W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

200-lecie istnienia Teatru Starego w Lublinie

200-lecie istnienia Teatru Starego w Lublinie
09.02.202206:19

Przed miesiącem wkroczyliśmy w podwójnie jubileuszowy 2022 rok Teatru Starego w Lublinie. Wszakże właśnie na ten rok przypadają rocznice 200-lecia istnienia teatru przy Jezuickiej i 10-lecie wznowienia jego działalności w nowej formule.

Jako pierwszą obchodzić będziemy 10. rocznicę wznowienia działalności po ponad 30-letniej przerwie. 11 marca zapraszamy na uroczysty koncert urodzinowy „8/10”. Wystąpi ośmioro wspaniałych artystów - ekstraklasa polskiego jazzu, artystka i artyści różnych pokoleń, którzy przed ostatnią dekadę związali się z Teatrem Starym i stali się jego wspaniałymi ambasadorami w kraju: Monika Borzym, Andrzej Jagodziński, Sławomir Kurkiewicz, Henryk Miśkiewicz, Michał Miśkiewicz, Wojciech Myrczek, Marek Napiórkowski i – jako gość specjalny – nestor światowego jazzu Jan „Ptaszyn” Wróblewski. Kierownictwo artystyczne sprawuje saksofonista Henryk Miśkiewicz, który twierdzi, że „Teatr Stary to jedno z najwspanialszych miejsc koncertowych w Europie. Mimo innego przeznaczenia, panuje w nim klimat klubu jazzowego”. Spodziewać się można zarówno autorskich kompozycji, jak i standardów.

Między 15 a 18 czerwca odbędzie się czwarta już edycja Festiwalu Śleboda/Danutka. Kolejny raz wspominać będziemy Danutę Szaflarską, postać niezwykle znaczącą dla Teatru Starego. Na scenie Teatru zagoszczą spektakle, projekcje i dyskusje. Ponownie zostanie wręczony Gong Danutki. A w zasadzie 2 gongi, bowiem w podwójnie jubileuszowym roku będzie dwoje Laureatów! Są nimi Pani Jadwiga Jankowska-Cieślak oraz Pan Krzysztof Globisz. Ale w tym szczególnym roku wyjdziemy też w plener, niedaleko, bo na Rynek Starego Miasta, gdzie w sobotę 18 czerwca odbędzie się wielki koncert „Vivat Teatr Stary Lublin!” z udziałem wszystkich laureatek i laureatów przyznawanego od pierwszej edycji festiwalu Gongu Danutki: Janusza Gajosa (2019), Krystyny Jandy (2020) i Jana Peszka (2021) oraz wyróżnionych w tym roku Krzysztofa Globisza i Jadwigi Jankowskiej-Cieślak. Towarzyszyć im będą: Kuba Badach, Marta Ledwoń Dorota Miśkiewicz, Grzegorz Turnau i Magda Umer. Za oprawę muzyczną odpowiada Krzysztof Herdzin, a wydarzenie poprowadzą Grażyna Torbicka i Michał Nogaś.

W wakacje Teatr Stary będzie nieczynny, ale dziać się będzie w nim bardzo dużo. Trwać wszakże będą gorączkowe prace montażowe i przygotowania do wydarzenia, które zaplanowane as na 24 września. Nastąpi wtedy uroczyste otwarcie stałej wystawy, poświęconej dwustuletniej historii tego budynku. Zajmie ona cztery kondygnacje foyer. Zespół kuratorski pracuje nad nią już od dwóch lat. Kwerendy archiwalne, pisanie artykułów, gromadzenie eksponatów, wywiady, opracowywanie koncepcji scenograficzno-plastycznej – to wszystko wciąż się dzieje. Na wystawie będzie można prześledzić kalendarium najważniejszych wydarzeń z dziejów, poznać fascynujący repertuar XIX-wiecznego teatru, dowiedzieć się, jakie sławy tu bywały, dotknąć autentycznego projektora filmowego z lat 50. XX wieku, podziwiać suknię Danuty Szaflarskiej, a na najbardziej zainteresowane osoby czekać będzie cykl artykułów na tworzonej właśnie stronie internetowej, będącej uzupełnieniem ekspozycji. Nie zabraknie oprowadzań kuratorskich i towarzyszących inauguracji wystawy wydarzeń artystycznych.

Nie wiadomo, jakim spektaklem zainaugurowano działalność teatru przy Jezuickiej, ale wiadomo, że miało to miejsce 20 października 1822 roku. Wiadomo również, że niedługo później, bo repertuar zmieniał się niemal codziennie, wystawiono tu „Króla Leara” Williama Shakespeare'a. Właśnie dlatego dokładnie w dwusetną rocznicę pierwszego przedstawienia wystawionego na scenie lubelskiego teatru, 20 października 2022 roku, będziemy mogli zobaczyć monodram „Król Lear” w wykonaniu Andrzeja Seweryna i w reżyserii Janusza Opryńskiego.

Lear jest ważny dla nas dlatego, że pokazuje zagadkę ludzkiego losu. Nieprzewidywalność naszych emocji i wyborów. Pytanie, dlaczego Lear zachował się tak, jak się zachował, pozostaje otwarte – mówi o tej postaci Andrzej Seweryn.

 

Rok jubileuszowy zostanie otwarty koncertem jazzowym i koncertem jazzowym zostanie zamknięty, a właściwie premierą utworu „200/10”, który na specjalne zamówienie pisze pianista, kompozytor i aranżer Marcin Masecki. 10 grudnia wykonają go autor i orkiestra złożona ze znakomitych muzyków średniego i młodego pokolenia. Zagrają: Piotr Domagalski, Tomasz Duda, Tomasz Dworakowski, Michał Górczyński, Jan Harasimowicz, Maurycy Idzikowski, Jerzy Rogiewicz, Eldar Tsalikov, Kuba Więcek i Piotr Wróbel.

Przypominamy, że o historii Teatru Starego możecie również poczytać na specjalnie na tę okoliczność stworzonym profilu fb „Teatr Stary każdego z nas. Pamiętnik Marianny H. Orland”, gdzie znaleźć można anegdoty, ciekawostki, a także bogatą ikonografię związane z datami dziennymi, w które historie te się wpisują.

Kalendarz wydarzeń jubileuszowych w skrócie:

  • 11 i 12 marca: „8/10” koncert jazzowy z okazji dziesięciolecia działalności Teatru Starego w nowej formule
  • 15-18 czerwca: 4. Festiwal Danuty Szaflarskiej Śleboda/Danutka
  • 18 czerwca: wielki koncert „Vivat Teatr Stary Lublin!” na Rynku Starego Miasta
  • 24 września: otwarcie stałej wystawy poświęconej historii Teatru przy ul. Jezuickiej
  • 20 października: premiera monodramu „Król Lear” z okazji dwustulecia istnienia Teatru (kolejne spektakle w dniach 21-23 października)
  • 10 grudnia: premiera koncertu „200/10” na orkiestrę jazzową autorstwa Marcina Maseckiego
     

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane