W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kulturalna końcówka lata i początek jesieni

Kulturalna końcówka lata i początek jesieni
27.08.201911:21

Choć kończą się wakacje, to w Lublinie sezon na kulturę nigdy się nie kończy. Już za nami tak duże wydarzenia jak Carnaval Sztukmistrzów czy Jarmark Jagieloński, ale w ostatnie dni sierpnia i na początku września nie będziemy się nudzić. Oto wybór propozycji wydarzeń kulturalnych, które czekają nas w najbliższym czasie w Lublinie.

Dla smakoszy

Pierwszy tydzień września od poniedziałku do niedzieli (2-8 września) wypełni 11. Europejski Festiwal Smaku. Tym razem motywem przewodnim będzie Unia Lubelska. W programie warsztaty, pokazy kulinarne, Jarmark Inspiracji, Strefa Wege i Laboratorium Smaku, ale też wystawy i koncerty. Smacznego.

By zaostrzyć sobie apetyt w sobotę i niedzielę możecie wziąć udział w pierwszej edycji Lubelskiego Festiwalu Kultury Piwnej. Na tych, którzy wybiorą się na teren Browaru Perła czekać będzie hala biesiadna, strefa chillout, warsztaty piwne. Będzie można też zwiedzić bezpłatnie Podziemia Browaru Perła oraz zabytkową warzelnię browaru.

Dla dzieci

Peekaboom, czyli wystawa polskiej, litewskiej i ukraińskiej współczesnej ilustracji dla dzieci trwa do końca października, ale nie warto odkładać wizyty na później. W zakamarkach pięknej staromiejskiej kamienicy będzie można spotkać wielkoformatowych bohaterów, ukrytych na co dzień na niewielkich kartach książek. Dzięki nowoczesnym technologiom będzie można samodzielnie wejść do krainy literackiej i stać się jednym z jej bohaterów. Wystawa prezentuje książki 15 polskich, 5 litewskich i 5 ukraińskich ilustratorów.

Rezerwat Dzikich Dzieci czerpie z definicji zabawy jako swobodnych działań dzieci. Dorośli zakładają Rezerwat, ale to dzieci go kształtują – zgodnie z zasadami Pajdokracji. To już drugi rok działania Rezerwatu, który pozwala dzieciom, pod okiem Playworkerów, swobodnie tworzyć świat jak z opowieści o Tomku Sawyerze i Hucku Finnie. A kto szuka pretekstu do odwiedzenia rezerwatu może wybrać się choćby na warsztaty Dziki ogród: Fermentacje.

Do 1 września można też odwiedzić Centralny Plac Zabaw. Warsztaty żonglersko-ruchowe, leżenie na hamakach czy poszukiwanie dźwięku to tylko niektóre z przygotowanych propozycji. Uwaga! 27 sierpnia planowany jest start ekspedycji na planetę Konstrukcja.

Na placu przed Miejską Biblioteką Publiczną nr 20 w Zemborzycach odbędzie się nietypowy koncert pod nazwą „Muzyka z cebularzowego dworu”. Kompozycje powstały z myślą o najmłodszych oraz rodzinach, mają familijny, edukacyjny i zabawowy charakter. Jak podkreślają autorzy i autorki, ich atutem jest też łączenie stylów: renesansowego, polskiego, litewskiego ze współczesnymi aranżacjami. Poza autorskimi utworami muzycznymi, powstały też piosenki: jak np. o dacie 1569, obradach unijnych czy Zygmuncie Auguście.

Coś nieoczywistego?

Najnowszy film Pedro Almodóvara to propozycja dla fanów kina artystycznego, a kto słyszał o fenomenie niskobudżetowego kina akcji z Ugandy, ten z pewnością wybierze się na „Kto zabił kapitana Alexa?”.

Organizatorami Festiwalu Wszystkich Mieszkańców są natomiast mieszkańcy Starych Bronowic. Cztery podwórka, cztery różne historie – wspólna przestrzeń dostępna dla wszystkich 31 sierpnia. Potańczyć będzie można na Moście Kultury w rytmach argentyńskich i na Wirydarzu przy propozycjach dj-ek.

Historia lub literatura?

Na placu Litewskim do piątku jeszcze będzie można oglądać wystawę „Nagła wyspa. Herbert 2019”. Wiersze i rysunki poety ułożone w spójną koncepcję przez krytyka literackiego Pawła Próchniaka w samym centrum Lublina opowiadają swoją historię w samym sercu Lublina.

W Filii nr 22 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie do zobaczenia jest wystawa prac młodzieży z okazji 450-lecia Unii Lubelskiej. Czy pośród uczestników znajdzie się ktoś o talencie porównywalnym do Edwarda Hartwiga? Z kolei do końca września w Muzeum Literackim im. Czechowicza trwa wystawa lalek „Chodzi za mną Jan Matejko”. Anna Kośka stworzyła postaci z obrazu Jana Matejki „Unia Lubelska”.

W ramach XXIII Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin-Czuby w środę 28 sierpnia odbędzie się monodram Przemysława Tejkowskiego upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Na koniec coś dla fanów literatury i tych, którzy swoją miłością do książek chcą się dzielić z innymi. Już po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie będą czytane w całej Polsce wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. W tym roku będzie to zbiór zatytułowany Nowele polskie. Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza 7 września o godz. 16.00 przed scenę pod kamienicą, w której znajduje się Filia nr 21 MBP (Rynek 11). Pracownicy Biblioteki ubrani w stroje z epoki, przypomną treści dwóch nowel: Elizy Orzeszkowej "Dobra Pani" oraz Marii Konopnickiej "Dym". Gościnnie wystąpią uczniowie Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie ze streszczeniem noweli "Katarynka" Bolesława Prusa.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane