W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lublin miastem poezji
24.05.201822:28

Za nami dwa dni rozmów o poezji, spotkań poetyckich, śniadań poezji. W ramach rozmów wierszy odbył się panel Poezja – wolność – niepodległość: wiersze poetów pokolenia niepodległości, które czytali i komentowali prof. Paweł Próchniak, dyrektor artystyczny festiwalu oraz Witold Dąbrowski, wicedyrektor Ośrodka “Brama Grodzka – Teatr NN”. Niezwykle inspirujące było też spotkanie z Krzysztofem Siwczykiem, odtwórcą głównej roli w filmie “Wojaczek” Lecha Majewskiego, ale też poetą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Literackiego im. Czesława Miłosza.

Przed nami dwa ostatnie dni Festiwalu "Miasto Poezji": 

PIĄTEK (25.05)
Trzeci dzień festiwalu to dzień pytań trudnych.

  • O godz. 17:00 w Bramie Grodzkiej o tym, jak poezja i film mogą opowiedzieć o tak rozpaczliwym akcie jak samospalenie.
  • W Domu Słów o 19:00 pytamy o to, jak przywracać zapomnianych poetów do kanonu. Spotkanie będzie prezentacją dwóch trzynastego i czternastego tomu uznanej serii Biblioteka Zapomnianych Poetów, którą dla Ośrodka prowadzi Piotr Mitzner. Zaprezentowane zostaną wiersze Włodzimierza Słobodnika i Anny Pogonowskiej.
  • O  godzinie 20:00 w Domu Słów w dyskusji Dołączyć równość w dyskusji udział wezmą: Eliza Kącka, Joanna Mueller-Liczner, Kira Pietrek oraz Maja Staśko. Szczególnie głośno było ostatnio dookoła walki z nierównościami jaką prowadzi Maja Staśko.
  • O 21:00, również w Domu Słów odbędzie się slam poetycki. To swoisty turniej poetycki, w którym widownia staje się jednocześnie jury. Cieszy się on rokrocznie ogromnym zainteresowaniem.
  • Ponadto o godz. 13:00 w restauracji Mandragora spotkanie z izraelską poetką Brahą Rosenfeld, a o godz. 17:00 w Teatralnej Cafe mieszkanie poezji z Hanką Bondarenko.


SOBOTA (26.05)

  • O 17:30 w Domu Słów odbędzie się  wernisaż wystawy "Sukcesizm” ​kolektywu Rozdzielczość Chleba ​oraz spotkanie z artystami. Kolektyw ten określa się jako nowych futurystów. Sama wystawa jest jawną krytyką marzeń społeczeństwa konsumpcyjnego, zjawisk takich jak coaching czy rozwój osobisty i wiary w nadrzędną rolę gospodarczego rozwoju.
  • O godz. 19:00 premiera książki “Podwójne kosy” jednego z najważniejszych obecnie lubelskich poetów – Andrzeja Niewiadomskiego. Książkę wydał w ramach serii “Poeci Lublina” Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN”.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej