W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Festiwal Literacki Miasto Poezji

Festiwal Literacki Miasto Poezji
20.05.200909:34

W dniach 25 - 29 maja odbędzie się druga edycja Festiwalu Literackiego Miasto Poezji. Festiwal tradycyjnie rozpocznie się wręczeniem nagrody „Kamień”. Organizatorzy przyznają nagrodę za bogaty dorobek poetycki. W tym roku wydarzenia artystyczne odbędą się przede wszystkim w przestrzeni miejskiej.
Podobnie jak rok temu będą to świątynie, ulice, place, przystanki autobusowe, a dodatkowo w tym roku - szpitale i domy opieki społecznej (poezjoterapia). Będą też specjalnie oznaczone przystanki poetyckie. Codziennie podczas trwania Festiwalu, na przystankach linii 150, między 11.00 a 17.00 będzie zatrzymywał się specjalnie oznakowany „Trolejbus Poezji”. Po raz kolejny odbędzie się „tatuowanie” chodników i placów wierszami. Tak jak w poprzedniej edycji Festiwalu, tak i w tym roku Poezja zagości w lubelskich szkołach. Każdego dnia w wybranych placówkach uczniowie będą mieli okazję wysłuchać Świadectw. Świadectwa to po prostu opowieści zaproszonych gości na temat ważnej roli poezji w naszym życiu. Na Placu Litewskim codziennie będzie rozstawiony stół, przy którym młodzi poeci będą prezentować swoje wiersze. Dzięki objazdowej Szafie Poezji i Radiu Poezji codziennie będzie prezentowany spektakl audio-wizualny oraz będzie można posłuchać wierszy. Znakiem rozpoznawczym zdarzeń festiwalowych będą też specjalnie przygotowane walizki, z których dystrybuowane będą tomiki poezji, pocztówki „Poczty Poezji”, materiały promocyjne. Będzie również możliwość zobaczyć maszynę drukarską - „Bostonkę” z 1903r. z szablonami liter i wierszy, na której to każdego dnia będą drukowane unikatowe w formie wiersze (każdego dnia inny wiersz!). Duża część zdarzeń II edycji Festiwalu „Lublin. Miasto Poezji” odbywa się w prywatnych mieszkaniach. Współtwórcami i animatorami Festiwalu są Ci mieszkańcy, którzy udostępniają swoje mieszkania i kreują w nich „poetyckie wydarzenia”. W czasie spotkań uczestnicy będą czytać ulubione wiersze, opowiadać o swojej fascynacji poezją czy też konkretnym poetą. W niektórych spotkaniach wezmą udział zaproszeni goście. Wszystkie prywatne adresy spotkań utworzą „Książkę Adresową Miasta Poezji”, która jest dostępna na stronie www.miastopoezji.pl Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.