W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Listopad pełen emocji | Sztuka Wrażliwości

Listopad pełen emocji | Sztuka Wrażliwości
21.10.202217:12

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na wydarzenia organizowane w ramach projektu Sztuka Wrażliwości. Na uczestników czekają liczne warsztaty, pokazy filmowe oraz spektakl rodzinny w wykonaniu twórczego kolektywu Kolekttacz.

Sztuka Wrażliwości

Sztuka Wrażliwości to cykl wydarzeń, warsztatów, webinarów o charakterze integracyjnym i edukacyjnym skierowany do dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu oraz ich opiekunów. Ważnym punktem projektu są działania edukacyjne dla osób spoza środowiska neuroatypowego, zmieniające schematy myślenia o autyzmie poprzez przedstawienie osób autystycznych jako ludzi o szczególnej wrażliwości, stanowiących integralną część naszego społeczeństwa oraz dające przestrzeń w otaczającej nas rzeczywistości dla ich neuroróżnorodności. Projekt przewiduje organizację wydarzeń artystycznych przyjaznych sensorycznie oraz integrujących i tworzących więzi pomiędzy środowiskami osób neurotypowych z osobami neuroróżnorodnymi. Cykl obejmuje również warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży autystycznej, aby wyzwolić ich potencjał twórczy z uwzględnieniem szczególnych potrzeb stymulacyjnych oraz wrażliwości sensorycznej tej grupy osób.
Ważnym punktem projektu są działania edukacyjne dla opiekunów osób autystycznych, które nauczą ich tworzenia przyjaznego sensorycznie środowiska dla ich rodzin, służącego integralnemu rozwojowi ich dzieci.

Projekt „Sztuka Wrażliwości” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Harmonogram wydarzeń: 

Pokochać autyzm: film „Latarnia na wybrzeżu orek”

Główna bohaterka oraz jej autystyczny syn Tristan, udają się do Patagonii, aby przy pomocy dzikich orek pomóc chłopcu w wyrażaniu emocji. Piękne tereny, klimatyczna muzyka i oparta na faktach historia zaprasza do kontemplacji przyrody oraz jej kojącego wpływu na ludzką psychikę.
Kino przyjazne sensorycznie.
Reżyseria: Gerardo Olivares
Scenariusz: Gerardo Olivares / Lucía Puenzo
Gatunek: Dramat
Produkcja: Hiszpania/Argentyna
Czas trwania: 110 min

Informacje praktyczne:
Kiedy: 25 października 2022, godz. 18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: młodzież powyżej 12 r.ż. oraz osoby pełnoletnie, w szczególności osoby w spektrum autyzmu.
Wstęp wolny.

Kreatywne warsztaty animacji poklatkowej | Sztuka Wrażliwości

Chcesz dowiedzieć się, jak kreatywnie korzystać z telefonu? A może interesujesz się filmem i animacją, a nie wiesz, jak zacząć robić własne filmiki? Jeśli tak, ten warsztat jest właśnie dla Ciebie!
Warsztaty Kultury zapraszają młodzież na kreatywne warsztaty z animacji filmowej. Będzie to cykl dwóch spotkań, podczas których młodzi filmowcy nauczą się podstawowych zasad animacji na bazie aplikacji na urządzenia mobilne oraz kreatywnego sposobu wykorzystania telefonu komórkowego i darmowych aplikacji do stworzenia efektownej animacji wzbogaconej o efekty specjalne. Podczas warsztatów uczestnicy stworzą krótki filmik animowany, w pełni zrealizowany przy pomocy telefonu komórkowego. Od zdjęć poklatkowych, po udźwiękowienie i postprodukcję materiału. Z Animusz Studio zaanimują dosłownie wszystko! Chętnych do udziału w warsztatach prosimy o zabranie ze sobą takich przedmiotów jak np. Lego, rysunki, skany zdjęć, prześwietlenia oraz telefon komórkowy. Do zobaczenia na planie!
Warsztat przyjazny autyzmowi.
Informacje praktyczne: 
Kiedy: 5 i 6 listopada 2022, godz. 11.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: młodzież w wieku 10–17 lat
Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie Warsztatów Kultury, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Autyzm kobiet | Film „Temple Grandin”

Projekcja filmu „Temple Grandin”, którego największą siłą jest fabuła. nagrodzona siedmioma statuetkami Emmy oraz Złotymi Globami historia autystycznej kobiety, która mimo przeciwności losu osiągnęła w życiu sukces i spełniła swoje marzenia. Temple Grandin (Claire Danes) urodziła się z autyzmem i zaczęła mówić dopiero w wieku czterech lat. Dziewczynka miała trudności w szkole i nie radziła sobie w kontaktach z innymi ludźmi. Zawsze jednak mogła liczyć na wsparcie ze strony matki (Julia Ormond), która robiła wszystko, by córka prowadziła normalne życie. Temple dużo czasu spędzała na farmie wujostwa, gdzie nauczyła się miłości i współczucia dla zwierząt. Jako dorosła kobieta zaangażowała się w propagowanie wiedzy o autyzmie i właściwym traktowaniu zwierząt rzeźnych. Zaprojektowała wiele specjalnych urządzeń do humanitarnego ich uboju. Jej działania zostały docenione m.in. przez międzynarodową organizację PETA. Dziś jest cenionym naukowcem – profesorem na Stanowym Uniwersytecie w Kolorado.

Kino przyjazne sensorycznie.

Reżyseria: Mick Jackson
Scenariusz: Christopher Monger / Merritt Johnson
Gatunek: Biograficzny / Dramat
Produkcja: USA
Czas trwania: 104 min

Informacje praktyczne: 
Kiedy: 8 listopada 2022, godz. 18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: osoby dorosłe i młodzież 13 +
Wstęp wolny

Warsztat rodzinny Ku bliskości | Sztuka Wrażliwości

Warsztaty dedykowane dzieciom i bliskim im dorosłym oraz osobom ze szczególnymi potrzebami. Podczas „Ku bliskości” prowadzący postarają się zwrócić uwagę na fakt, że każde ciało jest wyjątkowe, niepowtarzalne, wystarczające. Uczestnicy poszukają szczególnej energii, która daje swobodę, skupienie, a zwłaszcza radość. Pomogą w tym intuicyjne obiekty sensoryczne INTIBAG autorstwa choreografki i badaczki Izy Chlewińskiej i scenografa Tomka Bergmanna.
Warsztat przyjazny autyzmowi.
Prowadzący: Kolekttacz tworzą Aniela Kokosza, Paulina Giwer-Kowalewska i Agnieszka Dubilewicz. Kolektyw powstał w marcu 2020 roku, z potrzeby wspólnego tworzenia. Artystki w swojej pracy korzystają z narzędzi wywodzących się z techniki tańca współczesnego, improwizacji i somatycznych praktyk pracy z ciałem.

Informacje praktyczne: 
Kiedy: 13 listopada 2022, godz. 12.30
Gdzie: ACKiM Chatka Żaka, ul Idziego Radziszewskiego 16, mała sala widowiskowa
Dla kogo: warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 2–7 lat
Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie Warsztatów Kultury, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Frajda, granda, bzik – KolektTacz | Spektakl rodzinny

Warsztaty Kultury zapraszają na spotkanie: naturalne, swobodne, otwarte, włączające i wrażliwe. Spokój, bliskość, wspólnota, rodzina. Czego w niej doświadczamy? Różnorodności, niespodzianek, nieporozumień, frajdy, awarii, kłótni i bzika! Jesteśmy od siebie różni, każdy niesie ze sobą swoją historię, spotykamy się, czekamy na siebie, uciekamy od siebie. Jesteśmy jak kolorowe kuleczki wrzucone do jednego pudełka – czasem się ściskamy, czasem toczymy obok siebie, a czasem zderzamy, wywracamy i powodujemy eksplozję. Eksperymentujemy, dojrzewamy obok siebie, poznajemy samych siebie... właśnie dlatego, że jesteśmy razem, połączeni niewidzialną siatką uczuć i myśli. Czy bywa nam ze sobą ciężko? Jasne! Każdy przecież przekracza swoje granice, każdy się potyka, każdy rozkręca od czasu do czasu własną grandę! Performując, szukamy szczególnej energii, która daje swobodę, skupienie a zwłaszcza radość. Prowokujemy, tworzymy i obserwujemy relacje, także pomiędzy sobą. W spektaklu podejmujemy niezwykle ciekawy dla nas temat postrzegania odmienności. Dostrzegania różnic i reagowania na nie, akceptowania ich. Towarzyszy nam niezaprogramowana na siłę interakcja. Pragniemy podkreślić wagę kontaktu zarówno z samym sobą, jak i kolektywnego działania we wspólnocie.
Spektakl przyjazny autyzmowi. 

O zespole: Kolekttacz tworzą Aniela Kokosza, Paulina Giwer-Kowalewska i Agnieszka Dubilewicz. Kolektyw powstał w marcu 2020 roku, z potrzeby wspólnego tworzenia. Artystki w swojej pracy korzystają z narzędzi wywodzących się z techniki tańca współczesnego, improwizacji i somatycznych praktyk pracy z ciałem.

Informacje praktyczne: 
Kiedy: 13 listopada 2022, godz. 11.00
Gdzie: ACKiM Chatka Żaka, ul Idziego Radziszewskiego 16, mała sala widowiskowa
Dla kogo: spektakl dla rodzin z dziećmi 2–7 lat
Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie Warsztatów Kultury, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztat rodzinny „Ślady” KolektTacz po spektaklu Frajda, granda, bzik

Warsztaty, podczas których na powierzchni dużej kartki wspólnie zostawimy niepowtarzalne ślady. Zatańczymy na bazie ruchu naturalnego, spontanicznego, współdziałającego z siłą grawitacji. Wspólnie postaramy się rozwinąć ogólną sprawność ruchową. Uruchomimy wyobraźnię, zapytamy i poszukamy odpowiedzi, a wszystko w miłej i bezpiecznej atmosferze. Będziemy rodzinnie pracować nad RELACJĄ, a przede wszystkim otwartością, odpowiedzialnością, współdziałaniem i współodczuwaniem. Podczas zajęć skupimy się przede wszystkim na szukaniu radości z ruchu, odkrywaniu indywidualnego i grupowego potencjału, podsycaniu kreatywności, odnajdywaniu relacji w rodzinach i w grupie.

Warsztat przyjazny autyzmowi.

Informacje praktyczne: 
Kiedy: 13 listopada 2022, godz. 14.00
Gdzie: ACKiM Chatka Żaka, ul Idziego Radziszewskiego 16, mała sala widowiskowa
Dla kogo: warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 4–10 lat
Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie Warsztatów Kultury, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Prowadzenie: Kolekttacz

Zrozumieć autyzm | Film „X=Y”

Nathan to główny bohater filmu, nastoletni geniusz matematyczny. Świetnie rozwiązuje najbardziej skomplikowane zadania, ma jednak problemy z nawiązywaniem relacji z ludźmi, a szczególnie ze swoją matką. Jest jak żółw zamknięty w skorupie. Od dziecka zmaga się z autyzmem. Jedyną osobą, która rozumiała chłopaka, był tragicznie zmarły w wypadku samochodowym ojciec. Pozbawiony przyjaciół i małomówny Nathan marzy o wygranej w międzynarodowej olimpiadzie matematycznej. W przygotowaniach pomaga mu zupełnie nietypowy nauczyciel, pan Humphreys. Ostatni etap przed wielkim wydarzeniem, obóz naukowy w Chinach, wywołuje w bardzo zaplanowanym życiu Nathana spory zamęt. Czy poradzi sobie z tak irracjonalną siłą, jaką jest miłość?
Kino przyjazne sensorycznie.

Po projekcji filmu odbędzie się dyskusja na temat neuroróżnorodności, tolerancji, wykluczeniu w grupach rówieśniczych. 

Reżyseria: Morgan Matthews
Scenariusz: James Graham
Gatunek: Komedia /Dramat
Produkcja: Wielka Brytania
Czas trwania: 104 min

Informacje praktyczne: 
Kiedy: 23 listopada 2022, godz. 10.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa –II piętro
Dla kogo: młodzież w wieku 11–16 lat | pokaz dla grup zorganizowanych – 3 grupy do 25 osób każda
Zapisy: przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie warsztatykultury.pl

Autyzm, jesteśmy tu! | Film "Nadzwyczajni"

Dzieło Nakache'a i Toledano to kino pełne ciepła, które niektórych być może zmotywuje do wyciągnięcia pomocnej dłoni do tych, którzy nie są przystosowani do życia we współczesnym świecie. Bruno (Vincent Cassel) i Malik (Reda Kateb) są najlepszymi kumplami. Na pierwszy rzut oka wszystko ich dzieli – temperament, zainteresowania, a nawet religia. Łączy natomiast gorąca przyjaźń oraz fakt, że od dwudziestu lat czynnie działają na rzecz autystycznych dzieci i młodzieży. W prowadzonych przez siebie ośrodkach szkolą młodych ludzi z trudnych dzielnic, aby ci fachowo zajmowali się przypadkami zakwalifikowanymi przez medycynę jako trudne i złożone. Nie wszystkim jednak metody Bruno i Malika są w smak. Kiedy Inspektorat Opieki Społecznej bierze pod lupę ich działalności i grozi zamknięciem ośrodków, przyjaciele rozpoczynają nierówną walkę z systemem. Wszystko dla dobra i zdrowia swoich niezwykłych podopiecznych.

Kino przyjazne sensorycznie.

Reżyseria: Olivier Nakache / Éric Toledano
Scenariusz: Olivier Nakache / Éric Toledano
Gatunek: Dramat
Produkcja: Francja
Nagrody: Nagroda publiczności na festiwalu w San Sebastián oraz 8 nominacji do Cezara
Czas trwania: 116 min

Informacje praktyczne: 
Kiedy: 29 listopada 2022, godz. 18:00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro
Dla kogo: młodzież 13+ i osoby dorosłe
Wstęp wolny