W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Instytucje kultury solidarne z Ukrainą

Instytucje kultury solidarne z Ukrainą
03.03.202211:58

Wobec dramatycznych wydarzeń ostatnich dni, Miasto Lublin pozostaje solidarne z Ukrainą, a nasze instytucje kultury starają się wesprzeć działania lokalnego sztabu kryzysowego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Homo Faber, Miasto Lublin oraz organizacje pozarządowe i grupy nieformalne w Centrum Kultury w Lublinie. Analizując bieżącą sytuację, instytucje kultury miasta Lublin dostosowują swoje działania do potrzeb uchodźców z Ukrainy.

Zobaczcie, co możecie zrobić sami, a co możecie zaproponować swoim gościom/przyjaciołom z Ukrainy.

🔵 WOLONTARIAT

Jeśli chcesz się zaangażować i dołączyć do grupy wolontariackiej, Fundacja Homo Faber udostępniła prosty formularz zgłoszeniowy. Jeśli jesteś prawnikiem, medykiem, tłumaczem lub możesz pomóc np. w logistyce czy wypełnianiu dokumentów ➡️  https://bit.ly/zglos_sie_tutaj lub przyjdź codziennie do sztabu w Centrum Kultury w Lublinie o godz. 16:00.

🟡 ŚWIETLICA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Z UKRAINY:

Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5)

Razem z Fundacją Strefa Dorastania uruchomiona została świetlica dla dzieci i młodzieży uchodźczej pochodzącej z Ukrainy. Świetlica działa w Piwnicy Labiryntu mieszczącej się w Galerii Labirynt przy ul. Popiełuszki 5 w Lublinie. Zapewnia opiekę nad dziećmi i młodzieżą w czasie gdy osoby dorosłe będą potrzebować załatwienia spraw w urzędach i innych miejscach. Są tam osoby, które znają język ukraiński. Obywają się tam różne zajęcia twórcze. Z dziećmi przez cały czas są osoby dorosłe (wtorek - piątek: 9:00-16:00)
W kwietniu w soboty będą się odbywać warsztaty rodzinne prowadzone w języku polskim z tłumaczeniem na język ukraiński. Na warsztaty obowiązują zapisy, osoby uchodźcze mają wstęp bezpłatny:

 •  2.04.2022, godz. 13.00 i 15.00
  Ćwiczenia z wolności | warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 3–6 lat | PL + UA
 •  9.04.2022, godz. 13.00 i 15.00
  Impulsy radości | warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 7–12 lat | PL + UA
 •  23.04.2022, godz. 13.00T
  Ten przewodnik jest dla Ciebie | warsztaty rodzinne Claudia Beorchi dla dzieci w wieku 7–12 lat
 •  30.04.2022, godz. 13.00 i 15.00
  Rosnąca sztuka | warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 5–8 lat | PL + UA

→ Warsztaty Kultury w Lublinie (ul. Grodzka 5a –II piętro (Sala widowiskowa)- Stare Miasto):
Świetlica dla dzieci z Ukrainy i miejsce odpoczynku dla ich rodziców. Na miejscu animatorzy opiekują się dziećmi: można pograć w gry planszowe, pobawić się zabawkami, poukładać klocki, obejrzeć bajki, a na patio pograć w piłkę. Rodzice w tym czasie odpoczną, napiją się kawy czy herbaty. Są też dostępne komputery podłączone do internetu oraz darmowe Wi-Fi. (poniedziałek - piątek: 10.00-16.00)

Dla dorosłych przygotowano specjalne foldery z informacjami po ukraińsku, aby mogli wygodnie, z jednego źródła, czerpać sprawdzone informacje na temat dostępnej w Lublinie pomocy prawnej
i lekarskiej. Z folderu dowiedzą się także gdzie szukać pracy, mieszkania oraz które restauracje oferują tanie posiłki dla uchodźców.

Wystawa pt. Yellow & Blue

1 kwietnia, w holu siedziby Warsztatów Kultury w Lublinie, rozpocznie się wystawa plakatów autorstwa najlepszych ukraińskich ilustratorów. W ramach solidarności z naszymi wschodnimi sąsiadami będzie można podziwiać prace Klubu Ilustratorów Pictoric. Wystawa pt. Yellow & Blue zabierze widzów w podróż do pięknej Ukrainy – miejsca interesującego i pełnego jaskrawych barw. Kiedy: od 1-29 kwietnia 2022r. od pon-pt., godz. 9.00-17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, korytarz na parterze

Nauka języka polskiego dla Ukrainek i Ukraińców
Zajęcia prowadzi Ukrainka Andżelika Kwolik. W lekcjach uczestniczy 20 osób, ale chętnych jest znacznie więcej.
Kiedy: poniedziałki, środy i czwartki, godz. 15.00-16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a | Zapisy na miejscu

SŁOWOBRANIE (Między Słowami, ul. Rybna 4)
Akcja Słowobranie, w ramach której, wraz z księgarnio-kawiarnią Między Słowami, zapraszamy wszystkich amatorów literatury ukraińskiej do zakupu książek z serii Wschodni Express. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej i Fundacji Homo Faber, które działają na rzecz pomocy ofiarom wojny w Ukrainie. Na ten cel przekazano 115 książek.

→ Baza Matka w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12)

Przyjazna, sensoryczna sala dla dzieci z przestrzenią dla rodziców: są zabawki, klocki, przytulanki, materiały plastyczne i pomoce sensoryczne; jest kuchnia: kawa, herbata, możliwość odgrzania jedzenia, jest internet, komputer stacjonarny i drukarka, z których można skorzystać.
Baza Matka działa codziennie. Opieka nad dziećmi świadczona jest w godzinach 9-16.

Kiedy: poniedziałek - niedziela: 9.00-16.00
Gdzie: Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12)

Wstęp wolny

→ Towarzystwo Przyjaciół Dzieci - środowiskowe ognisko wychowawcze

Kiedy: od poniedziałku do piątku 9.00 - 14.00, w soboty i niedziele od 9.00 do 15.00 (z możliwością przedłużenia zgodnie z potrzebami).
Gdzie: ul. Narutowicza 54

Zapewnia ciekawe zajęcia i mile spędzony czas. Rodzice w tym czasie mogą napić się kawy, herbaty lub skorzystać z wi-fi. Od poniedziałku do piątku 9.00 - 14.00, w soboty i niedziele od 9.00 do 15.00 (z możliwością przedłużenia zgodnie z potrzebami).

Teatr Andersena zaprasza na spektakle i warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Bilety za symboliczną złotówkę będą sprzedawane w kasie za okazaniem dokumentu tożsamości (paszport, dowód osobisty, prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęciem). Grupy zorganizowane w różnym wieku, które chciałyby uczestniczyć w warsztatach teatralnych za 1 zł proszone są o kontakt z Działem Edukacji Teatralnej edukacja@teatrandersena.pl, tel.: +48 691 912 672 (w języku polskim).

Kasa teatru znajduje się na poziomie 0 i jest czynna od wtorku do piątku od godz. 8:30 do 12:00 oraz na godzinę przed każdym spektaklem. Dokładny repertuar teatru znajduje się na stronie teatru.

Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie -działania kulturalno - edukacyjne
Filia nr 1
Od poniedziałku do piątku, godz. 10.00 - 15.00
Zajęcia plastyczne, gry i zabawy dla dzieci w wieku 4 - 10 lat (grupa 5 os.)
Filia nr 2
Od poniedziałku do piątku, godz. 12.00 - 15.30
Zajęcia plastyczne, gry planszowe, wyświetlanie bajek dla dzieci w wieku 5 - 12 lat (grupa maks. 15 os.)
Filia nr 6 / Filia nr 27 (BIOTEKA)
Od poniedziałku do piątku, godz. 11.00 - 14.00
Zajęcia plastyczne, gry planszowe dla dzieci w wieku 5 - 12 lat (grupa maks. 12 osób)
Filia nr 29
Od poniedziałku do piątku, godz. 10.00 - 16.00
Zajęcia plastyczne/rękodzielnicze dla dzieci w wieku 8-12 lat (grupa maks. 15 osób)
Zajęcia sensoryczne dla dzieci w wieku 1 - 3 lata (grupa maks. 15 osób)
Filia nr 32 (BIBLIO) i American Corner
Wtorek i czwartek, godz. 11.00 - 12.00
Zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku 5 - 10 lat (grupa maks. 10 osób)
Środa, godz. 11.00 - 12.00
Angielski dla dzieci w wieku 12 - 15 lat (grupa maks. 10 osób)
Poniedziałek, piątek, godz. 11.00 - 15.00 / wtorek, czwartek, godz. 12.00 - 15.00
Pokazy filmowe dla osób w podobnym wieku (grupa maks. 30 osób) zamiennie z gry planszowe dla osób w podobnym wieku (grupa maks. 10 osób)
Filia nr 40 (Biblioteka Na Poziomie)
Od poniedziałku do piątku, godz. 10.00 - 15.00
Zajęcia plastyczne, gry, zabawy dla dzieci w wieku 6 - 12 lat (grupa maks. 12 osób)

Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 9 (ul. Krańcowa 106A) posiada bogaty księgozbiór literatury ukraińskiej dla dzieci i dorosłych. Aktualnie trwa zbiórka kolejnych książek wśród ukraińskich partnerów.

🟡 W sklepie Warsztatów Kultury znajdziecie wydawnictwa ukraińskich autorów, których możemy wesprzeć zakupując ich publikacje w tym trudnym czasie. 

🔵 Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 9 (ul. Krańcowa 106A) posiada bogaty księgozbiór literatury ukraińskiej dla dzieci i dorosłych.

🟡 Muzeum Narodowe w Lublinie zaprasza wszystkie obywatelki i obywateli Ukrainy do bezpłatnego zwiedzania muzeum, w tym oddziałów miejscowych i zamiejscowych.

🔵 Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka udostępnia swoje przestrzenie dla osób przybyłych do Lublina w wyniku wojny w Ukrainie. Przestrzenie te zostały zaplanowane tak, aby umożliwić animację dzieci pod okiem rodziców bez konieczności ich rozdzielania. Bloki zajęciowe będą prowadzone we współpracy z wolontariuszami z Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS oraz kadrą pracowniczą Akademickiego Centrum Kultury Chatka Żaka.
W programie przewidziane są m. in.: zajęcia plastyczne, ruchowe, animacje dla dzieci i wzajemna nauka języka – prowadzone przez studentów ukraińskich i pracowników. Bloki zajęciowe są prowadzone we współpracy z wolontariuszami z Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS oraz kadrą pracowniczą Akademickiego Centrum Kultury Chatka Żaka.
W programie przewidziane są m. in.: zajęcia plastyczne, ruchowe, animacje dla dzieci i wzajemna nauka języka – prowadzone przez studentów ukraińskich i pracowników.

Ponadto można skorzystać z:

 • Wsparcia tłumaczy z j. ukraińskiego
 • Zajęć sportowych organizowanych przez Centrum Kultury Fizycznej UMCS
 • Wydarzeń organizowanych przez ACKiM UMCS Chatka Żaka
 • Dostępu do Wi-Fi

🟡 Dzielnicowy Dom Kultury “Węglin”  przygotował przestrzeń dedykowaną dla dzieci i dorosłych.
Oferują:

 • przestrzeń przyjazną dzieciom i dorosłym, w której możecie się spotkać z przyjaciółmi, pobyć ze swoimi dziećmi
 • opiekę nad dziećmi (w czasie gdy potrzebujecie załatwić sprawy)
 • warsztaty tematyczne dla najmłodszych (plastyczne, ruchowe, muzyczne, etc.)
 • dostęp do komputera, Internetu, drukarki
 • możliwość odpoczynku, wypicia kawy, herbaty

Kiedy: poniedziałek - piątek: 10.00-16.00
Gdzie: ul. Judyma 2a
Po prostu przyjdź, a jeśli masz pytania zapraszamy do kontaktu:

 • UA: (+48) 882 433 041 (Marta)
 • PL: (+48) 882 433 032 (Alicja)

🔵 Społeczne Ognisko Baletowe w Lublinie, zaprasza dzieci i młodzież z Ukrainy na bezpłatne zajęcia ruchowo –umuzykalniające

 • W zajęciach mogą uczestniczyć dzieci w różnym wieku (od 6 lat) o różnym stopniu zaawansowania.
 • Informacje i zgłoszenia: w siedzibie Społecznego Ogniska Baletowego (ul. Zesłańców Sybiru 6) od poniedziałku do piątku 15.30-18.00, tel. 81 5329761, e-mail : balet@balet.lublin.pl

🟡 Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice" w Lublinie w porozumieniu z Lubelskim Społecznym Komitetem Pomocy Ukrainie oraz Urzędem Miasta Lublin organizuje zbiórki produktów i artykułów dla osób z Ukrainy. Przygotowana została również Przyjazna Pracownia dla dzieci i młodzieży oraz udostępniono dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym Pracownię MediaLab (komputerową). Instruktorzy domu kultury prowadzą również warsztaty i animacje z dziećmi w punktach tymczasowego pobytu. Więcej informacji na stronie DDK Bronowice.
Przyjazna Pracownia i Pracownia MediaLab dostępne przy ul. Olchowej 8, w środy w godzinach od 11:00 do 14:00 oraz w czwartki w godzinach od 13:00 do 16:00.

ZBIÓRKA PRODUKTÓW I ARTYKUŁÓW
Wszystkie produkty na bieżąco będą trafiały do osób ich potrzebujących. Lista produktów, które należy do nas dostarczać jest na bieżąco aktualizowana – stan zapotrzebowania na produkty i artykuły zmienia się bardzo dynamicznie.
Lista produktów:
produkty spożywcze:

 • woda niegazowana w butelkach 0,5-litrowych i 1,5-litrowych,
 • żywność długoterminowa zapakowana hermetycznie: produkty instant (przykładowo: gotowe dania, zupki), konserwy, batony energetyczne, dania dla dzieci w słoiczkach, tubki/musy owocowe,

produkty medyczne:

 • materiały opatrunkowe: bandaże elastyczne, opaski uciskowe, plastry, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, chusty opatrunkowe sterylne,
 • leki bez recepty, przykładowo: przeciwbólowe, przeciwzapalne, na ból gardła, na zgagę,
 • środki dezynfekcyjne do odkażania ran,
 • rękawiczki jednorazowe, maseczki,
 • koce termiczne.

Wszystkie produkty można dostarczać do dwóch filii Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice”:

 • Pracownie Kultury Maki (ul. Olchowa 8), od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:00-19:00,
 • Pracownie Kultury Tatary (ul. Hutnicza 28A), od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00-19:00
 • lub do Biura Polskiego Czerwonego Krzyża w Lublinie (ul. Puchacza 6), od poniedziałku do piątku w godzinach: 7:00-15:00.

🔵 Ośrodek Brama Grodzka (Grodzka Gate) zaprasza do punktu informacji dla obywateli Ukrainy.
Na miejscu:

 •  uzyskasz informacje gdzie i jak szukać pomocy w Lublinie
 •  dowiesz się gdzie skorzystać z atrakcji i zajęć dla dzieci
 •  otrzymasz informację o kursach języka polskiego
 •  poznasz ofertę turystyczną Lublina
 •  skorzystasz z wi-fi
 •  wydrukujesz i/lub wypełnisz dokumenty
 •  napijesz się kawy i herbaty

Kiedy? poniedziałek - piątek, 9.30 - 16.30
Gdzie? Ośrodek „brama Grodzka - Teatr Nn, ul. Grodzka 21 - parter (Stare Miasto).
Inicjatywa realizowana we współpracy z Lubelskim Społecznym Komitetem Pomocy Ukrainie

🟡Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA zaprasza na koncert TRADYCYJNYCH PIEŚNI UKRAINY w wykonaniu zespołu Dziczka oraz duetu Maniucha i Ksawery.

Kiedy? 1 kwietnia 2022 roku (w piątek) o godzinie 19:00
Gdzie? w Bazylice OO. Dominikanów (ul. Złota 9).
Wstęp wolny. Dochód ze sprzedaży płyt i katalogów podczas koncertu, zostanie przeznaczony na rzecz wsparcia rezydencji ukraińskich artystów w Ośrodku ROZDROŻA.

🔵Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej
9 kwietnia o godz. 17:00 odbędzie się charytatywny koncert „Dla przyjaciół”. W Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego wystąpią wspólnie:

 • Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej - Folk Dance Ensemble
 • Zespół Pieśni i Tańca "Jawor" Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
 • Zespół Tańca Ludowego UMCS w Lublinie im. Stanisława Leszczyńskiego
 • Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
 • Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej
 • Zespół Pieśni i Tańca "Dąbrowica"
 • Zespół Tańca Ludowego "Leszczyniacy"

Cały dochód ze sprzedaży cegiełek zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie. Cegiełki (w cenie min. 40zł) można nabyć w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” przy ul. Żołnierzy Niepodległej 3, od poniedziałku 4 kwietnia w godz. 8:00-16:00.

🟡Teatr Stary w Lublinie - zbiórki przy okazji odbywających się w Teatrze Starym wydarzeń.

Wolontariusze PCK zbierają datki na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy.

🔵Dom Słów – Izba Drukarstwa

 • bezpłatne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych z Ukrainy przebywających w Lublinie z powodu wojny. Warsztaty odbywają się na miejscu w Domu Słów – Izbie Drukarstwa, ul. Żmigród 1. W warsztatach mogą wziąć udział zorganizowane grupy, oraz osoby indywidualne. Liczba miejsc jest ograniczona i obowiązuje kolejność zgłoszeń
 • bezpłatne zwiedzanie Izby Drukarstwa
 • wykonanie i wystawienie na aukcję charytatywną na rzecz Ukrainy bibliofilskiego wydania poematu Józefa Czechowicza “elegia uśpienia” (19 numerowanych egzemplarzy o wartości 150 zł każdy)
 • współpraca przy akcji drukowania książeczek dla dzieci w języku ukraińskim organizowanej przez Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie wspierając współpracę Komitetu z lubelskimi drukarniami

🟡Trasa Podziemna oferuje osobom z Ukrainy bezpłatne zwiedzanie

🔵Centrum Kultury w Lublinie

Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie.
W budynku Centrum Kultury w Lublinie działa LSKPU. Swoją wiedzę i wsparcie zaoferowali pracownicy lubelskich NGO, Miasta Lublin i wiele niezrzeszonych osób, które pragną pomóc w każdy możliwy sposób, m.in. w zbieraniu i przekazywaniu aktualnych i sprawdzonych informacji. To codzienna praca ponad 500 wolontariuszy, działające 24 godziny na dobę call center, punkt kwaterunkowy, Baza Matka i wiele więcej. Centrum Kultury w Lublinie stając się domem dla Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie zorganizowanego przez Homo Faber i Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza spełnia jedno ze swoich najważniejszych zadań statutowych - rolę centrum kompetencji wschodnich.

Spilna Kultura
Wspólnie budujmy kulturę w Lublinie, to idea łączenia, współdziałania i współtowarzyszenia w trudnym czasie. Spilna Kultura ma być platformą informacji i prezentacji działań kulturowych dostępnych również dla osób ukraińskojęzycznych. Realizacja programu, który stopniowo będzie włączał twórców ukraińskich i białoruskich, umożliwiał im zarówno odbiór treści, jak i współtworzenie wydarzeń kulturalnych

→ Baza Matka
CK prowadzi całotygodniową świetlicę dla dzieci i młodzieży ukraińskiej

Bajka dla najmłodszych z Ukrainy
Lubelscy twórcy przygotowali nowy spektakl dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy aktualnie przebywają w Lublinie i okolicach. Fundacja Sceny Prapremier, Stowarzyszenie Artystów Bliski Wschód oraz Centrum Kultury w Lublinie, wraz z zaproszonymi lubelskimi reżyserami i aktorami zaprezentują sztukę na podstawie bajki terapeutycznej pt. „Малі відвертості тваринок” / „Zwierzątka małe zwierzenia”.

Wydarzenia dla dzieci i młodzieży z Ukrainy - wśród nich znalazły się m.in. filmy pełnometrażowe i seriale dla dzieci w ukraińskiej wersji językowej udostępnione przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty oraz różnego rodzaju warsztaty:
Program 28 marca – 3 kwietnia:
29.03

 • godz. 10:00 – Życie pszczół – warsztaty w pasiece [PL / UA] / dach CSK / wstęp wolny
 • godz. 15:00 – Karnawał zwierząt – zajęcia muzyczno-językowe / [PL / UA / RU / BY] / Sala 105a / wstęp wolny

30.03

 • godz. 15:00 – Historie Żabki – warsztaty ruchowo-manualne (9-11) [PL / UA] / Sala 105a / wstęp wolny
 • godz. 16:00 – Historie Żabki – warsztaty ruchowo-manualne (12-14) [PL / UA] / Sala 105a / wstęp wolny

31.03

 • godz. 15:00 – Historie Żabki – warsztaty ruchowo-manualne (9-11) [PL / UA] / Sala 105a / wstęp wolny
 • godz. 16:00 – Historie Żabki – warsztaty ruchowo-manualne (12-14) [PL / UA] / Sala 105a / wstęp wolny
 • godz. 16:00 – Sztuczki szachowe -warsztaty (7+) [PL / UA] / Baza Matka / 10 zł
 • godz. 17:00 – Sztuczki szachowe -warsztaty (10+) [PL / UA] / Baza Matka / 10 zł

2.04

 • godz. 11:00 – Kino Dzieci dla Ukrainy: Amazonia – przygody Małpki Sai (6+) [UA] / Kino CK / wstęp wolny
 • godz. 13:00 – Rachowanie pingwinów – warsztaty / Baza Matka / wstęp wolny

3.04

 • godz. 11:00 – Kino Dzieci dla Ukrainy: Operacja Człowiek w Czerni (7+) [UA] / Kino CK / wstęp wolny

🟡 Pracownia Historii Mówionej Ośrodka “Brama Grodzka - Teatr NN” rozpoczęła nagrywanie relacji uchodźców i mieszkańców Lublina zaangażowanych w pomoc.
 

Instytucje kultury prowadzą też zbiórki towarów pierwszej potrzeby, jak:

🟡 ŻYWNOŚĆ DŁUGOTERMINOWA: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.

🔵 KOSMETYKI I CHEMIA: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń.

🟡 ŚRODKI OPATRUNKOWE, zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków.

🔵 Zbieramy także NOWE koce i śpiwory

Zbiórka będzie trwała nieokreślony czas, a wszystkie rzeczy i produkty trafią do ukraińskich uchodźców i uchodźczyń.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pomoc Ukrainkom i Ukraińcom za Wasze działania! Jeśli wiecie o innych działaniach społecznych prowadzonych w naszym mieście dla osób z Ukrainy, informujcie nas mailowo: