W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dźwiękowa jesień w Warsztatach Kultury

Dźwiękowa jesień w Warsztatach Kultury
22.09.202106:40

W nadchodzące jesienne miesiące Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają do wspólnej podróży w świat dźwięku.

Możecie skorzystać z bogatej oferty warsztatowej, koncertowej, filmowej i literackiej. A łączy ją właśnie temat dźwięku i słuchania.

KINO | Miasto Movie

Wrześniowe pokazy to dźwiękowo-filmowa podróż, podczas której postaramy się w sposób przekrojowy zaprezentować kino oddziałujące w równej mierze na zmysły wzroku i słuchu. Dziś dźwięk w filmie to integralny i nieodzowny element współczesnego kina, a Oscary czy Złote Lwy w tej kategorii trafiają do prawdziwych mistrzów i znawców zagadnienia. Na przestrzeni lat rozwinęły się też w sztuce i kulturze takie pojęcia jak field recording, muzykoterapia, studia nad poziomem hałasu w miastach i szereg innych frapujących zjawisk.

W programie:

  • 22 września, 19.00 | „Rozmowa”, reż. Francis Ford Coppola, czas 113’, 1974 r.
  • 29 września, 19.00 | „Moje myśli są ciche”, reż. Antonio Lukich, czas 104‘, 2019 r.

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny

Rozmowa
Arcydzieło z katalogu Francisa Forda Coppoli. Reżyser, obsypany w tamtym momencie nagrodami i opromieniony spektakularnymi sukcesami „Ojca chrzestnego”, niespodziewanie proponuje widowni dzieło skromne i kameralne. Główna oś filmu to trzymające w napięciu, psychologiczne studium szaleństwa i paranoi, w jakie stopniowo popada główny bohater, specjalista od podsłuchów i inwigilacji Harry Caul (w tej roli wybitny Gene Hackman). Harry kieruje się w swoim fachu jedną zasadą, nigdy nie angażuje się osobiście w sprawy ludzi, których podsłuchuje. Wszystko zmienia się jednak w chwili, kiedy bohater zdaje sobie sprawę, że od jego decyzji zależeć może życie dwojga ludzi. „Rozmowa” to brawurowy miks thrillera, dramatu, kina szpiegowskiego i psychologicznego. Film, który na stałe wszedł do kanonu światowego kina.
reż. Francis Ford Coppola, czas 113’, 1974 r.

Moje myśli są ciche
Oryginalny i świeży komediodramat od naszych wschodnich sąsiadów. Jest to zdecydowanie jedna z najlepszych produkcji kina ukraińskiego ostatnich lat, której głównym bohaterem jest Wadim – młody chłopak, marzący o wyjeździe do Kanady, gdzie będzie mógł realizować swoje audiofilskie pasje. Póki co jednak Wadim żyje wraz z matką na Ukrainie i zajmuje się nagraniami dźwięków przyrody, co jak nietrudno się domyśleć nie jest powszechnie rozumiane i akceptowane w jego otoczeniu. Chłopak jednak jest konsekwentny i uparty, a dzięki swojej pasji i determinacji ma szansę na spełnienie marzeń. Po drodze jednak jego i jego matkę czeka seria niespodziewanych przygód oraz nowych doświadczeń.
reż. Antonio Lukich, czas 104‘, 2019 r.

LITERATURA | O dźwięku i sztuce słuchania | Spotkanie wokół książek Marcina Dymitera

Marcin Dymiter porusza się w kręgu elektroniki, field recordingu i muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska, muzykę do filmów, spektakli teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Prowadzi warsztaty, tworzy mapy dźwiękowe, jest współtwórcą Instytutu Pejzażu Dźwiękowego. Wydarzenie poświęcone jest jego dwóm niedawno wydanym książkom: „Notatkom z terenu” i dedykowanego dzieciom „Przewodnikowi dla audiokulturalnych” – nowatorskim na polskim rynku tytułom poświęconym dźwiękowi i słuchaniu. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Obszańska. Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książek.

Kiedy: 1 października, 18.00 (spotkanie będzie również transmitowane na Facebooku Warsztatów Kultury)
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie – sala widowiskowa, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny

WARSZTATY | Warsztat Medialabowy

30 września – 2 października Stwórz reportaż dźwiękowy z Agnieszką Obszańską!
Interesujesz się dziennikarstwem, a zwłaszcza jego radiową odsłoną? Zdobądź praktyczne umiejętności tworzenia dźwiękowych opowieści na warsztatach pod okiem (i uchem) Agnieszki Obszańskiej, doświadczonej reporterki i dziennikarki związanej z Radiem 357. Stwórz wyjątkowy reportaż i dołącz do grupy medialnych wolontariuszy Warsztatów Kultury!

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie – sala medialabowa, ul. Grodzka 5a
Dla kogo: osoby w wieku 16+ zainteresowane dziennikarstwem
Udział bezpłatny. Zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury

W stronę dźwiękowego miasta | Wprowadzenie do nagrań terenowych i dźwiękowych obserwacji

Wraz z Marcinem Dymiterem odbędziecie spacer dźwiękowy, poszukacie dźwięków nieoczywistych i tych, których już nie ma, dokonacie ich analizy i próby zmapowania, korzystając m.in. z aplikacji mobilnych. Inspiracją będzie dawna dzielnica żydowska w Lublinie.

Kiedy: 2 października, godz. 11.00-18.30
Dla kogo: osoby w wieku 18+
Udział bezpłatny. Zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury. 

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane