Drukuj stronę do PDF Miejska Biblioteka pamiętała o Andrzeju Kocie. Zdjęcia Marta Piasecka
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie uczciła pamięć o lubelskim grafiku Andrzeju Kocie (1946- 2015).
W wigilię pierwszej rocznicy śmierci pokazano dwa rysunki Benka Homziuka wykonane zaraz po śmierci Andrzeja, dwa exlibrysy: Magdaleny Kiełkiewicz i Jerzego Jacka Bojarskiego oraz wystawa fotograficzna. Wczoraj odbyła się premiera filmu dokumentalnego "jestem zajęty... bo w niebo wzięty..." autorstwa Jerzego Jacka Bojarskiego, który fotografował Andrzeja podczas wizyt w Miejskiej Bibliotece. Andrzej był Przyjacielem tej placówki i redaktorem grafikiem w Niecodzienniku Bibliotecznym.
Andrzej Kot - ur. 21 listopada 1946 zmarł 17 lutego 2015 grafik, kaligraf, zecer, typograf, ilustrator książek. Autor alfabetu m.in. Ot-Kot, Lot-Kot, Iza i Kozina. W 1995 r., jako jedyny polski artysta, Andrzej Kot znalazł się w monografii Josepha Kiermeiera-Debre i Fritza Franza Vogla Das alphabet. Die Bildwelt der Buchstaben von A bis Z. Od roku 1978 (Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie) uczestniczył w większości światowych imprez graficznych. W 1981 r. nagrodzony złotym medalem Międzynarodowego Biennale Exlibirsu w Malborku. Przyjaciel Bibliotek Hieronima Łopacińskiego. Współredagował Niecodziennik Biblioteczny. Dnia 27 stycznia 2008 roku otrzymał nagrodę Angelus w kategorii: Artysta roku 2007, która została mu wręczona w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie Filii nr 30 w 2008 roku.
Jerzy Jacek Bojarski - wydawca, społecznik, były radny miejski , redaktor Niecodziennika Bibliotecznego, autor mapy Bruno Schulz i Drohobycz. Pomysłodawca lubelskiej nagrody Angelus. W 2010 r.; zrealizował m.in. film o Tadeuszu Mysłowskim Rozpoczęło się w Piotrkowie. Z prywatnego archiwum pamięci opowiada Tade. Myslowski Lublin 2010 , "Niecodzienni bibliotekarze w Rumunii", "Konik na biegunach. Wspomnienia Michała Hochmana", Lublin 2012, teledysk biblioteczny: „Tak jak malował Pan Chagall” - śpiewa i gra Michał Hochman, Lublin 2012