W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Narodziny Stowarzyszenia Lubelska Fara i co dalej?

13.01.201623:18

Wczoraj, 11 stycznia 2016 roku, w Domu Kultury LSM zostało powołane do życia Stowarzyszenie Lubelska Fara.  Inicjatorem i orędownikiem odbudowy Lubelskiej Fary jest dr Józef Zięba – pisarz i wieloletni dyrektor Muzeum im Józefa Czechowicza, aczkolwiek okazało się, że także inne osoby miały podobne idee, z którymi dzieliły się w swoich gronach. W wielu z nas może rodzić się pytanie: po jakie licho kolejny kościół na Starym Mieście? Odpowiedź krótka - tu nie chodzi o jeszcze jeden obiekt  w sensie kultu religijnego, których jest tutaj aż nadto. 

Zarząd Stowarzyszenia Lubelska Fara od lewej stoją (na zdjęciu): Wojciech Górski-skarbnik. dr Józef Zięba-wiceprezes, Ryszard Montusiewicz-prezes, Andrzej Zdunek -wiceprezes, Marian Czajczyk-sekretarz, Kazimierz Stasz i Jerzy Jacek Bojarski-członkowie Zarządu. 
Tak, jak nie można sobie wyobrazić krakowskiego Rynku bez Kościoła Mariackiego czy Sukiennic, warszawskiej Starówki bez zamku Królewskiego, natomiast Lublin od ponad półtora wieku jak gdyby zdążył się przyzwyczaić do placu po Farze – która była najszacowniejszą, reprezentującą i najpiękniejszą staromiejską budowlą, ogniskująca przez stulecia życie religijne, społeczne i kulturalne miasta, lokowanego w 1317 roku przez króla Władysława Łokietka.
Znani Lublinianie reprezentujący różnorodne środowiska, ludzie nauki i kultury, działacze i społecznicy, dziennikarze i przewodnicy, architekci, artyści, budowlańcy, którzy weszli do komitetu  założycielskiego Stowarzyszenia, chcą ten stan rzeczy zmienić. Oczywiście  nie sami. To jest zaczyn, który chce wywołać epidemię aktywności i ofiarności wśród Lublinian. Bez pospolitego ruszenia to pozostanie w sferze marzeń. Tutaj chodzi o wdowi grosz, ale i wielką kasę. Najpierw potrzeba błyskawicznej zmiany mentalności i przyznać, że w krajobrazie Starego Miasta trzeba uzupełnić brakujący element., tak jak uzupełnia się brakujące zęby. Każdy esteta wie, że to nie podlega przecież dyskusji. Tylko stawia się pytanie,  kiedy i za ile,  oraz szuka się bardzo dobrego stomatologa? Bez pomocy Prezydenta Lublina i Radnych trudno będzie zrobić skuteczne i szybkie kroki. Jubileusz 700-lecia się zbliża szybkimi krokami, a prac do wykonania jest multum.
 Warto nadmienić, że już od 7 marca 2015 roku Społeczny Komitet Odbudowy Lubelskiej Fary w składzie Józef Zięba, Ryszard Montusiewicz, Kazimierz Stasz, Andrzej Zdunek, Zbigniew Fronczek, Marian Czajczyk i Jerzy Kleban począł swoje pierwsze starania. Odbył się bardzo interesujący wykład prof. dr hab. Ryszarda Szczygła Lubelska fara w życiu społeczności miasta w czasach średniowiecznych i renesansu oraz prezentacja Krzysztofa Muchy Cyfrowa rekonstrukcja kościoła św. Michała czyli dawnej fary.
Wczoraj, Listę członków założycieli Stowarzyszenia Lubelska Fara podpisali  m. in:  prof. KUL Jadwiga Kuczyńska autorka monografii Kościół farny św. Michała w Lublinie (TN KUL, Lublin 2004),  Marian Czajczyk, Stanisław Dąbrowski, Wojciech Wnuk, dr Magdalena Dylewska, dr Bernard Homziuk, Jerzy Sprawka, Jerzy Jacek Bojarski, Stanisław Bałdyga, Wojciech Górski,  Edward Balawejder, Krystyna Głowniak, Sławomir Janicki, Józef Zięba, Bogna Bender-Motyka, Sławomir Hapoński, Krzysztof Mucha, Kazimierz Stasz, prof. Kazimierz Głowniak, Ryszard Montusiewicz, Andrzej Zdunek, Bożena Maziarz.
 

W preambule statutu Stowarzyszenia Lubelska Fara czytamy:

„Kierowani obywatelską troską o zachowanie dla przyszłych pokoleń historycznego dziedzictwa kulturowego miasta Lublina, tworzymy Stowarzyszenie Lubelska Fara. Jego działalność wpisuje się w inicjatywy związane z obchodami 700-lecia nadania prawa miejskiego Lublinowi.
Podstawowym celem „Stowarzyszenia Lubelska Fara” jest odbudowa Lubelskiej Fary – jego cennego i szczególnego dla społeczeństwa obiektu, pełniącego przez blisko 600 lat ważną rolę w historii Lublina – stanowiącego główny ośrodek życia religijnego, kulturotwórczego i edukacyjnego w mieście.
Celem działania Stowarzyszenia Lubelska Fara jest także doprowadzenie do rewitalizacji Lubelskiej Fary, aby – po odbudowaniu – służyła wielu dziedzinom w obszarze: życia społeczno-religijnego, kultury, edukacji, nauki, twórczości, turystyki i promocji Lublina oraz otwartości na innowacyjne wyzwania współczesności.
Celem działania Stowarzyszenia Lubelska Fara jest również rozbudzenie – w oparciu o odbudowaną farę – aktywności obywatelskiej mieszkańców Lublina na różnych płaszczyznach życia publicznego, sprzyjania nowym inicjatywom społecznym, rozwój wspólnoty lokalnej, środowisk zawodowych i wolontariatu.
Nawiązując do rekomendacji Unii Europejskiej HerO (Heritage as Opportunity) traktujemy dziedzictwo Lubelskiej Fary jako strategiczną szansę dla Lublina i całego regionu, a także w wymiarze europejskim – uznając, że rozwijanie i inwestowanie w dziedzictwo kulturowe pozwoli „w pełni skorzystać z jego szerokiego potencjału jako atutu rozwojowego i atutu dla społeczności lokalnej”.

Opracował:  Jerzy Jacek Bojarski

Wydarzenia polecane