Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Niedosyt Anny Czerwińskiej Rydel na 700-lecie Lublina

26.09.201723:37

Dlaczego niedosyt? Anna Czerwińska-Rydel to Antoine de Saint-Exupéry w spódnicy. Jej książki i opowiadania są bardzo mądre. Uczy nas i bawi. Pisze o ludziach z pasją, porusza wszelkie problemy dzisiejszego świata: miłości, bliskości, ba nawet samotności. W jej książkach, jak i duszy gra muzyka.
Na stałe mieszka w Gdańsku, a zakochana jest w Lublinie. Jeździ po Polsce na spotkania autorskie promując swoje książki, ale nasz gród ukradł jej serce. Wczoraj na zaproszenie organizatorów - Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej-Panel Turystyczny odwiedziła nasze miasto. Lubelskie Centrum Konferencyjne pulsowało życiem.

Kongres został zorganizowany w ramach działalności Centrum Kompetencji Wschodnich – programu realizowanego przez Miasto Lublin i Samorząd Województwa Lubelskiego. Jak podkreślają organizatorzy zadaniem Kongresu: jest sieciowanie i inicjowanie nowych przedsięwzięć oraz współtworzenie nowej jakości w szeroko rozumianej współpracy rozwojowej.
Pisarka znad Morza Bałtyckiego jako autorka przewodników dla dzieci wzięła udział w panelu Poznawanie miasta z perspektywy rodzica i dziecka wraz z przewodniczką Magdaleną Mazur-Ciseł (Krajka Biuro Turystyki Kulturowej). Spotkanie prowadziła Agata Patoleta z UM Lublin.
Młoda pisarka o wykształceniu muzycznym, matka dwójki dzieci, tym razem do Lublina zawitała z mężem Pawłem Rydlem, tak, tak od tych Rydlów.. Przed panelem szybka i dobra herbata w Mandragorze z instruktorką Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego - Anną Ostęp.
W trakcie spotkania panelowego zaprezentowała swoje trzy, a właściwie dwa przewodniki po Szczecinie i Powiecie szydłowieckim, gdyż trzeci przewodnik po Kociewiu - „Dwanaście listów babci Krysi” ukazał się pod zmienionym tytułem i bez nazwiska na okładce czyli „Karolinka i kociewska grapa” Książka kucharska dla dzieci. Praca zbiorowa pod redakcją Krystyny Gierszewskiej (sic! a gdzie prawa autorskie ? Umowa była inna!)
Ania Czerwińska Rydel czuła się podczas spotkania, jak przysłowiowa ryba w Bałtyku. Piękną polszczyzną, dynamicznie i dowcipnie opowiadała o swoich publikacjach przewodnickich. Zaś na ekranie pojawiały się doborowe ilustracje Grażyny Boguckiej. To sprawdzony duet. Zapętlony ekran jak echo dopowiadał udanymi ilustracjami ze Szczecina i Powiatu Szydłowieckiego. Co jakiś czas autorka przerywała swoje niezwykłe opowieści, by zanurzyć słuchaczy w fabule przewodników sypiąc frazami istotne fakty o rejonie Szydłowieckim i mieście Szczecinie.
Kilka lat temu poznałem pisarkę Annę Czerwińską-Rydel, kiedy zbierała materiały do swojej książki  W podróży ze skrzypcami. Przygody Henryka Wieniawskiego, wydanej przez Wydawnictwo Literatura – Łódź, Towarzystwo im. H. Wieniawskiego – Poznań, 2014. Z jednej strony cieszyłem się, że mogłem pomóc w zbieraniu materiałów, który w niecodzienny i nieszablonowy sposób promuje  świat dziecięcej literatury Henryka Wieniawskiego i Lublina. Z drugiej zaś zazdrość dotykała mnie głęboko, że Poznań po raz kolejny uprzedził nas z Henrykiem Wieniawskim, który powinien być rozpoznawalną marką Lublina.
Na długo przed jubileuszem miasta Lublin, autorka dostała propozycję napisania przewodnika dla dzieci po Kozim Grodzie. Niestety grzech zaniechania czy zaniedbania ze strony urzędników? Nie wiem? - pozbawił miasto nietuzinkowego przewodnika pióra Anny Czerwińskiej Rydel. Stąd mój niedosyt! Pora naprawić ten błąd i uzupełnić luki w promocji Lublina dla dzieci, bowiem często odwiedzają Lublin z rodzicami.
Jerzy Jacek Bojarski

Anna Czerwińska-Rydel (ur. 7 września 1973 w Gdańsku) – muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY. W swoich książkach i opowiadaniach pisze o ludziach z pasją, problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości, a przede wszystkim o muzyce. Na stałe mieszka w Gdańsku. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i studentami prowadząc zajęcia muzyczne, pedagogiczne oraz terapeutyczne.
http://www.annaczerwinskarydel.com/

Kalendarium wydarzeń

<

22.07.2018

>

Czerwiec 2018

Lipiec 2018

Sierpień 2018

Wrzesień 2018

Październik 2018

Listopad 2018

Grudzień 2018

Styczeń 2019

Luty 2019

Marzec 2019

Kwiecień 2019

Maj 2019

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
28 29 30 31
1
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
30 31
1 2
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
27 28 29 30 31
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
29 30 31
1 2
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
31
1 2 3
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
28 29 30 31
1 2 3
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
25 26 27 28
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
29 30
1 2