W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie – informacje praktyczne

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie – informacje praktyczne
24.07.201902:35

Carnaval Sztukmistrzów to niezwykły czas, kiedy Lublin odwiedza największa liczba gości. W przyjaznej atmosferze mieszkańcy miasta celebrują z turystami święto sztuki, która wzrusza i bawi. Rzucając się w wir bogatego programu warto uzbroić się w program i mapkę oraz zaplanować transport.

W czasie Carnavalu Sztukmistrzów Lublin przemienia się nie tylko wizualnie. Na terenie śródmieścia pojawia się ogromna ilość ludzi, którzy wspólnie biorą udział w mniejszych i większych spektaklach odgrywanych w przestrzeni publicznej. Doświadczenie lat poprzednich pokazuje, że auto lepiej zostawić pod domem, a na miejsce dotrzeć komunikacją miejską lub taksówką. Parkowanie w ścisłym centrum bywa w tym czasie praktycznie niemożliwe. Dlatego w festiwalowe noce (25/26 - 27/28 lipca) Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie uruchomił dodatkowe połączenia autobusowe, które będą kursować z przystanków na Placu Wolności, z częstotliwością co 30 minut w godzinach od 23:00-2:30 oraz co 60 minut w godzinach od 2:30-4:30.

Aby w sposób najprzyjemniejszy spędzić festiwal warto dobrze go zaplanować. Organizatorzy, jak co roku przygotowali bezpłatne programy i mapki. Można otrzymać je w punktach informacyjnych na placu Litewskim i na Błoniach. Obsługa i wolontariusze chętnie odpowiedzą na pytania dotyczące repertuaru. Informacje o tym, co i gdzie aktualnie można zobaczyć będą w tym roku wyświetlane również na telebimie na placu Litewskim. W razie załamania pogody, które może spowodować zmianę miejsca realizacji poszczególnych punktów programu, informacje będą na bieżąco publikowane na profilu FB wydarzenia

Warto sprawdzić prognozę pogody i zabrać ze sobą odpowiednie ubrania oraz parasol, a w razie upału nakrycia głowy. Należy również pamiętać o wodzie. Opiekunowie najmłodszych podczas festiwalu proszeni są o szczególną ostrożność i pilnowanie pociech. Organizatorzy zapraszają do punktów informacyjnych z dziećmi po odbiór darmowych bransoletek niezgubek, na których umieszczą informacje kontaktowe. Dobrze zaopatrzyć się również w niewielki koc lub podkładkę na której można usiąść podczas ulicznego spektaklu. Im więcej osób utworzy rzędy siedzące tym lepszy będzie odbiór przedstawienia dla możliwie dużej liczby osób. Dobrym zwyczajem jest również usadzanie dzieci w pierwszych rzędach.

Największy i najbardziej widowiskowy spektakl na Placu Zamkowym gromadzi, co roku ogromną publiczność. Korzystnie jest przybyć tam wcześniej, aby spokojnie zająć dogodne miejsce. To samo dotyczy pokazów multimedialnych na placu Litewskim. Te wydarzenia będą prezentowane dwa razy, tak aby wszyscy zainteresowani mieli szansę je zobaczyć.

Carnaval Sztukmistrzów przyciąga nie tylko publiczność, ale i artystów. Pojawia się wiele spontanicznych występów. Zdarza się, że grupy niezakontraktowane przez organizatorów proszą publiczność o datki do kapelusza. Warto zaznaczyć, że jest to ich własna inicjatywa, niezależna od festiwalu, a gratyfikacja od widzów powinna być dobrowolna. Punkty, w których odbywają się wydarzenia z puli oficjalnego programu Carnavalu będą oznaczone flagami z logotypem wydarzenia. Większość spektakli jest powtarzana, więc można zobaczyć je ponownie lub przełożyć uczestnictwo na kolejny dzień. Ta zasada nie tyczy się koncertów muzyki na żywo oraz spektakli biletowanych i pokazu specjalnego „Powrotu Sztukmistrza”.

Ostatnie bilety na dwa spektakle z ograniczoną ilością miejsc (biletowany spektakl Bram Graafland „The Yelling Kitchen Prince” oraz dedykowany dzieciom „Plus Haut” Kompanii Barolosolo) można nabyć poprzez w cenie od 20 do 40 zł (zniżka dla dzieci do 12. roku życia) w serwisie i aplikacji Going. oraz poprzez empikbilety.pl, a także w salonach Empik i poprzez https://sztukmistrze.eu/bilety-2019/.

Organizatorzy wydarzenia: Warsztaty Kultury i Urząd Miasta Lublin
Sponsorzy: 

  • VIVO! Lublin
  • Stokrotka
  • Kozel
  • Focus Hotel Premium Lublin
  • Signify

Partnerzy:

  • Instytut Francuski
  • Przedstawicielstwo Generalne Walonia-Bruksela w Warszawie
  • Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
  • „circusnext PLaTFoRM”