W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Jesienne atrakcje w Warsztatach Kultury

Jesienne atrakcje w Warsztatach Kultury
02.10.202007:16

Mimo że lato już za nami, Warsztaty Kultury nadal zapraszają na zajęcia, spacery i wystawy. Najmłodsi pasjonaci rękodzieła zrobią świecące domki z mleka, starsi wykonają piękne zdjęcia podczas Nocy Kultury i obejrzą wystawy.

Program na październik:

  • Sztuka zabawy: Projekt Gra – I grupa – 3 października i 10 października, godz. 10.00-14.00, wiek: 10-13 lat, II grupa – 17 października i 24 października, godz. 10.00-14.00, wiek: 10-13 lat
  • Sztuka zabawy: Projekt czyste graffiti, czyli jak stworzyć dzieło sztuki myjąc ścianę? – 3 października, godz. 11.00-13.00
  • Sztuka zabawy: Projekt Latarnik, świecące domki z mleka – 4 października, godz. 11.00-13.00
  • Spacer fotograficzny Noc/Dzień Kultury – 10 października, godz. 11.00-13.00

Październik 2020, wystawy:

  • Miasta Momenty / Lublin – Wilno
  • „Bauhaus” – szkoła nie tylko dla dorosłych
  • Wschodni Express – wystawa portretów autorów i okładek książkowych
  • Wystawa plakatu cyrkowego | 10-lecie Carnavalu Sztukmistrzów

Sztuka zabawy
Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają do udziału w zajęciach prowadzonych przez Fundację Kultura Enter. Warsztaty dedykowane są małym pasjonatom rękodzieła oraz niecodziennego designu DIY. W programie:

  • Sztuka zabawy: Projekt Gra

Warsztaty tworzenia prostych gier planszowych, m.in. gry na wyścigi. Takie własnoręcznie wykonane gry doskonale sprawdzą się podczas długich jesiennych wieczorów.
Prowadząca: Joanna Jodłowska
Kiedy:
I grupa – 3 października i 10 października, godz. 10.00-14.00, wiek: 10-13 lat
II grupa –17 października i 24 października, godz. 10.00-14.00, wiek: 10-13 lat

Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
Zapisy: udział bezpłatny, wymagana rezerwacja miejsc przez formularz on-line dostępny na stronie www Warsztatów Kultury, liczba miejsc ograniczona.

  • Sztuka zabawy: Projekt czyste graffiti, czyli jak stworzyć dzieło sztuki myjąc ścianę?

Warsztat, podczas którego poznacie zasady tworzenia szablonów oraz wspólnie z prowadzącą zaprojektujecie i wykonacie wielkoformatową pracę plastyczną na jednej ze ścian na Starym Mieście.
Prowadząca: Ilona Wałęcak
Kiedy: 3 października godz. 11.00-13.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, parter – sala warsztatowa
Zapisy: udział bezpłatny, wymagana rezerwacja miejsc przez formularz on-line dostępny na stronie www Warsztatów Kultury, liczba miejsc ograniczona. Wiek uczestników: 6+, dzieci biorą udział wraz z pełnoletnim opiekunem. 

  • Sztuka zabawy: Projekt Latarnik, świecące domki z mleka

Czy pudełko po mleku może mieć drugie życie? Oczywiście, że tak! Podczas naszego warsztatu wyczarujemy z pustych pudełek, piękne, kolorowe lampiony w kształcie domków. Niech odrobina światła zagości w nich na długie, jesienne wieczory. Zachęcamy do przyniesienia pudełek po mleku, soku, śmietance.
Prowadzący: Sylwia Stelmaszczuk
Kiedy: 4 października godz. 11.00-13.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, parter – sala warsztatowa
Zapisy: udział bezpłatny, wymagana rezerwacja miejsc przez formularz on-line dostępny na stronie www Warsztatów Kultury, liczba miejsc ograniczona. Wiek uczestników: 6+, dzieci biorą udział wraz z pełnoletnim opiekunem. 

Projekt „Sztuka zabawy” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020” oraz ze środków miasta Lublin.

Spacer fotograficzny Noc/Dzień Kultury

Spacer z aparatem fotograficznym w dłoni po nocokulturowych miejscach na Starym Mieście w Lublinie. Pod okiem fachowca, Romana Krawczenko, będzie można zrobić piękne ujęcia artystycznych instalacji Nocy Kultury.
Zapisy: Udział w spacerze jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy formularz on-line dostępny na stronie www Warsztatów Kultury, liczba miejsc ograniczona.
Informacje dla uczestników w związku z COVID-19:

Warunkiem udziału w spacerze jest wcześniejsza rejestracja poprzez formularz online. W trosce o bezpieczeństwo uczestników spaceru, każdy z nich, na etapie rejestracji, zobowiązany jest wypełnić oświadczenie o stanie zdrowia. Uwaga! Podczas spaceru uczestnicy zobowiązani są zakrywać usta i nos (np. maseczka, przyłbica) lub stosować zasady dystansu społecznego (utrzymać 2-metrowy dystans od innych).

Kiedy: 10 października 2020 (sobota), godz.11:00-13:00
Gdzie: start: Zaułek Hartwigów, Kowalska 3

WYSTAWY

Miasta Momenty / Lublin – Wilno 
Wystawa fotografii Jakuba Orzechowskiego i Ignaca Tokarczyka, którzy towarzyszyli nocokulturowym przygodom w Lublinie i Wilnie w 2019 roku. Efektem tego spotkania jest garść złapanych i zatrzymanych kolorowych wspomnień – momentów.
Kiedy: październik 2020
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, parter

„Bauhaus” – szkoła nie tylko dla dorosłych – wystawa rodzinna

Sto jeden lat temu architekt Walter Gropius założył na niemieckiej prowincji szkołę, która zrewolucjonizowała architekturę na świecie. Pracowali w niej najwybitniejsi twórcy sztuki XX wieku: Paul Klee, Lyonel Feininger, Wassily Kandinsky, László Moholy-Nagy czy Oskar Schlemmer. Mimo że uczelnia istniała zaledwie 14 lat, Bauhaus do dziś ma wielki wpływ na architekturę i wzornictwo.

Historia szkoły Bauhaus jest fascynująca, ale jak pokazać ją dzieciom? Wbrew pozorom zadanie to nie jest takie trudne, bo była to szkoła niezwykła, rewolucyjna i kierowała się zasadami, które przemawiają do dzieci. Każde dziecko z pewnością ucieszy się, słysząc: „Nieważne, co umiesz, ważne, jaki masz w sobie talent, jeżeli ten talent nie zostanie odkryty, to nie jest twoja wina, tylko nauczyciela”. Na wystawie dzieci dowiedzą się między innymi: jak rozpoznawać domy zaprojektowane zgodnie z duchem szkoły Bauhaus i dlaczego w całej szkole pachniało czosnkiem; na jakich krzesłach według Marcela Breuera dziś powinniśmy siedzieć i jak zatańczyć matematyczny taniec; jak bawiono się w szkole – a bawiono się często i chętnie, w końcu jedna z dewiz szkoły to „razem pracujemy, razem się bawimy”. Prezentowane na wystawie ilustracje Katarzyny Boguckiej to autorskie interpretacje słynnych fotografii, dokumentujących życie szkoły. Na ekspozycji ilustracjom towarzyszą eksponaty zaprojektowane przez profesorów i uczniów Bauhaus, a także oryginalne zdjęcia na pocztówkach i plakatach.

Kuratorki wystawy: Ewa Solarz, Beata Kuracińska
Ilustracje: Katarzyna Bogucka
Kiedy: październik 2020, godz. 10.00 – 16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7

Wschodni Express – wystawa portretów autorów i okładek książkowych

Zaprezentowana państwu wystawa to okazja do podróży przez wyjątkowy i kolorowy świat okładek książkowych oraz do zapoznania się z pisarzami „Wschodniego Expressu”. Seria wydawnicza „Wschodni Express” to nie tylko wysokiej jakości literatura, ale także ogromna dbałość edytorska. Każda okładka to starannie zaprojektowana w duchu minimalizmu grafika, będąca esencjonalnym zobrazowaniem motywu przewodniego danej książki. Dbamy, aby każda książka zaspokajała potrzeby estetyczne i intelektualne naszych odbiorców. Celem serii „Wschodni Express” jest prezentacja czytelnikom polskim najnowszych tekstów literatur wschodnich sąsiadów Polski, poruszających najbardziej aktualne dla tych społeczeństw problemy, niepozbawionych krytycznego dystansu i humoru w patrzeniu na Europę, siebie w Europie oraz Europę w sobie.

Projekt okładek: Ewelina Kruszewska
Przygotowanie graficzne zdjęć: Ilona Wałęcak
Wydawca książek: Warsztaty Kultury
Kiedy: październik 2020, godz. 10.00–20.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – parter

Wystawa plakatu cyrkowego | 10-lecie Carnavalu Sztukmistrzów

W 2019 roku Carnaval Sztukmistrzów obchodził swoje 10-lecie. Z tej okazji zorganizowaliśmy konkurs plastyczny na plakat festiwalu. Poprosiliśmy uczestników, aby odnieśli się do tradycji Polskiej Szkoły Plakatu, w której plakat cyrkowy zajmował znamienite miejsce. Spośród zgłoszonych prac Jury przyznało nagrodę główną, cztery wyróżnienia oraz wybrało 25 prac. Wszystkie te plakaty możemy zobaczyć na wystawie. Stworzyliśmy także kalendarz, który prezentuje 13 plakatów wybranych z wystawy. Na każdej ze stron znajdziecie unikatową pracę, która brała udział w konkursie na plakat z okazji X-lecia Carnavalu Sztukmistrzów. Sprzedaż kalendarzy na stronie internetowej. Możliwy odbiór osobisty w siedzibie Warsztatów Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7.
Kiedy: październik 2020
Gdzie: Lobby ARCHE Hotel Lublin, ul. Zamojska 30