może być to restauracja pojmowana jako sięgnięcie do konkretnego utworu czy motywu muzycznego i zaadaptowanie go na grunt muzyki współczesnej, dostosowanie go do współczesnego języka dźwiękowego. Z tego typu restauracją mieliśmy do czynienia w przypadku Strawińskiego i poniekąd Ravela, którego umiejscowić można na pograniczu tych dwu rozumień restauracji. Neoklasycyzm był jednak również rewolucją na tle epoki w jakiej powstał, pośród technik notorycznie łamiących prawidła klasycznej harmonii opartych na dysonansowych brzmieniach, jawi się jako swoiste novum i rewolucja na wielką skalę.
Ten wykład, mam nadzieję,że nie jednemu słuchaczowi zapisze się w pamięci. 
Jerzy Jacek Bojarski

Izabela Bartkowiak w 2009 roku ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. Jest również absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II na kierunkach historia sztuki i muzykologia. Tytuły magisterskie uzyskała w 2014 roku na podstawie prac: „Wpływ teorii ekspresji muzycznej na teorie sztuk plastycznych w XVII wieku na wybranych przykładach” oraz „Musica mundana. Teoria harmonii sfer od Pitagorasa do Boecjusza. Studium hermeneutyczne”(promotor - ks. dr Lucjan Dyka). W nauce próbuje łączyć wiedzę z obu dziedzin poszukując wspólnej płaszczyzny dla sztuk plastycznych i muzyki. Jej mistrzem i niedoścignionym wzorem w tej materii jest prof. Ryszard Kasperowicz - promotor jej pracy magisterskiej z historii sztuki. Od 12 roku życia gra na klarnecie (ukończyła SM I st. im. Rodziny Wiłkomirskich w Świdniku w klasie p. Jaremiego Zienkowskiego oraz SM. I i II st. im. T. Szeligowskiego w Lublinie w klasie p. Andrzeja Schaba). Obecnie jest doktorantką historii sztuki na macierzystej uczelni (prowadząca seminarium: prof. KUL dr hab. Bożena Kuklińska). Tuż po studiach współpracowała z Galerią Sztuki Współczesnej „Labirynt” organizując wystawy, jest członkiem Stowarzyszenia Artystycznego „Otwarta Pracownia” w Lublinie, prowadzi zajęcia  edukacyjno-artystyczne w ramach projektu „Karuzela Sztuki”, publikowała recenzje w muzycznych pismach branżowych: „Ruch Muzyczny” i „Twoja Muza”, od 15 lat jest klarnecistką w Zespole Tańca Ludowego „Leszczyniacy” w Świdniku. Pracując w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie Filia  nr 2 (kwiecień 2014) realizuje się prowadząc koncerty z cyklu „Kolorowe Harmonie w Bibliotece”, organizując wystawy, wcielając się w różne role podczas performatywnych czytań, przygrywając na klarnecie i pianinie podczas bibliotecznych eventów, oraz prowadząc warsztaty mnemotechnik i szybkiego czytania. Jak każdy historyk sztuki kocha koty. Do jej najnowszych pasji należy jazda konna. Do nieco starszych: narciarstwo i żeglarstwo. Usilnie stara się wcielać antyczny ideał kalokagatii (piękno i dobro) dbając o jasność umysłu i sprawność fizyczną.