W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Niedosyt Anny Czerwińskiej Rydel na 700-lecie Lublina

26.09.201723:37

Dlaczego niedosyt? Anna Czerwińska-Rydel to Antoine de Saint-Exupéry w spódnicy. Jej książki i opowiadania są bardzo mądre. Uczy nas i bawi. Pisze o ludziach z pasją, porusza wszelkie problemy dzisiejszego świata: miłości, bliskości, ba nawet samotności. W jej książkach, jak i duszy gra muzyka.
Na stałe mieszka w Gdańsku, a zakochana jest w Lublinie. Jeździ po Polsce na spotkania autorskie promując swoje książki, ale nasz gród ukradł jej serce. Wczoraj na zaproszenie organizatorów - Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej-Panel Turystyczny odwiedziła nasze miasto. Lubelskie Centrum Konferencyjne pulsowało życiem.

Kongres został zorganizowany w ramach działalności Centrum Kompetencji Wschodnich – programu realizowanego przez Miasto Lublin i Samorząd Województwa Lubelskiego. Jak podkreślają organizatorzy zadaniem Kongresu: jest sieciowanie i inicjowanie nowych przedsięwzięć oraz współtworzenie nowej jakości w szeroko rozumianej współpracy rozwojowej.
Pisarka znad Morza Bałtyckiego jako autorka przewodników dla dzieci wzięła udział w panelu Poznawanie miasta z perspektywy rodzica i dziecka wraz z przewodniczką Magdaleną Mazur-Ciseł (Krajka Biuro Turystyki Kulturowej). Spotkanie prowadziła Agata Patoleta z UM Lublin.
Młoda pisarka o wykształceniu muzycznym, matka dwójki dzieci, tym razem do Lublina zawitała z mężem Pawłem Rydlem, tak, tak od tych Rydlów.. Przed panelem szybka i dobra herbata w Mandragorze z instruktorką Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego - Anną Ostęp.
W trakcie spotkania panelowego zaprezentowała swoje trzy, a właściwie dwa przewodniki po Szczecinie i Powiecie szydłowieckim, gdyż trzeci przewodnik po Kociewiu - „Dwanaście listów babci Krysi” ukazał się pod zmienionym tytułem i bez nazwiska na okładce czyli „Karolinka i kociewska grapa” Książka kucharska dla dzieci. Praca zbiorowa pod redakcją Krystyny Gierszewskiej (sic! a gdzie prawa autorskie ? Umowa była inna!)
Ania Czerwińska Rydel czuła się podczas spotkania, jak przysłowiowa ryba w Bałtyku. Piękną polszczyzną, dynamicznie i dowcipnie opowiadała o swoich publikacjach przewodnickich. Zaś na ekranie pojawiały się doborowe ilustracje Grażyny Boguckiej. To sprawdzony duet. Zapętlony ekran jak echo dopowiadał udanymi ilustracjami ze Szczecina i Powiatu Szydłowieckiego. Co jakiś czas autorka przerywała swoje niezwykłe opowieści, by zanurzyć słuchaczy w fabule przewodników sypiąc frazami istotne fakty o rejonie Szydłowieckim i mieście Szczecinie.
Kilka lat temu poznałem pisarkę Annę Czerwińską-Rydel, kiedy zbierała materiały do swojej książki  W podróży ze skrzypcami. Przygody Henryka Wieniawskiego, wydanej przez Wydawnictwo Literatura – Łódź, Towarzystwo im. H. Wieniawskiego – Poznań, 2014. Z jednej strony cieszyłem się, że mogłem pomóc w zbieraniu materiałów, który w niecodzienny i nieszablonowy sposób promuje  świat dziecięcej literatury Henryka Wieniawskiego i Lublina. Z drugiej zaś zazdrość dotykała mnie głęboko, że Poznań po raz kolejny uprzedził nas z Henrykiem Wieniawskim, który powinien być rozpoznawalną marką Lublina.
Na długo przed jubileuszem miasta Lublin, autorka dostała propozycję napisania przewodnika dla dzieci po Kozim Grodzie. Niestety grzech zaniechania czy zaniedbania ze strony urzędników? Nie wiem? - pozbawił miasto nietuzinkowego przewodnika pióra Anny Czerwińskiej Rydel. Stąd mój niedosyt! Pora naprawić ten błąd i uzupełnić luki w promocji Lublina dla dzieci, bowiem często odwiedzają Lublin z rodzicami.
Jerzy Jacek Bojarski

Anna Czerwińska-Rydel (ur. 7 września 1973 w Gdańsku) – muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY. W swoich książkach i opowiadaniach pisze o ludziach z pasją, problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości, a przede wszystkim o muzyce. Na stałe mieszka w Gdańsku. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i studentami prowadząc zajęcia muzyczne, pedagogiczne oraz terapeutyczne.
http://www.annaczerwinskarydel.com/

Powiązane:

Jerzy Jacek Bojarski