W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lubelski Festiwal Graffiti
27.06.200814:43

Podczas Lubelskiego Festiwalu Graffiti 2008, który odbędzie się w dn. 27-29 czerwca, powstaną pierwsze w Polsce graficiarskie interpretacje fresków kościelnych. Najlepsi europejscy artyści graffiti stworzą kopie i autorskie wizje fresków zdobiących Kaplicę Trójcy Świętej lubelskiego Zamku. W efekcie ich prac powstanie wyjątkowy mural, spajający tradycję Lublina i twórczość niezależnych artystów z Europy i Polski.
„Graffiti i freski to bardzo interesujące połączenie, zwłaszcza że obie formy sztuki powstają na tym samym podłożu – uważa dyrektor Muzeum Lubelskiego na Zamku Zygmunt Nasalski. – Inspiracją dla tych prac będą XIV-wieczne malowidła najcenniejszego zabytku w Lublinie. Odmienny styl malowania artystów zapewni różnorodność i dynamikę ostatecznego efektu”. W Lubelskim Festiwalu Graffiti weźmie udział około 40 zagranicznych i polskich artystów, m.in. Pixel, Dulk i Aryz z Hiszpanii, Esteo i Naste z Bułgarii, Dheo i Wost 2 z Portugalii, Nychos, Tomsta, Miz i Brons z Austrii oraz Nash i Does z Belgii, czyli same znakomitości świata graffiti. Polskę reprezentować będą artyści z Lublina oraz Warszawy, Wrocławia i Olsztyna. „Dla przedstawicieli wszystkich pokoleń udział w Festiwalu jest szansą odkrycia czegoś nowego” – przekonuje jeden z organizatorów imprezy, Cezary Hunkiewicz. – „Dla młodych to możliwość obcowania ze sztuką sakralną. Dla ludzi starszego pokolenia śledzenie zmagań artystów graffiti może być początkiem postrzegania graffiti jako sztuki przez duże ‘s’” – dodaje członek zarządu Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej. Więcej informacji na temat Lubelskiego Festiwalu Graffiti można znaleźć na stronie: www.efkm.eu/lfg Przykładowe dzieła zaproszonych gości można podziwiać na ich stronach internetowych: http://www.flickr.com/photos/pixelpancho http://aryz.es/ http://esteo.org http://www.fotolog.com/nashone http://www.fotolog.com/doesone http://www.koes.it/ *** Lubelski Festiwal Graffiti jest organizowany przez Europejską Fundację Kultury Miejskiej przy wsparciu i współpracy z Kancelarią Prezydenta – Marketing Miasta w dniach 27-29 czerwca 2008 r. Więcej informacji na temat Lubelskiego Festiwalu Graffiti znajduje się na stronie www.efkm.eu/lfg Europejska Fundacja Kultury Miejskiej została stworzona przez pasjonatów nowoczesnej sztuki, którzy od ponad 10 lat zajmują się inicjatywami społeczno–kulturalnymi. Fundacja zorganizowała między innymi polskie edycje międzynarodowych akcji kulturalnych związanych z niezależną sztuką uliczną, międzynarodowy magazyn poświęcony sztuce ulicznej oraz jedną z największych w Europie cyklicznych imprez graffiti (www.jam.bd.pl). Europejska Fundacja Kultury Miejskiej wspiera i współtworzy największą internetową galerię graffiti i street artu w Polsce – www.grafiwzje.pl. Prowadzi także działania edukacyjne wśród młodzieży, mające na celu wyeliminowanie wandalizmu i chuligaństwa. Warsztaty zorganizowany przez Fundację spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów lubelskich gimnazjów. Patroni Medialni wydarzenia: * TVP3 Lublin * Gazeta Wyborcza Lublin * Radio Centrum * Moje Miasto Lublin

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej