W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Scena Plastyczna KUL szafirowym Jubilatem

24.09.201501:20

Wkrótce Lublin stanie się dwudniową stolicą Sceny Plastycznej KUL. Przyjadą niezwykli goście z całej Polski i nie tylko. W różnych miejscach miasta wybrzmi szafirowy jubileusz, co w nomenklaturze jubileuszy małżeńskich oznacza 45 lecie.

 Już lada moment 25 i 26 września na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędą się  uroczystości Jubileuszu  45 lecia Sceny Plastycznej KUL , z którą nierozerwalnie związany jest Leszek Mądzik. Powołał ją do życia i jej szefuje. Reżyser, scenograf, malarz, fotograf, projektant plakatów i okładek książkowych. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Scenografii oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Uznany i nagradzany. Zapisał się swoją bogatą twórczością w historii teatru, jak i plastyki. Człowiek wszechstronny - instytucja – stworzył niepodrabialny styl, który nazwałbym „mądzikowym”. Jest rozpoznawalny na całym świecie.
 

image_030.jpgTemu doniosłemu wydarzeniu będą towarzyszyć w pierwszym dniu świętowania, m.in.: sesja naukowa pt. Teatr obrazowy; wystawa fotografii i archiwaliów Sceny Plastycznej KUL, promocja albumu Leszek Mądzik- Teatr wydawnictwo Jedność oraz spektakl „Lustro” Sceny Plastycznej KUL i spotkanie z jego aktorami. Drugi dzień rozpocznie się od dyskusji panelowej „Lech Majewski i Jan A. Kaczmarek – Obraz i dźwięk, którą poprowadzi Grażyna Torbicka. Podczas uroczystości Jubileuszowej w auli im Stefana Kardynała Wyszyńskiego oprócz przemówień okolicznościowych  O scenie Plastycznej KUL powie również słowo Zbigniew Taranienko. Odbędzie się premiera filmu „Lustra Leszka Mądzika” w reżyserii Nataszy Ziólkowskiej-Kurczuk oraz wystawa fotografii "Avignon 2014" - również w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL, Rynek 8, Stare Miasto. Uroczystości zamkną się Jubileuszowym Bankietem w wirydarzu klasztoru oo. Dominikanów w Lublinie przy ulicy Złotej.

Warto podkreślić, że nie byłoby Sceny Plastycznej KUL bez Leszka Mądzika. To teatr autorski, gdzie dominuje obraz i dźwięk, teatr bezsłownej prawdy. Wyróżniany nagrodami i odznaczeniami. Powstały o nim i Scenie Plastycznej książki, albumy i filmy. Autor, mimo iż wystawia swoje spektakle na całym świecie, zachował zdrowy dystans do siebie, to osoba bardzo skromna. Zapytany przeze mnie o swoje marzenia, odpowiedział - niestety tylko przez telefon. Próby w Teatrze Starym w Lublinie – wykluczyły nasze spotkanie. Nie chciałem rozpraszać reżysera w pracy, choć takiej możliwości nie wykluczył.  Podkreślił: Chcę odkrywać rzeczy nowe i jak najbliżej zbliżać się do nich. Ogrom pracy do wykonania jeszcze przede mną.

Dość powiedzieć, że osobiście Leszka poznałem w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim będąc studentem historii KUL (1978-1984). Bliżej, gdy szefowałem Księgarni Uniwersyteckiej KUL (1984-2001). Współpracowałem, gdy byłem radnym miasta Lublina (1998-2002) i pracowałem w Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Miasta Lublina.  To w tym okresie powstała Galeria Sztuki Sceny Plastycznej przy Ryneku 8. Współrealizowałem wspólne projekty będąc pracownikiem Miejskiej Biblioteki  Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego  w Lublinie. 

Biblioteka trzykrotnie gościła wybitnego twórcę. Najpierw w 2003 roku  w Galerii 31 na Czechowie prezentując wystawę fotografii Stefana Ciechana „Scena Plastyczna KUL”.  Po raz wtóry  z okazji „Światowego dnia książki i praw autorskich” zorganizowaliśmy wystawę  „Leszek Mądzik a książka” w siedzibie biblioteki „Klasztorze Panien Wizytek” na  Peowiaków. Komisarz wystawy piszący te słowa zgromadził  ówczas około dwustu eksponatów: ilustracji książek i plakatów czy pocztówek pokazując jego twórcze oblicze w przestrzeni książki i plakatu. Całość pięknie opracowała plastycznie Urszula Kozak. Ostatnim spotkaniem Leszka Mądzika w naszej placówce była promocja jego książki-albumu w Fili nr 21 na Starym Mieście. Z okazji szafirowego Jubileuszu Scenie Plastycznej KUL, Leszkowi Mądzikowi, życzę spełnienia marzeń twórczych, ale i osobistych. Jerzy Jacek Bojarski