W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Jarmark Jagielloński bez wejściówek (lista wydarzeń)

Jarmark Jagielloński bez wejściówek (lista wydarzeń)
21.08.202006:13

Jarmark Jagielloński już naprawdę za chwilę! Spotkajmy się w dniach 21-23 sierpnia, by celebrować doroczne święto kultury tradycyjnej. Ponieważ zapisy na większość wydarzeń zostały już zamknięte, dziś przedstawiamy te punkty programu Jarmarku Jagiellońskiego, na które możecie przyjść bez wejściówek.

Jarmark Rzemieślniczy

W tym roku będziemy mieli okazję poznać około 100 twórców z Polski, którzy kontynuują tradycje swoich rodzin i regionów lub inspirują się nimi. Na Jarmarku jak zwykle spotkamy rzemieślników, którzy zajmują się garncarstwem, haftem, tworzeniem instrumentów, koronek, malarstwem ludowym, wieloma dziedzinami plastyki obrzędowej, plecionkarstwem, rzeźbą, tkactwem oraz zabawkarstwem. Spotkania z twórcami to nie tylko okazja do nabycia pięknych i starannie wykonanych wyrobów, ale także interesującej rozmowy z osobami, których wiedza i umiejętności są ogromne. Jak zwykle zachęcamy do bliższego kontaktu, choć tym razem szczególnie przypominamy o zasadach bezpieczeństwa. Pamiętajcie o zachowaniu bezpiecznego dystansu od innych uczestników i dezynfekcji rąk, która będzie możliwa przy stoiskach twórców.

Kiedy: 21-23 sierpnia (piątek-niedziela) piątek: godz. 11.00-18.00, sobota-niedziela: 10.00-18.00
Gdzie: Stare Miasto w Lublinie
 

Jarmarkowe Podwórko

Tradycyjne gry i zabawy dla całych rodzin. Jest to przestrzeń, w której dorośli powrócą pamięcią do swojego dzieciństwa, a dzieci odkryją niesamowite bogactwo gier i zabaw tradycyjnych. Jedne drewniane, naturalne, inne pomalowane w tradycyjne wzory, poprzez zabawę przybliżą bogactwo kultury tradycyjnej. Zabawki są w zdecydowanie większych rozmiarach niż te, którymi możemy bawić się w domu. W tym roku na Jarmarkowym Podwórku pojawią się także ruchome zabawki wykonane przez znakomitego lasowiackiego twórcę ludowego, pana Jana Puka z Trześni. Dzięki nim dowiemy się, jak dawniej ubijano kapustę, rąbano i piłowano drewno, pracowano w kuźni czy młócono zboże. Natomiast Obwoźne Muzeum Bąków nie tylko zaprezentuje część swoich bogatych zbiorów, ale także zaprosi do wspólnej zabawy oraz wysłuchania opowieści o tych niezwykłych zabawkach.

Kiedy: 21-23 sierpnia (piątek-niedziela), piątek: godz. 12.00-18.00, sobota-niedziela: godz. 11.00-18.00
Gdzie: Błonia pod Zamkiem

 

Niezwykła trasa Skende i Ikea: odkrywaj i wygrywaj!

SKENDE i IKEA ruszają w miasto. Pamiętacie, jak w dzieciństwie ćwiczyliśmy pamięć, grając w gry typu memory? Dziś tegoroczny partner Festiwalu powraca do tych czasów, przywołując same dobre wspomnienia. Wykorzystuje wielkoformatową tablicę, umieszczając tam aż 40 małych tabliczek. By sięgnąć po karty podarunkowe SKENDE musicie wskazać jak najwięcej pasujących do siebie ikon. Oprócz gry pamięciowej do wygrania są również zakupy w sklepie IKEA w Lublinie. Wystarczy uzupełnić specjalną kartę, którą dostaniecie w strefie eventowej Skende i Ikea, kreatywnie odpowiedzieć na pytanie i wrzucić zgłoszenie do oznaczonej skrzynki. Do zdobycia nagrody!

Kiedy: 22-23 sierpnia (sobota-niedziela), godz. 11.00-18.00
Gdzie: Błonia pod Zamkiem

 

Pająk Ludowy | instalacja

Projekt pająka towarzyszy Jarmarkowi od 2015 roku, każdego roku przybierając inną formę nawiązującą do tematyki danej edycji. Tym razem inspiracją do powstania instalacji są zioła. Pająk jest efektem pracy Państwa Tomasza i Małgorzaty Krajewskich oraz Pani Wiesławy Kucharzyk, twórców ludowych zajmujących się plastyką obrzędową.

Kiedy: 21-23 sierpnia (piątek-niedziela)
Gdzie: Brama Krakowska

 

Życie jest piękne (jeśli długo się nad nim nie zastanawiasz), Jarosław Koziara

Jarosław Koziara – lubelski artysta, twórca obrazów ziemnych, autor plakatów i projektant od kilku lat współpracuje z Warsztatami Kultury w Lublinie, realizując między innymi festiwalową scenografię Jarmarku Jagiellońskiego. Tegoroczna instalacja to stworzone przez niego wielobarwne kwiaty unoszące się nad ulicą Grodzką. Przywitają one gości festiwalu i staną się tłem dla wielu fotografii!

Kiedy: 20-23 sierpnia (czwartek-niedziela)
Gdzie: ul. Grodzka w Lublinie

 

KUryRYby | wystawa prac Małgorzaty „Ryby” Rybickiej

Małgorzata „Ryba” Rybicka to artystka, która stworzyła większość plakatów naszego festiwalu, wpisując się w jego kilkunastoletnią historię. Wystawa, obok oficjalnych plakatów Jarmarku Jagiellońskiego, prezentuje ich wersje robocze i alternatywne, prace na różnych etapach procesu twórczego, tzw. brudnopisy. Wystawa ukazuje pomysły, projekty które przeradzały się w formę oficjalnego plakatu i takie, które w trakcie pracy zostały zarzucone.

Kiedy: 21-23 sierpnia (piątek-niedziela)
Gdzie: Plac po Farze w Lublinie
 

Wieczność narodziła się na wsi – Zaharia Cușnir (1912-1993)

Wystawa przedstawia Mołdawskie Archiwum Fotograficzne autorstwa Zaharii Cușnira (1912-1993). Zbiór zdjęć to narracja o wiejskim życiu: zmieniających się porach roku, ważnych wydarzeniach, rutynie zajęć i różnych emocjach, zalanych i schowanych pod czarnoziemem mołdawskich wiosek, zbłąkanych w przytulnych dolinach. Zapraszamy do wysłuchania brzmienia nieśmiałego chichotu panny młodej, doświadczenia rodzinnej jedności czczonej przy czerwonym domowym winie i cierpienia całej wsi zatopionego w słonym zapachu chleba i smaku łez w czasie pogrzebów. Posłuchajcie myśli dzieci urodzonych w tamtym czasie i poczujcie chrupkość suchych patyków z gałęzi z zeszłych lat, po których wszyscy oni stąpali.

Kiedy: sierpień 2020
Gdzie: Zaułek Hartwigów w Lublinie

 

„Kolory (nie) z tej Ziemi” | wystawa autorstwa Aleksandry Bystry

Aleksandra Bystry to artystka, która zajmuje się farbowaniem tkanin za pomocą roślin barwierskich. To jej praca, ale także pasja. Posiada wykształcenie artystyczne, ale przyroda jest jej równie bliska jak sztuka. Poza barwieniem, projektuje i tworzy tkaniny artystyczne i użytkowe w swoim studiu w Łodzi, a także prowadzi zajęcia edukacyjne w całym kraju.

Kiedy: 21-23 sierpnia, godz. 11.00-19.00
24-31 sierpnia, godz. 11.00-17.00
Gdzie: Galeria OPT Gardzienice, ul. Grodzka 5a, I piętro

 

Wystawa z badań terenowych Letniej Szkoły Tradycji – Zielarstwo

Wystawa przedstawia sylwetki osób, które od lat wykorzystują zioła zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym. Podczas badań odwiedziliśmy panią Birutę Ragalis (Żegary, woj. podlaskie), która opowiedziała nam o zastosowaniu ziół w lecznictwie tradycyjnym; panią Anastazję Sidor (Puńsk, woj. podlaskie), przybliżającą zioła wykorzystywane w obrzędowości rodzinnej i dobroczynnej; pana Zbigniewa Blizińskiego (Gorajec, woj. podkarpackie) – zbieracza ziół, posiadającego wiedzę zarówno na temat ziołolecznictwa, uprawy ziół, jak i wykorzystania ich w gospodarstwie domowym; panią Renatę Płoskoń (Folwarki koło Cieszanowa, woj. podkarpackie), której pasją są zioła, w szczególności ich zastosowanie w rolnictwie i ogrodnictwie oraz panią Danutę Radulską (Wasilówka, woj. podlaskie) zajmującą się tkaniną dwuosnowową, w której wykorzystała rośliny jako naturalny barwnik wełny. Wszyscy bohaterowie wystawy opowiedzieli nam o swoich doświadczeniach i wiedzy, którą zdobywali przez lata.

Kiedy: 21-23 sierpnia (piątek-niedziela)
Gdzie: Krużganki klasztoru oo. Dominikanów, ul. Dominikańska 1

 

Kosmiczny zielnik | wystawa

Człowiekowi od momentu jego pojawienia się na ziemi towarzyszyła fauna i flora. Rośliny od początku odgrywały ważną rolę w życiu ludzi, stając się ich pierwszym pożywieniem, surowcem do wyrobu odzieży czy budulcem domostw. Choć na przestrzeni setek i tysięcy lat dotykają nas kolejne wielkie zmiany, flora pozostaje ważnym elementem naszego istnienia. Chcąc przybliżyć Państwu wybrane aspekty bogatego współistnienia świata człowieka i otaczających go roślin, zapraszamy do zapoznania się z wystawą „Kosmiczny zielnik”, będącej tak opowieścią o poszczególnych ziołach, jak i swoistym przepisem na ich różnorakie zastosowanie. Teksty dotyczące roli roślin w obrzędowości, w zastosowaniach magicznych i miłosnych, ale także leczniczych i gospodarskich oraz opowiadające o ich powiązaniach z postaciami i siłami boskimi, ilustrowane są materiałami archiwalnymi ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz przykładami ziół, które znaleźć można na Lubelszczyźnie.

Wystawa realizowana przez Warsztaty Kultury w Lublinie i Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

Kiedy: 17-28 sierpnia (poniedziałek-piątek w godz. 11.00-16.00), w trakcie Jarmarku Jagiellońskiego w godz. 11.00-17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro

 

Uwaga!

Prosimy o zapoznanie się z zakładką Bezpieczeństwo na stronie internetowej festiwalu oraz z regulaminami poszczególnych przestrzeni, w których odbywają się wydarzenia Festiwalu.

Każdy uczestnik wydarzeń jest zobowiązany m.in.:

  • zdezynfekować ręce przed wejściem na teren wydarzenia;
  • pozostawać w bezpiecznej odległości od innych, zgodnie z wyznaczonymi przez organizatora miejscami siedzącymi;
  • zakrywać usta i nos (np. maseczką lub przyłbicą ochronną) przez cały okres przebywania na terenie wydarzenia;
  • uczestnicy oczekujący na wejście na wydarzenie zobowiązani są do zachowania 2 metrów odległości od innych oczekujących lub zakrywania ust i nosa.

 

Organizatorem festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin. 
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk.

Partnerzy: Fundacja Kultura Enter, Klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, Muzeum Lubelskie w Lublinie, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskie Radio, Ústredie ľudovej umeleckej výroby (Słowacja), Muzeum Iwana Honczara (Ukraina), Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Zaharia.

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP Polonia, TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Weranda Country, Sielskie Życie, Kultura Enter, travel.lovePoland, KulturaLudowa.pl, MuzykaTradycyjna.pl