W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Album zawierający historię 25 lat Festiwalu Organowego Lublin – Czuby

Album zawierający historię 25 lat Festiwalu Organowego Lublin – Czuby
16.09.202206:52

Wydany został album zawierający historię 25 lat Festiwalu Organowego Lublin – Czuby, prowadzonego przez Roberta Grudnia.

W 1995 roku z kościoła św. Michała w Monachium do parafii pw. Św. Rodziny w Lublinie sprowadzone zostały organy Carla Schustera, wybudowane w 1956 roku. Narodził się pomysł festiwalu organowego na Czubach. Pierwsze imprezy miały charakter typowo edukacyjny, łączyły utwory na organy i inne instrumenty. Festiwal powstał także jako pamiątka wizyty papieża Jana Pawła II w Lublinie.

W ramach festiwalu w latach 1997-2021 odbyło się 256 koncertów,  zaprezentowało się ponad 3000 artystów. Wystąpili wirtuozi królewskiego instrumentu organów m.in. z : Austrii, Niemiec, Francji, Ukrainy, Litwy, Estonii, USA, Kanady czy Kolumbii.
Festiwalowa publiczność mogła podziwiać tak wybitne postacie świata muzyki i teatru jak.: Krzysztof Penderecki, Teresa Żylis-Gara, Małgorzata Walewska, Alicja Węgorzewska, Marek Torzewski, Krzesimir Dębski, Krzysztof Kolberger, Olga Bończyk, Maciej Zakościelny oraz Poznańskie Słowiki, Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Soliści, Orkiestra i Chór Teatru Muzycznego w Lublinie, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej, Grupa Claret Gospel, Zespół Kaniorowa i Mazowsze.

Album zawiera historię wydarzenia oraz 81z djęć artystów którzy występowali podczas festiwali.

Dwadzieścia pięć lat festiwalu to ogrom pracy, zaangażowania i poświęcenia wielu osób. Myślę, że ta idea artystyczna bliska jest św. Janowi Pawłowi II i on wciąż nam błogosławi. Stałe sięganie do spuścizny duchowej św. Jana Pawła II czyni festiwal unikalnym w skali kraju. Ramy tej pracy nie pozwalają by wymienić wszystkich artystów, którzy gościli na Czubach, ale wszystkim z serca dziękuję za wkład pracy w realizację tego dzieła jakim jest Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby i wydanie Albumu podsumowującego 25 lat festiwali - podsumowuje Robert Grudzień, dyrektor festiwalu.

Druk Albumu: Wydawnictwo Polihymnia Sp.z o.o.
Sponsor Grupa Azoty S.A.
Wydawca: ks.prałat dr Tadeusz Pajurek, proboszcz parafii pw. Świetej Rodziny w Lublinie