W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lublin "Miastem poezji"
23.05.201111:32

W tym tygodniu w Lublinie zapanuje poezja. Od poniedziałku do niedzieli trwać będzie Festiwal "Miasto Poezji" 2011. Wydarzenie to obejmuje serię spotkań z poezją, poetami i ich wielbicielami w różnych miejscach publicznych: uniwersytecie, bibliotekach, domach kultury, parkach, placach, przystankach autobusowych, itd. oraz w prywatnych mieszkaniach.
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2008 roku. Jego pomysłodawcą jest Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN". Lublin ze swoją atmosferą i tradycją stanowi wyjątkowe miejsce do rozmów o poezji, spotkań z poetami, ale też do przeprowadzania różnorodnych działań społeczno-artystycznych popularyzujących poezję. Duchowym patronem lubelskich spotkań poetyckich stał się Józef Czechowicz, a nagroda przyznawana przez „Miasto Poezji” nazwana została „Kamień” – tak jak tytuł pierwszego tomu wierszy poety z roku 1927. Laureatami nagrody są: Ryszard Krynicki (2008), Julia Hartwig (2009) oraz Tomasz Różycki (2010). Oryginalnym pomysłem organizatorów jest włączenie w obieg festiwalu prywatnej przestrzeni za sprawą "mieszkań poezji" czyli spotkań w czasie których czytane są ulubione wiersze gospodarzy lub odbywają się spotkania autorskie z zaproszonym poetą. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane