W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Festiwal Teatrów Europy Środkowej "Sąsiedzi"

Festiwal Teatrów Europy Środkowej "Sąsiedzi"
01.06.200923:36

Tegoroczna edycja FTEŚ „Sąsiedzi”, która odbędzie się w dniach 15 - 19 czerwca, przenosi swoje zainteresowania w stronę teatru w cyrku i cyrku w teatrze. Ten nowy typ sztuki teatralnej odważnie sięga po inspiracje, rozwiązania i możliwości, jakie daje ogólnie pojęta sztuka cyrkowa nie rezygnując jednocześnie z artystycznych i teatralnych uwarunkowań.
Inspiracje cyrkowe, obecne niegdyś w teatrze jarmarcznym, bulwarowym tu dają nową jakość i pozwalają na grę konwencjami, kiczem oraz nowymi możliwościami, jakie daje namiot cyrkowy, który ma być głównym miejscem prezentacji spektakli. Cyrk w centrum miasta ma przyciągnąć do wydarzeń festiwalowych szeroka publiczność, nawet tę „nieteatralną”, gdyż formuła namiotu cyrkowego nie stwarza barier, a umieszczenie go na centralnym placu miasta nie pozwala go nie zauważyć. Kolejnym nurtem tegorocznej edycji ma być „teatralny nurt muzyczny” prezentowany w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego. Muzyka jako element budujący spektakl teatralny ma być tematem wiodącym, a spektakle z dużym udziałem śpiewu, tańca mają zachęcić do uczestnictwa w wydarzeniach festiwalowych publiczność, która szuka dobrej rozrywki i przeżyć artystycznych na wysokim poziomie. Tym samym tegoroczni „Sąsiedzi” maja być festiwalem otwartym na nowe formy wyrazu w teatrze i przeznaczonym dla nowej widowni mieszczącej w sobie zarówno wielbicieli teatru jak i innych form artystycznych i rozrywkowych.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane