W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Guernica po polsku powróci w rocznicę wolnych wyborów

Guernica po polsku powróci w rocznicę wolnych wyborów
02.06.200913:06

Jarosław Koziara odtwarza od dzisiaj na ogrodzeniu KUL swoje dzieło sprzed 20 lat - artysta maluje Guernicę po polsku, nawiązującą do rewolucyjnego obrazu Picassa. Wtedy była to być może pierwsza iskra wolności artystycznej, która poprzedziła wybory 89 r., teraz jest to przypomnienie tamtych czasów, ówczesnych czasów wyłaniających się z postkomunistycznej rzeczywistości. Deja vu ukaże się oczom przechodniów z Al. Racławickich 4 czerwca, kiedy to zaplanowano wernisaż.
20 lat temu na ogrodzeniu KUL w Lublinie - dokładnie 28 maja 1989 roku, na tydzień przed wolnymi wyborami - powstało malowidło Jarosława Koziary (około 6m x 2,2m). Artysta odtworzy swoje dzieło w rocznicę tego wydarzenia. Guernica: Dzieło Picassa przedstawiające chaos, śmierć i strach ludzi, które sprowadziła wojna. Obraz był wyrazem hołdu złożonego hiszpańskiemu miastu Guernica zbombardowanemu przez naloty dywanowe. Guernica po polsku: Obraz Koziary nie był identyczną kopią obrazu Picassa: nawiązując do oryginału przedstawiał potworną, ówczesną rzeczywistość PRL-u. Kobieta po lewej stronie obrazu, w odróżnieniu od oryginału, trzyma na rękach nie zmasakrowane dziecko lecz kaszankę, a na szyi przewieszony ma papier toaletowy. Koziara skomentował rzeczywistość PRL u w przestrzeni miasta na tydzień przed wolnymi wyborami i być może był to pierwszym odruch wolności i kreacji artystycznej w przestrzeni publicznej i pierwsze społeczne graffiti. Jarosław Koziara od wtorku 2 czerwca będzie odtwarzał swe dzieło sprzed 20 lat przed budynkiem KUL. To swoiste artystyczne deja vu w ramach 20 rocznicy wolnych wyborów. Być może współcześni dwudziestolatkowie nie skojarzą czego dotyczy ikonografia Guernicy po Polsku. Jednakże w tamtych czasach ludzie jadący autobusem obok odprowadzali obraz wzrokiem z wielkim zainteresowaniem, ale też i szokiem - tłumaczą koordynatorzy wydarzenia. Wernisaż malowidła odbędzie się 4 czerwca. Projekt jest realizowany w ramach obchodów 20. rocznicy wolnych wyborów w Polsce. Koordynator: Warsztaty Kultury Filia Centrum Kultury w Lublinie przy współpracy Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane