W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Lublin stolicą polskiej wiolinistyki

15.10.201722:47

środa, 11 październik 2017

Jubileuszowy X Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego odbył się w Lublinie w dniach od 5 do 10 września. Piękne brzmienie skrzypiec wpisało się w obchody 700. lecia Miasta Lublina. Do Konkursu przystąpiło 32 uczestników z różnych zakątków naszego kraju. Organizatorem Konkursu, który w Lublinie odbywa się od roku 1990 co trzy lata, jest niezmiennie Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.
Konkurs to przede wszystkim wielka ideą. Kiedy patronami są tacy skrzypkowie i kompozytorzy jak Henryk Wieniawski, Karol Lipiński czy Stanisław Serwaczyński, to wiadomo, że Konkurs kontynuuje pewne tradycje wiolinistyczne bliskie swojemu patronowi. Serwaczyński to nauczyciel Wieniawskiego; obaj pochodzili z Lublina. Nie dziwi zatem fakt, że renomowane konkursy odbywają się w naszym  właśnie mieście. Rangę imprez podnoszą nazwiska patronów, profesorowie, którzy tutaj przyjeżdżają i oczywiście laureaci, dla których te konkursy są pierwszym krokiem do światowej kariery.
Drugą istotą popularności jest organizator - Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Lublinie. Wielu laureatów Konkursu to dzisiaj wybitni artyści koncertujący w całym świecie, profesorowie, którzy obecnie uczą i przysyłają na Konkurs, w którym kiedyś uczestniczyli i zdobywali laury swoich uczniów.     
                                                                                                              
W Jury Konkursu znalazły się znakomitości wiolinistyki, profesorowie: przewodniczący jury Roman Lasocki, wiceprzewodnicząca jury Dominika Falger i jurorzy: Konstanty Andrzej Kulka, Marcin Baranowski, Mieczysław Szlezer, Szymon Krzeszowiec, Andrzej Gębski. Zacnemu gronu przewodniczył honorowo prof. Zakhar Bron, prezes naszego Towarzystwa, jeden z najwybitniejszych skrzypków i pedagogów świata, od 35 lat związany z Lublinem i Lubelskim Towarzystwem Muzycznym.

Inauguracja konkursu odbyła się w Trybunale Koronnym na Starym Mieście w Lublinie. Z recitalem wystąpiła Ines Issel Burzyńska, szesnastoletnia hiszpańska skrzypaczka polskiego pochodzenia, uczennica prof. Zakhara Brona. Wybitnie utalentowana studentka Wyższej Szkoły Muzycznej Królowej Zofii w Madrycie, laureatka Międzynarodowego Konkursu im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie w roku 2015. Wykonała: „Legendę”op.17, „Poloneza koncertowego D-dur” op. 4 Henryka Wieniawskiego i „Sonatę A-dur” Cesara Francka. Przy fortepianie towarzyszyła skrzypaczce dr Joanna Zathey-Wójcińska z Akademii Muzycznej w Poznaniu, która była również oficjalną pianistką – akompaniatorką Konkursu.

Przesłuchania uczestników konkursu odbywały się w dwóch grupach wiekowych, w trzech etapach. W grupie młodszej znaleźli się skrzypkowie, którzy do dnia 1 września 2017 r. nie przekroczyli 16 lat, w grupie starszej skrzypkowie, którzy do tej samej wyznaczonej daty nie przekroczyli 24 lat. Po kilku dniach przesłuchań, które obywały się w sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie, jury wyłoniło finalistów Konkursu. Oto kolejność nagrodzonych z grupie młodszej: 1. miejsce Marta Gębska, 2. Milena Pioruńska, 3. (ex-equo) Gaja Wilewska i Artur Jaworski, 4. (ex-equo) Kalina Zalesińska i Jakub Izdebski, 5. Justyna Marczak.
Grupa starsza: 1. miejsce (ex-equo) Marta Grygier i Sulamita Sara Ślubowska, 2. Bartosz Skibiński, 3. Wiktoria Białostocka, 4. Bartłomiej Fraś, 5. (ex-equo) Kamila Owsiany i Marcelina Sztekmiler, 6. Beata Ogryzek. 
O wyrównanym, bardzo wysokim poziomie tegorocznego Konkursu w Lublinie świadczy fakt, że jury miało bardzo trudne zadanie wyłonienia finalistów. W grupie młodszej najciekawsze wykonanie i interpretację, jak również poziom wykonawczy zaprezentowała Marta Gębska  z Warszawy – podkreślił prof. Zakhar Bron, honorowy przewodniczący jury.  Natomiast w grupie starszej, gdzie dojrzałość uczestników pogłębiała rozumienie i interpretację wykonywanych utworów przyznano miejsca ex aequo.  Warto podkreślić, że wszyscy utalentowani muzycznie młodzi skrzypkowie, którzy przyjechali do Lublina, aby zaprezentować swoje umiejętności i nie bali się konfrontacji z innymi, zasługują na najwyższą pochwałę. Henryk Wieniawski, jego nauczyciel Stanisław Serwaczyński, czy Karol Lipiński byliby z nich dumni. Wielu laureatów konkursu to artyści najwyższej rangi, koncertujący na całym świecie.

Nie ma przesady w tym, że Lublin w te dni konkursowe staje się światową stolicą nie tylko polskiej, a wręcz światowej muzyki skrzypcowej. Zdaniem Członków Jury, a są to najwybitniejsi skrzypkowie i pedagodzy lubelski Konkurs Młodych Skrzypków jest jednym z  najtrudniejszych dla kandydatów. Ma bowiem trzy etapy, a w każdym inną muzyczną treść. Dlatego przygotowaniom do niego młodzi skrzypkowie muszą poświęcić wiele czasu , olbrzymią ilość prób, ćwiczeń i wyrzeczeń. Ale warto jest wziąć udział w takich zmaganiach. Laureatami naszego konkursu są tacy artyści, jak: Bartłomiej Nizioł, Piotr Pławner, Szymon Krzeszowiec, Maria Machowska, Bartosz Bryła, Jakub Jakowicz, Janusz Wawrowski, Jakub Haufa, Bartosz Woroch, Wojciech Proniewicz, Jarosław Nadrzycki i wielu innych. 

Na koncercie laureatów, który odbył się w sali koncertowej OSM im. K. Lipińskiego w Lublinie wręczono nagrody najlepszym tegorocznym młodym skrzypkom. Była to też okazja do publicznego zaprezentowania nagrodzonych. Marta Gębska, która zajęła I miejsce w grupie młodszej podsumowując swój udział konkursie wykonała Fantazję na temat z opery „Porgi&Bess” op. 19 Frołowa, którą podbiła serca publiczności. Laureatka II miejsca Milena Pioruńska, w tej samej grupie wiekowej, zagrała brawurowo „Kaprys nr 2” op. 18 Henryka Wieniawskiego, a w wykonaniu laureatów III miejsca ex aequo: Gaji Wilewskiej z Łodzi i Artura Jaworskiego z Wodzisławia Śląskiego, usłyszeliśmy Kaprys nr 3 op. 18 Henryka Wieniawskiego i Kaprys nr 3 Karola Lipińskiego. W grupie starszej laureaci pierwszego miejsca: Sulamita Sara Ślubowska zagrała „Tzigane” M. Ravela, a Marta Grygier Sonatę „Kreutzer” cz. I L. van Beethovena. Bartosz Sikibiński zdobywca II miejsca wykonał Sonatę nr 3 „Ballada” Ysaye.

W ramach nagród regulaminowych skrzypkowie z trzech pierwszych miejsc obu grup wystąpią w przyszłorocznym Konkursie Międzynarodowym im. K. Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego, który odbędzie się w Lublinie w dniach 10 – 19 września 2018. Niezależnie od tego dwie zwyciężczynie grupy starszej otrzymały nagrody pieniężne   od Klubu Rotary Lublin Centrum, które wręczył jego prezydent Marek Gromaszek. Laureatka grupy młodszej otrzymała nagrodę ufundowaną przez Towarzystwo Muzyczne – to recital w ramach „Harmonii Starego Miasta 2018”.      Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk przyznał Medal 700-lecia Lublina prof. Zakharowi Bronowi – prezesowi  i Ryszardowi Piotrowi Heliaszowi dyrektorowi Lubelskiego Towarzystwa Muzycznego.Uhonorowano też Lubelskie Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, które otrzymało Medal 700-lecia Lublina również jako instytucja.
Wygrana w Konkursie Otwiera  drogę na światowe estrady. Dotychczas w trzydziestoletniej historii Konkursu wzięło w nim udział ponad 1000 skrzypków – gimnazjalistów, licealistów i studentów. Organizatorzy mają pewność, że tak będzie również z tegorocznymi laureatami, bo konkurs to przede wszystkim kontynuacja wspaniałej polskiej szkoły skrzypiec, której mimo wielu dziś problemów nie wolno zaprzepaścić. W roku 1990 imprezę inicjował i organizował m.in. prof. Zenon Brzewski. Od tego czasu Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków jest uważany za doskonałą platformę konfrontacji, zarówno dla pedagogów, jak i uczniów szkół muzycznych w Polsce (jest organizowany co trzy lata), a jego laureaci często stają się ważnymi postaciami światowej wiolinistyki.

Konkursowi od lat patronuje prezydent Lublina dr Krzysztof Żuk. Smutne jest to, że w tym roku – po raz pierwszy w dziejach konkursu – organizatorzy nie otrzymali dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jak już wspomniałem Konkursy lubelskie to przede wszystkim wielka idea. Patron Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków Stanisław Serwaczyński był nauczycielem Henryka Wieniawskiego. Należy podkreślić, że obaj pochodzili z Lublina. – Nie dziwi zatem fakt, że od lat organizujemy przesłuchania dla młodych wiolinistów w naszym mieście, które zapoczątkowali nieżyjący już dwaj animatorzy kultury: wybitny skrzypek i pedagog prof. Zenon Brzewski i Jacek Ossowski, dyrektor Towarzystwa Muzycznego w Lublinie. Dzięki nim w Lublinie kontynuowana jest polska szkoła skrzypiec, której kolejnym pokoleniom, mimo wielu problemów nie wolno zaprzepaścić. Ta idea przyświeca Towarzystwu Muzycznemu im. H. Wieniawskiego w Lublinie, które w przyszłym roku naprawdę z należną dumą będzie obchodziło 120-lecie nieprzerwanej działalności.
Ryszard Piotr Heliasz

Ryszard Piotr Heliasz - dyrektor Konkursu i Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Lublinie. Urodził się w 1961 roku w Lublinie, tłumacz i lektor języka włoskiego.Absolwent II LO im. J. Zamoyskiego w Lublinie i Instytutu Języka i Kultury Włoskiej Dante Alighieri w Rzymie Od 9 lat Dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Lublinie Od 20 lat Dyrektor i koordynator Ogólnopolskich i Międzynarodowych Konkursów Wiolinistycznych uznanych za największe w Polsce i na świecie, organizowanych przez Towarzystwo Muzyczne. Wyróżniony odznaczeniami „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i „Srebrnym Krzyżem Zasługi” oraz Medalem Edukacji Narodowej. Lektor języka włoskiego. Członek rzeczywisty Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich.Profesor Honorowy Dall’ Arco Academy w Hamburgu.W czasie 10-letniego pobytu w Rzymie tłumacz w środowiskach polonijnych.  Posiada bogaty dorobek translatorski. Propagator polskiego dziedzictwa kulturowego w świecie oraz języka i kultury włoskiej w Polsce. Liczne kontakty z placówkami kulturalnymi głównie we Włoszech, Niemczech, Austrii, Białorusi, Ukrainie i Japonii.Posiada noty biograficzne w prestiżowym wydawnictwie „Who is Who w Polsce” i „Kto jest kim w województwie lubelskim”.

Wydarzenia polecane