W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Atrakcyjne ferie w mieście
23.01.201912:00

Nie siedź w domu w ferie! Już od 11 lutego zapraszamy dzieci i młodzież do skorzystania z oferty przygotowanej przez Miasto Lublin i aktywnego wypoczynku. Będziemy  świętować jubileusz 450 rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej, tworzyć komiksy i questy historyczne. Jak co roku pojawi się kilka nowości, m.in.: półkolonie językowe, laboratorium detektywistyczne, zakodowana biblioteka młodego człowieka czy język migowy dla dzieci. Nie zabraknie warsztatów kulinarnych i treningu z zawodnikami Energa Basket Ligi. Zapisy ruszają 28 stycznia.

Miasto Lublin, jak co roku, organizuje w czasie zimowej przerwy w nauce bezpłatne bądź częściowo odpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży mieszkającej lub uczącej się na terenie Gminy Lublin. Oferta przygotowana przez miasto ma na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywności ruchowej oraz poszerzenie zainteresowań kulturalnych. Pełna oferta zajęć znajduje się na stronie www.zima.lublin.eu. Zapisy na „Zimę w mieście 2019” prowadzone będą od 28 stycznia bezpośrednio u organizatorów.

Swoje propozycje przygotowały muzea, domy kultury, biblioteki i instytucje kulturalne. Dzięki warsztatom z podstaw języka migowego, zaszczepimy u dzieci świadomość istnienia języka migowego (Warsztaty Kultury). Podczas zajęć w Laboratorium Detektywistycznym dzieci poznają pracę detektywa od podszewki, założą biuro detektywistyczne i poznają techniki tropicieli przestępców (MBP filia nr 40). Dla małych inżynierów przygotowane zostały zajęcia Zimowa Majsternia (Warsztaty Kultury). Dzięki warsztatom artystycznym uczestnicy zajęć poznają tajniki tworzenia filmu, tworzenia scenariusza czy projektowania postaci (DDK „Czuby Południowe”). Uczestnicy każdego turnusu pod opieką prowadzących stworzą film animowany.

W trakcie warsztatów sensorycznych uczestnicy przeniosą się w pobudzający zmysły świat pełen pachnących oraz mieniących się różnymi kolorami mas powstających na bazie produktów spożywczych i nie tylko (Galeria Labirynt). Ferie zimowe będą też dobrą okazja do spotkania z ciekawymi ludźmi – aktorami, pisarzami, dziennikarzami, muzykami (Dom kultury „Ruta”) lub do poznania świata teatru jeszcze bliżej - Teatr im. Ch. H. Andersena zaprasza na warsztaty rodzinne: tworzenie masek oraz zajęcia teatralne.

Dla uczestników „Zimy w mieście” lubelskie biblioteki oferują zajęcia plastyczno-czytelnicze, warsztaty związane z robotyką, kodowaniem i programowaniem oraz rozgrywki gier planszowych (np. Dixit, Business Fantasy), scrabble, dobble, lub puzzle. Młodzieżowe Domy Kultury zapraszają na warsztaty wokalne, naukę gry na bębnach i kahonach, naukę tańców dworskich, rysunku, a także podróż do Afryki i turniej szachowy.

Ferie to doskonały czas aby rozwinąć swój kulinarny talent i nauczyć się robić cebularze (Regionalne Muzeum Cebularza), pączki z ziemniaków i róże karnawałowe (Biuro Turystyki Kulturowej KRAJKA), a nawet ręcznie wyrabiać cukierki i lizaki. Bardzo ciekawą propozycją będą warsztaty lublinowo-szczupakowo (Muzeum Historii Miasta Lublin), podczas których powstaną alternatywne zakończenia legend lubelskich. Znajomość legend przyda się podczas warsztatów komiksu (LROT), które poprowadzi Tomasz Wilczkiewicz - lubelski rysownik.

Do jubileuszu 450-lecia Unii Lubelskiej będą nawiązywały warsztaty o tematyce turystyczno-krajoznawczej organizowane przez PTTK, których uczestnicy zdobędą specjalnie ustanowioną z tej okazji odznakę. Historię Lublina poznają uczestnicy warsztatów tworzenia questów i szlaków turystycznych (Biuro Turystyki Kulturowej KRAJKA). Warsztaty tworzenia odpustowej biżuterii, malowania ikon i żywa gra „Budujemy Lublin” to propozycje Muzeum Wsi Lubelskiej.

Podczas dwóch tygodni zimowej przerwy uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w półkoloniach tematycznych związanych z jubileuszem 450-lecia Unii Lubelskiej (Bawimy Animacje Imprezowe, Fundacja Rozwiń Skrzydła) lub językowych prowadzonych w języku angielskim (Fundacja Lokalni Coolturalni). Nie zabraknie oczywiście turniejów gier planszowych Board Mania Kids (Fundacja TRACH).

Na aktywnych czekają rozgrzewające warsztaty ze sportów miejskich: deskorolki, bmx („INNI”) i boulderingu ( ProClimbing), warsztaty żonglerskie (Fundacja Inside Out) oraz cieszące się ogromną popularnością mistrzowskie treningi koszykarskie z naszymi ekstraklasowymi zawodnikami TBV Start Lublin.

„Zima w mieście” to nie tylko warsztaty i spotkania ale też wizyty w teatrze, kinach, galeriach i muzeach. Te wszystkie zajęcia dostępne są w ofercie kulturalnej przygotowanej przez miejskie instytucje kultury. Ferie, jak na karnawał przystało zakończy kostiumowy Bal u króla Bolesława (Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”).

Jak co roku, na uczniów czeka 7 szkolnych basenów i 2 lodowiska. Dzieci i młodzież będą mogły korzystać z zajęć sportowych organizowanych w 6 szkołach. Tradycyjnie już uczniowie będą mogli zjeść ciepły posiłek w 13 stołówkach wybranych szkół.

To tylko nieliczne z propozycji, jakie przygotowały instytucje miejskie i podmioty współpracujące z Miastem. Zapisy na „Zimę w mieście 2019” prowadzone będą od 28 stycznia bezpośrednio u organizatorów poszczególnych akcji. Miejsc jest sporo, ale chętnych nigdy nie brakuje więc warto się spieszyć, aby wziąć udział w wybranych zajęciach. Pełna oferta, zasady uczestnictwa i terminy zajęć, warsztatów oraz wszelkie informacje organizacyjne są dostępne na stronie internetowej www.zima.lublin.eu.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane