W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

200-lecie Teatru Starego w Lublinie!

200-lecie Teatru Starego w Lublinie!
04.05.202000:04

W 2022 roku Teatr Stary obchodzić będzie swoje 200-lecie. Budynek teatru, początkowo nazwany „Teatrem Zimowym”, otwarto w 1822 roku. Od początku swojej działalności funkcjonował jako instytucja impresaryjna, wynajmująca swoją scenę wędrownym trupom dramatycznym z całego kraju. Począwszy od 1907 roku teatr działał również jako jedno z pierwszych kin w Polsce.

Jego pierwotna nazwa „Theatre Optique Parisien” z biegiem lat zmieniała się na: „Rialto”, „Wiedza”, „Panteon” i „Adria”. Po wojnie, aż do roku 1981 budynek funkcjonował jako „Kino Staromiejskie”. Od 2012 roku – jako Teatr Stary - znów jest otwarty dla publiczności. I to do niej zwraca się z prośbą: 

 


Szanowni Państwo, Drodzy Widzowie,
To przede wszystkim ludzie – artyści, widzowie, pracownicy, tworzyli Teatr Stary na przestrzeni lat. Przy okazji jubileuszu 200-lecia pragniemy zbudować możliwie najpełniejszy obraz dziejów tego niezwykłego miejsca na mapie kulturalnej Lublina i kraju.

Będziemy zaszczyceni i wdzięczni, jeśli zechcecie stać się współtwórcami tej historii i zechcecie podzielić się z nami swoimi wspomnieniami – również tymi najbardziej osobistymi. Jeśli w swoim domowym archiwum macie jakiekolwiek pamiątki, które wiążą się z historią Teatru Starego lub Waszą osobistą historią, która tutaj miała swoje miejsce, będziemy wdzięczni za ich udostępnienie.

Poszukujemy zdjęć, filmów, ale też biletów, afiszy, programów teatralnych czy innych osobistych pamiątek, w jakikolwiek sposób związanych z historią Teatru Starego. Jeśli zechcecie podarować nam takie przedmioty będziemy bardzo zobowiązani. Wiemy jednak dobrze jaką wartość mają prywatne pamiątki – dlatego chętnie je zeskanujemy, sfotografujemy, opiszemy
i zwrócimy Państwu.

Dziś wystarczy nam przesłać zdjęcie zrobione komórką, na którym widać będzie interesujące nas dokumenty.

Czekamy też na prywatne opowieści – wspomnienia z filmów i spektakli, historie o pierwszej randce w kinie przy ulicy Jezuickiej albo zasłyszanej rodzinnej opowieści z życia rodziców czy dziadków. Czekamy na relacje ludzi, którzy pracowali w tym miejscu albo w jakikolwiek sposób je współtworzyli.

Każde wspomnienie, dokument mogą stać się częścią nie tylko o historii samego teatru, ale też opowieści o 200 latach dziejów naszego miasta.

Udostępnione materiały planujemy wykorzystać w ramach jubileuszu zaplanowanego na 2022 rok. Zapewniamy Państwa, że w przypadku, jeśli tylko Państwa materiały lub wspomnienia będą w jakikolwiek sposób wykorzystane, odbędzie się to z poszanowaniem wszelkich Państwa praw. 

Wspomnienia (spisane lub nagrane), zdjęcia pamiątek wraz z informacjami na temat możliwości zwrotnego kontaktu z Państwem z naszej strony, prosimy nadsyłać na adres:  Zachęcamy również do kontaktu telefonicznego pod nr tel 603 110 698. Jak tylko będzie to możliwe,
z przyjemnością spotkamy się również z Państwem osobiście.

Zapraszamy serdecznie do wspólnego świętowania 200 lecia Teatru Starego
w Lublinie!

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej