W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Jarmark Jagielloński dla najmłodszych

09.08.201910:22

Bajki i legendy o pszczołach, gra w kapsle, pchełki czy gumę, warsztaty, podczas których dowiemy się, co słychać w ulu – to wszystko propozycje jakie Jarmark Jagielloński (16-18 sierpnia 2019, Lublin) przygotował dla najmłodszych uczestników festiwalu.

W programie:

Jarmarkowe Podwórko – gry i zabawy tradycyjne
Wszystkie dzieci wraz z rodzicami i dziadkami zapraszamy na Jarmarkowe Podwórko na Błoniach pod Zamkiem. Będzie można tam znaleźć tradycyjne gry i zabawy dla całych rodzin. Jarmarkowe Podwórko to przestrzeń, w której dorośli powrócą pamięcią do swojego dzieciństwa, a dzieci odkryją, w co bawili się ich rówieśnicy, kiedy jeszcze nie było komputerów i telefonów komórkowych. Na uczestników Jarmarku czekają specjalne stoły do gry w pchełki, tory do zabawy w kapsle, gra w gumę, przeciąganie na drewnianej beczce i hacele. Drewniane, naturalne klocki Mubabao uruchomią wyobraźnię do tworzenia niesamowitych budowli. Pomalowane w tradycyjne wzory memo, poprzez zabawę przybliżą bogactwo kultury tradycyjnej. Warto wspomnieć, że zabawki są w zdecydowanie większych rozmiarach niż te, którymi możemy bawić się w domu. Tradycyjne zabawki ludowe takie jak klepoki czy kurki na pochylni mogą na długo zająć czas podczas pobytu na Jarmarkowym Podwórku. Dzieci szczególnie ucieszy drewniana karuzela, z której będą mogły korzystać. Na Błoniach pod Zamkiem pojawi się też Strefa Stokrotki. W programie znajdziemy m.in. warsztaty Zabawkotwórstwo – dzięki którym dzieci będą potrafiły same zrobić wyjątkowe zabawki sprzed lat, ale także nauczą się grać w klasy, gumę, skakankę czy też kapsle.

Z pewnością nie zabraknie pozytywnych wrażeń!
Błonia pod Zamkiem | 16-18 sierpnia | 11.00-19.00

Od kwiatka do ula, od plastra do stołu – bajki o pszczołach i miodzie z różnych części świata
Pszczoły i wytwarzane przez nie produkty towarzyszą człowiekowi od bardzo dawna. Od najdawniejszych czasów rola pszczół była również ważnym elementem przekazywanych bajek. Motyw miodu i jego pochodnych pojawiał się w wielu opowieściach w wielorakich kulturach. Wykorzystując symbolikę pszczelarstwa starano się przekazywać w nich konstruktywne treści np. pozytywne aspekty funkcjonowania w grupie lub wartości takie jak zgoda, współpraca czy umiejętność rozwiązywania sporów. Michał Malinowski, dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści wprowadzi słuchaczy w niezwykły świat pszczelich opowieści z różnych części świata.

Styl opowiadania jest bardzo żywy. W trakcie bajania uczestnicy głosem i ciałem angażują się w opowiadanie. Wydają najróżniejsze dźwięki, imitują ruchy prezentowanej postaci…..

Błonia pod Zamkiem | 16-18 sierpnia | 11.00-19.00

Dlaczego miód jest słodki? – opowiadania i mity wokół wątków pszczelich i solarnych
Mali i duzi widzowie dowiedzą się, jak to właściwie z tym miodem było i jak słońce chciało się ożenić. Będzie to opowieść o sporach wszelkiego stworzenia z samym Panem Bogiem. Odwiedzą nas znani mityczni bohaterowie: Glaukos oraz Ikar i Dedal. Nie zabraknie muzyki bałkańskiej, pszczelich tańców-wywijańców, a dla amatorów miodu – miodowych niespodzianek. Po spektaklu pszczelarz przybliży widzom świat pszczół i życie pasieki. Opowiada Agnieszka Ayşen Kaim, a za muzyczną stronę spotkania odpowiedzialny jest Marcin Zadronecki.
Vivo! Lublin Centrum Handlowe | 17 sierpnia | 17.00
Plac Dominikański | 18 sierpnia | 14.00

RÓJ – cykl warsztatów dla dzieci w wieku od 6 od 11 lat
Podczas warsztatów będziemy się ROIĆ – czyli zgodnie ze słownikiem języka polskiego: poruszać się, bawić się w dawne muzyczne zabawy związane z pszczołami, przemieszczać, występować gromadnie, a także snuć, tworzyć w myślach i w rzeczywistości opowieści, rymowanki, piosenki, a przez to wszystko poznawać dawne, magiczne zwyczaje i prawdziwą, najprawdziwszą ważną rolę pszczół w tradycyjnym i teraźniejszym świecie.
Planujemy wspólnie ułożyć opowieść o pszczołach, którą przedstawimy w formie „opowiadaka” – minitreatrzyku. Chcemy stworzyć domki dla pszczół oraz rojnicę – wielką magiczną żmiję mieszkającą pod ulem, z której według opowieści wiekowych nieżyjących już pszczelarzy z Lubelszczyzny wylatują roje pszczół. Będziemy próbować pierwszego miodu na pomyślność dla pasieki oraz tworzyć pachnące kartki ze stemplami z wosku. Warsztatom będzie towarzyszyła muzyka „na żywo” w tradycyjnym składzie: skrzypce, basy, bęben obręczowy.

RÓJ - pszczele historie | 16 sierpnia | 11.00 i 13.00 | zapisy na jarmarkjagiellonski.pl
RÓJ - co słychać w ulu. Pszczela muzyka | 17 sierpnia | 11.00 i 13.00 | zapisy na jarmarkjagiellonski.pl
RÓJ - pszczela magia | 18 sierpnia | 11.00 i 13.00 | zapisy na jarmarkjagiellonski.pl
 

Miasto Pszczół – kino
Sześcioletni Olivier i jego przyjaciele podążają za pszczelarzem, by poznać życie pszczół miodnych. W filmie skierowanym do najmłodszej widowni pokazany jest cudowny świat pszczół – ich ciężka praca wśród kwiatów, hierarchia w organizacji oraz sekrety, które skrywa ciemny ul. Dzieci dowiedzą się, że tylko królowa składa jaja, nawet do 2000 dziennie w okresie największego rozwoju! Zobaczą także larwy, pszczoły pielęgniarki, sprzątaczki, woszczarki, strażniczki oraz trutnie – męskie osobniki w ulu.
reż. Laila Hodell, Bertel Torne Olsen, film dokumentalny, Dania, 2004, 30 min.

17 sierpnia | 11.00 | Warsztaty Kultury, sala widowiskowa, ul. Grodzka 5a, II piętro

***

Jarmark Jagielloński to miejsce i czas gdzie można spotkać wciąż żywą tradycję. Festiwal dotyczy kultury tradycyjnej, która przedstawiana jest na wielu płaszczyznach – od sztuki ludowej, poprzez muzykę, śpiew i taniec po zabawę, ludyczność powiązaną z nauką i edukacją. To trzydniowe spotkanie z tradycją bogate jest zarówno w formy źródłowe, jak i nawiązania do nich – kładąc nacisk na to, co autentyczne, nie zapomina także o potencjale współczesności. Zapraszani do Lublina artyści to nie tylko wiejscy twórcy ludowi, ale również młodzi ludzie, świadomie odbierający i czerpiący ze skarbnicy kultury tradycyjnej.

Stare Miasto w Lublinie w dniach 16-18 sierpnia 2019 po raz trzynasty wypełni tradycyjna muzyka, taniec i rzemiosło. Starannie wyselekcjonowana sztuka ludowa rzemieślników z Europy Środkowo-Wschodniej zachwyci przechodniów, którzy nie tylko będą mogli zobaczyć co wyszło spod rąk twórców, ale też nauczą się od nich tworzyć tradycyjne wzory i przedmioty codziennego użytku. Już wkrótce rozpocznie się Jarmark Jagielloński w Lublinie, trzydniowe święto tradycji i kultury ludowej w Polsce.

Cały program festiwalu oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.jarmarkjagiellonski.pl

Organizatorem festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk.
Partnerzy: Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Fundacja Kultura Enter, Klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, Muzeum Lubelskie w Lublinie, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Instytut Słowacki w Warszawie, Ústredie ľudovej umeleckej výroby (Słowacja), Muzeum Iwana Honczara (Ukraina), Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN, Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Sponsorzy: VIVO! Lublin Centrum Handlowe, Stokrotka
Patroni medialni: Trójka – Polskie Radio, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Weranda Country, Sielskie Życie, Kultura Enter, Love Poland Magazine, kulturaludowa.pl, muzykatradycyjna.pl, ONET

Warning: mkdir(): No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 358 Warning: chmod(): No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 359 Warning: fopen(gfx/_logs/error_01_d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e.xml): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 380 Warning: mkdir(): No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 358 Warning: chmod(): No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 359 Warning: fopen(gfx/_logs/error_01_d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e.xml): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 380