W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bee Home – Załóż domek dla pszczół

Bee Home – Załóż domek dla pszczół
21.03.202100:37

Ochrona owadów zapylających jest niezwykle ważnym wyzwaniem współczesności. Szacuje się, że życie na ziemi bez pszczół i innych owadów przetrwa maksymalnie przez kilka lat. Dlatego tak ważne jest dbanie o owadzich przyjaciół. Teraz, dzięki wsparciu Warsztatów Kultury, możesz pomóc pszczołom i ustawić dla nich domek własnego projektu.

Nasze życie – i Ziemia jako całość – byłyby zupełnie inne, gdyby nie istniały pszczoły. W rzeczywistości jedna trzecia tego, co jemy zależy od tych zajętych, brzęczących owadów i innych zapylaczy. Jednak z powodu negatywnego wpływu niektórych działań człowieka pszczołom grozi wyginięcie. Nieświadomie zniszczyliśmy ich domy i naturalne siedliska, budując własne domy, miasta i projektując nasze ogrody. Wprowadzając pestycydy, chemikalia i monokulturę w rolnictwie, spowodowaliśmy gwałtowne zanikanie łąk dzikich kwiatów na całej planecie.

Możemy z tym walczyć, budując domki dla pszczół!

Nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy ani znać się na projektowaniu, czy być złotą rączką. Możesz skorzystać z gotowych rozwiązań. Bee Home – to domek dla pszczoły, który został zaprojektowany z myślą o tak zwanych pszczołach samotnicach, które jak sama nazwa wskazuje żyją samotnie. Te niesamowicie ciekawe owady są znane jako świetne zapylacze. Jedna pszczoła samotnica może sama zapewnić zapylenie takiej samej ilości roślin, jak 120 pszczół miodnych. Co równie ciekawe, pszczoły samotnice nie mieszkają w koloniach, ani w złożonych ulach, lecz potrzebują jedynie małych otworów do przechowywania pyłku i składania jaj oraz ochrony przed warunkami atmosferycznymi i wilgocią.

Bee Home został zaprojektowany przez SPACE10 – laboratorium badawcze i projektowe z Kopenhagi, którego misją jest zapewnienie ludziom i planecie lepszego życia na co dzień. Projekt jest wspierany przez firmę IKEA. SPACE10 stworzyło Bee Home we współpracy ze studiem projektowym Bakken&Bæck z Oslo i projektantką Tanitą Klein. Domki zaprojektowane przez SPACE10 udostępnione są na wolnej licencji. Chcemy wspierać i popularyzować tę ideę. Tak jak studio SPACE10 wierzymy, że podejście w duchu założeń „open source” może usprawnić sposób projektowania, wytwarzania lokalnie i dystrybucji zrównoważonych produktów. 

Na czym polega akcja?

Uczestnicy projektu za pośrednictwem strony www.beehome.design zaprojektują własne domki, które w swoim zakładzie makerspace wykona Marcin Pendel. Po wycięciu przez Marcina elementów domku uczestnicy będą mieli szansę sami je złożyć (a w opcji pandemicznej złożą je organizatorzy i przekażą uczestnikom już gotowe). Na podstawie zebranych od uczestników informacji organizatorzy dostarczą wskazówek i wiedzy na temat właściwego umieszczenia domku i jego późniejszej konserwacji. Po otrzymaniu gotowych domków poproszą Was o regularne przysyłanie fotografii, dokumentujących życie domku i jego mieszkańców.

Co zrobić, żeby dostać od domek?

KROK 1. Pomyśl o przyszłej lokalizacji domku i zrób max. 5 zdjęć tego miejsca.

Domek jest zaprojektowany tak, aby można go było umieścić prawie wszędzie, ale jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, szukając dla niego odpowiedniej lokalizacji. Powinien być zwrócony w stronę porannego słońca. Pszczoły preferują miejsca suche i ciepłe. Pomyśl o miejscu, w którym domek będzie chroniony przed ciężkimi opadami deszczu i silnymi wiatrami, aby był zawsze stabilny, stał dłużej i lepiej chronił znajdujące się w środku pszczoły. Umieść swój domek pod dachem, przy ścianie, pod drzewem itp. Domek powinien znajdować się w promieniu 300 m od kwiatów. Pszczoły samotnice zwykle nie będą lecieć dalej.

KROK 2. Zaprojektuj swój domek za pośrednictwem strony internetowej https://www.beehome.design/design

Gotowy plik zapisany będzie w formacie .dxf – prosimy o nazwanie pliku swoim imieniem i nazwiskiem (JanKowalski.dxf).

Projektując domek pamiętaj, że masz do wyboru jedną z trzech opcji:

  • domek wolnostojący na czterech nóżkach
  • domek na palu do wbicia w ziemię na nierównym terenie
  • domek do zamontowania na ścianie

KROK 3. Wypełnij formularz online, dołączając do niego plik .dxf i zdjęcia miejsca, w którym chciałbyś umieścić swój domek.

W formularzu znajdziesz także prośbę o krótki opis docelowego miejsca dla swojego Bee Home oraz o motywację do jego goszczenia. Plik z projektem domku oraz zdjęcia prześlij przez stronę WeTransfer, a wygenerowany link wklej do formularza online.

KROK 4. Czekaj na odpowiedź.

Spośród nadesłanych zgłoszeń do realizacji organizatorzy wybiorą 9 projektów. Po analizie zgłoszeń, bazując na opisie z formularza i na przesłanych zdjęciach wybierzemy osoby, do których trafią domki Bee Home.

Harmonogram:

  • do 31 marca – organizatorzy czekają na Wasze zgłoszenia
  • do 7 kwietnia – wybór projekty do realizacji
  • do 30 września co 2 tygodnie opiekunowie pszczelich domków będą przesyłać fotograficzne raporty, dokumentujące życie domku i jego mieszkańców

Zapisy: udział w projekcie jest bezpłatny, zapraszamy osoby pełnoletnie, zgłoszenie należy przesłać za pośrednictwem formularza online dostępnego na stronie warsztatykultury.pl

O projektantach:                        

Bakken&Bæck – studio projektowe, chętnie pracujące z nowoczesnymi technologiami, które pomaga firmom w identyfikacji, badaniach i reagowaniu na nowe możliwości poprzez tworzenie cyfrowych rozwiązań, które wytrzymują próbę czasu. Bakken&Bæck zostało uznane w 2020 roku przez Fast Company za jedną z najbardziej innowacyjnych firm na świecie i docenione za uczynienie skomplikowanych branż dostępnymi dla codziennych użytkowników. Zespół działa w swoich biurach w Oslo, Amsterdamie, Bonn i Londynie. Ich praca ma na celu wywarcie wpływu na skalę globalną.

Tanita Klein – niemiecka projektantka wnętrz i produktów. Po studiach w Paryżu i Eindhoven Tanita Klein dołączyła do SPACE10 jako designerka-rezydentka, współtworząc projekt Bee Home. Praca Tanity ma na celu ponowne przemyślenie istniejących kontekstów i stworzenie rozwiązań inspirowanych aktualnymi zmianami społecznymi i środowiskowymi zachodzącymi na świecie. Jej ulubionym narzędziem projektowym są myślenie systemowe oraz modułowość. Tanita mieszka i pracuje w Kopenhadze.

Nasz Maker: Marcin Pendel – technik technologii drewna. W swoim warsztacie tworzy rzeczy niezwykłe – od mebli po detale zdobnicze z mchem chrobotkiem. Ponadto projektuje i wytwarza ekologiczne pomoce dydaktyczne dla nauczycieli. Współpracuje z fundacjami i innymi organizacjami pozarządowymi. W ramach wsparcia działań resocjalizacyjnych szkolił osadzonych z Zakładu Karnego w Hrubieszowie w zakresie obróbki drewna. Jak sam mówi, praca z naturą stanowi dla niego źródło przyjemności i satysfakcji.

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane