W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Cykl #30 /// Ucieczka z miasta

Cykl #30 /// Ucieczka z miasta
02.11.202107:18

W trzydziestej już odsłonie kinowego cyklu Miasto Movie opuścimy na moment wielkie metropolie i zaprezentujemy  filmy, których akcja rozgrywa się z dala od cywilizacyjnego zgiełku.

Szczyty wysokich gór, morza i oceany, leśne ostępy czy pustynne bezdroża – każdy z tych niezwykłych krajobrazów inspiruje również filmowców. W programie nie zabraknie zarówno kina fabularnego, jak i dokumentalnego. Organizatorzy cyklu zaprezentują kameralne filmowe portrety przyrody oraz widowiskowe produkcje z katalogu kina gatunkowego, gdzie żywioły natury bywają tłem, a czasem jednym z głównych bohaterów filmu. 

Program na listopad:

  • 3 listopada 2021, godz. 19.00 – „Zatrzyj ślady”, reż. Debra Granik, czas 108’, 2018 r.
  • 10 listopada 2021, godz. 19.00 – „Nomadland”, reż.  Chloe Zhao, czas 107’, 2020 r.
  • 17 listopada 2021, godz. 19.00 – „Spotkania na krańcach świata”, reż. Werner Herzog, czas 99’,  2007 r.
  • 24 listopada 2021, godz. 19.00 – „Dzika droga”, reż. Jean-Marc Vallee, czas 115‘, 2014 r.

Zatrzyj ślady
Debra Granik dała się poznać szerszej publiczności w 2010 r. znakomitym  thrillerem „Do szpiku kości”, gdzie przy niskim budżecie i w oszczędnej formie zbudowała sugestywny oraz brutalnie szczery obraz amerykańskiej prowincji. Jej najnowszy film „Zatrzyj ślady” to również historia mieszkańców USA wyrzuconych gdzieś na margines tzw. normalnego społeczeństwa. Główni bohaterowie to ojciec – weteran wojenny oraz jego nastoletnia córka, obciążona traumą i konsekwencjami życiowych decyzji ojca. Oboje żyją w ukryciu, z dala od cywilizacji, koczując w lasach, parkach narodowych i innych dzikich terenach. Sytuacja ulega zmianie w chwili, gdy bohaterowie zostają zatrzymani przez policję i straż parku, a następnie oddelegowani do specjalnej placówki opieki społecznej. Od tego momentu będą musieli na nowo skonfrontować się ze światem zewnętrznym.

Nomadland
Obsypane Oscarami dzieło Chloe Zhao z wybitną kreacją Frances McDormand to jeden z najważniejszych obrazów ostatnich lat. „Nomadland” to kameralna opowieść o życiowych wędrowcach, na poły rozbitkach, na poły świadomych outsiderach, którzy wybierają dla siebie życie w drodze. Główna bohaterka, Fern, ma swój dom na kółkach – specjalnie przystosowanego do mieszkania vana, grupę oddanych, podobnych do niej przyjaciół, a co najważniejsze – bezwarunkowo dla niej najważniejszą wolność.  Żeby utrzymać się finansowo, kobieta podejmuje różne prace dorywcze i sezonowe, w tym m.in. pakowanie towarów w magazynach Amazona. Nie da się jednak ukryć tego, iż życie współczesnej nomadki to obok bycia w drodze i obcowania ze spektakularną naturą, nieustanna walka oraz zmaganie z brutalną codziennością. 

Spotkania na krańcach świata
Można śmiało powiedzieć, że Werner Herzog to jeden z najważniejszych i najoryginalniejszych twórców w historii kina. Nie wyczerpuje to jednak w pełni tego, jakim artystą i człowiekiem jest słynny Niemiec. Jego pole zainteresowań jako dokumentalisty, reżysera fabuł, aktora, pisarza czy filozofa jest tak rozległe, że spokojnie wystarczyłoby na cały oddzielny cykl w Miasto movie. W jego filmografii nie brakuje też wybitnych dzieł ukazujących tajemnice świata natury. My zdecydowaliśmy się pokazać tym razem znakomite „Spotkania na krańcach świata”, czyli filmową wyprawę na Antarktydę. Herzog jak zwykle po mistrzowsku balansuje pomiędzy portretami ludzi – niezwykłych i nietuzinkowych, ekscentryków zamieszkujących lodowy kontynent, jak i pejzażem samej Antarktydy z jej majestatycznym pięknem. 

Dzika droga
Reese Witherspoon wciela się w autentyczną postać dziennikarki Cheryl Strayed, młodej kobiety przeżywającej poważny życiowy kryzys. Bohaterka chce zamknąć za sobą pewien etap i rozpocząć nowy. W tym celu wyrusza na samotną wyprawę w skaliste ostępy, podążając legendarnym szlakiem Pacific Crest Trail. Zaopatrzona w ogromny plecak, górskie buty i niesłabnącą determinację bohaterka będzie musiała stawić czoła niejednej przeszkodzie zanim pogodzi się z losem i z samą sobą. Po drodze spotka zarówno dobrych, jak i niebezpiecznych ludzi, stoczy też walkę z własnymi słabościami i bezwzględnymi siłami natury. „Dzika droga” to udane połączenie kina przygodowego z psychologicznym dramatem.

 

O CYKLU MIASTO MOVIE:
Dajemy głos miastu. Warsztaty Kultury zapraszają na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmuscha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść. Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.

Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała, Ewa Orzeszko

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane