W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Finał Festiwalu Scena w Budowie - Nagrody "Złota Kieszeń" zostały wręczone

Finał Festiwalu Scena w Budowie - Nagrody "Złota Kieszeń" zostały wręczone
16.05.202206:16

W niedzielę w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyła się gala finałowa 6. edycji Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2022. To zwieńczenie prezentowanych w CSK najciekawszych zjawisk polskiej scenografii oraz prac artystów, którzy za pomocą dzieł przestrzennych wydobywają to, co w danym utworze najważniejsze.  

Podczas Gali wręczone zostały nagrody „Złota Kieszeń”. W tym roku w konkursie dla najlepszych polskich spektakli minionego sezonu artystycznego do finału zakwalifikowało się 8 przedstawień z całego kraju.

Jury zdecydowało o przyznaniu nagrody „Złota Kieszeń” Grand Prix dla spektaklu „Robot” dla Davida Zuazoli. Jury przyznając nagrodę Grand Prix,  doceniło unikalną i spójną wizję plastyczną prezentowanego spektaklu, w szczególności zwracając uwagę na budowany detalem wyraz emocjonalny dzieła.

Nagrodę „Złotą Kieszeń” za najlepszą scenografię do spektakli: „Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1979” i „Pokora” dla Katarzyny Borkowskiej. Jury swój wybór uzasadniło niezwykle sugestywnym połączeniem formy wizualnej, kreującej wieloznaczne i metaforyczne przestrzenie, z warstwą dramaturgiczną spektakli.

Nagrodę „Złotą Kieszeń” za przygotowanie najlepszych kostiumów do spektaklu „Tysiąc  nocy i jedna. Szeherezada 1979” dla Katarzyny Borkowskiej. Jury chciałoby podkreślić prostotę i szlachetność  kostiumów łączących wielorakie tradycje kulturowe z uniwersalnym przesłaniem przedstawienia.

Nagrody „Złota Kieszeń” ufundowane są przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Swoją nazwą nawiązują do architektury przestrzeni teatralnej - kieszeni scenicznej, a także do elementu ubioru. Zaprojektowany z pozłacanej stali swoją formą nawiązuje jednocześnie do „spinacza” - symbolu CSK.

Uroczysta Gala poprzedzona została wernisażem „Wystawy studenckiej „Narcyz””, prezentującej wybrane prace studentów uczelni artystycznych z całej Polski. A na deser o 20:30 – na Placu Teatralnym: „Spektakl plenerowy „Peregrinus” | Teatr KTO z Krakowa”.