W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Książka „Dopóki niebo nie płacze” wyróżniona w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2015” PTWK

Książka „Dopóki niebo nie płacze” wyróżniona w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2015” PTWK
19.05.201623:02

Wydana przez Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” książka „Dopóki niebo nie płacze” Iwony Chmielewskiej otrzymała wyróżnienie w prestiżowym konkursie dla wydawców "Najpiękniejsza Książka Roku 2015” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

Wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się podczas 7. Warszawskich Targów Książki 19 maja 2016 roku (czwartek) o godzinie 14:00 na Stadionie Narodowym w Warszawie.

W swojej najnowszej książce Iwona Chmielewska, artystka znana i doceniana w wielu krajach poza granicami Polski, zmierzyła się z tematem, który jest – jak się wydaje – niemożliwy do uniesienia. „Dopóki niebo nie płacze” to obraz świata, który za chwilę zostanie unicestwiony - świata żydowskich mieszkańców Lublina sprzed wybuchu II wojny światowej. Jednak dzięki niespotykanej wrażliwości autorki otrzymujemy dzieło, które zamiast budzić nostalgię przywraca utraconą pamięć i rodzi zrozumienie. 

Na książkę Iwony Chmielewskiej „Dopóki niebo nie płacze” składa się szesnaście obrazów artystki, wybrane przez nią wiersze dla dzieci Józefa Czechowicza i przedwojenne fotografie z kolekcji szklanych negatywów odnalezionych w kamienicy przy Rynku 4 w Lublinie (negatywy.teatrnn.pl). Autorka tak pisze o pracy nad książką: 

Najpierw zobaczyłam setki portretów – cudem odnaleziony w Lublinie skarb. Mieszkańcy żydowskiej dzielnicy, przez tyle lat ukryci, darowali nam współczesnym swoje spojrzenia z czasów, gdy nie przeczuwali jeszcze losu, który ich czekał.
Te spojrzenia czegoś się domagały, nie dawały mi spokoju. Jeszcze bezpieczni, otoczeni bliskimi, pełni szlachetnego skupienia ludzie, prosili, by ich ożywić i dodać im barw. Domagali się szczególnej czułości i opowieści, która niosłaby pamięć dalej. Ale nie chcieli słów pełnych grozy, woleli opowieść o życiu.
Znalazłam więc dla nich wiersze, proste i pełne ciepła. Napisał je ich sąsiad, poeta i nauczyciel Józef Czechowicz, zanim zginął w 1939 roku – w jednym z pierwszych bombardowań Lublina. Na moich ilustracjach bohaterowie fotografii ożywają w uroczystym teatrze, w przyjaznym otoczeniu, wśród zwierząt i roślin. Na tej scenie pamięci od zimy do późnej jesieni każdy z nich odgrywa ważną, pełną godności rolę.

"Dokoła listki dokoła, dopóki jesień wesoła
Dopóki niebo nie płacze, niech każdy w słonku poskacze"
/fragment wiersza Józefa Czechowicza "Listki śpiewają”

Wydawcą „Dopóki niebo nie płacze” jest Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”. Premiera książki odbyła się 16 marca 2016 roku w Bramie Grodzkiej, gdzie nieustannie poszukujemy sposobów opowiadania o żydowskich mieszkańcach  Lublina. Do tych poszukiwań zaprosiliśmy także Iwonę Chmielewską – artystkę znaną na całym świecie, która w swoich książkach potrafi o sprawach najtrudniejszych opowiadać językiem prostym i uniwersalnym – językiem obrazu. Po spotkaniu, jak co roku 16 marca, odbyło się Misterium Światła i Ciemności - symboliczne upamiętnienie likwidacji lubelskiego getta.

Iwona Chmielewska - ur. 1960, ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Mieszka i pracuje w Toruniu, gdzie prowadzi zajęcia z przedmiotu Książka autorska na Wydziale Sztuk Pięknych. Tworzy głównie autorskie książki picturebooks, z których większość wydawana jest w Korei Południowej. Prawa do nich sprzedały się do krajów hiszpańskojęzycznych, a także do Chin, na Taiwan, do Japonii i Portugalii. Jest laureatką wielu nagród. Najważniejsze z nich to Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie i ilustratorski Oskar, Bologna Ragazzi Award, w kategorii Non fiction.  

Więcej informacji: http://www.ptwk.pl/images/pdf/2016/Wyniki_NKR_2015_2016.pdf
Więcej o książce: http://dopokiniebo.teatrnn.pl/