W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Mam nadzieję, że dzięki skarpetom, ta wojna się skończy

Mam nadzieję, że dzięki skarpetom, ta wojna się skończy
17.02.202317:17

W styczniu pracownicy Warsztatów Kultury zaprosili ukraińskie seniorki i seniorów, którzy przebywają w Lublinie z powodu wojny, do udziału w niezobowiązujących spotkaniach pod nazwą Kawiarenka. Grupa szybko podjęła decyzję, że wspólnie będą dziergać skarpety dla ukraińskich żołnierzy przebywających na froncie. Zebrali włóczkę i druty od osób dobrej woli. Teraz szukają zdolnych, którzy umieją i chcą dziergać razem  z nimi.

- Już na pierwszym spotkaniu Kawiarenki nawiązały się przyjaźnie i wymiana trudnych wojennych historii. Na spotkanie przyszło blisko 40 osób! Miła atmosfera i sposobność do rozmowy jednak nie wystarczyła uczestniczkom i uczestnikom. Potrzebowali celu. Postanowili wspólnie zrobić coś dobrego i coś, co w sytuacji, w której się znaleźli, jest w ich zasięgu – dziergać skarpety dla ukraińskich żołnierzy – opowiada Joanna Wawiórka-Kamieniecka z Warsztatów Kultury w Lublinie.

Pomysł szczytny, ale pojawiły się pierwsze bariery. Seniorzy nie mieli włóczki ani drutów. Nie zabiera się takich rzeczy z domu uciekając przed wojną. Niektórzy też nie potrafili dziergać. Warsztaty Kultury w Lublinie przez swoje profile w social mediach oraz przez media tradycyjne przekazały prośbę seniorów z Kawiarenki dalej.

- Ze szkoleniem z dziergania skarpet przyszły do nas Justyna Żelazek z pasmanterii Lovieczka, Karolina Karpińska Art i Hanna Rzążewska z Bombardowania Włóczką, a w tydzień otrzymaliśmy z całej Polski tak dużo włóczki, że skarpet wystarczy dla połowy armii! Seniorzy otrzymali wiele paczek, w których poza kłębkami włóczki były też słodycze czy liściki ze słowami wsparcia. Mieszkańcy Lublina przychodzili osobiście do naszej siedziby na Grodzkiej, co pozwoliło nam zamienić kilka słów i poznać motywacje włóczkowych darczyńców. Wśród nich była pani, która przekazując nam torby pełne kłębków, powiedziała: „Mam nadzieję, że dzięki skarpetom, ta wojna się skończy”. – wspomina Wawiórka-Kamieniecka.

Seniorki i seniorzy biorący udział w Kawiarence są bardzo wzruszeni wielkością odzewu. Spotykają się na wspólne dzierganie co czwartek o 13.30 na Grodzkiej 7 w Warsztatach Kultury w Lublinie. Możesz się do nich przyłączyć osobiście lub duchowo, pracując nad skarpetami w domu. Zaproszony jest każdy, kto potrafi dziergać. Włóczki już nie zbierają, ale do końca lutego chętnie przyjmą gotowe, wydziergane przez ludzi chcących włączyć się w akcję skarpety w męskich rozmiarach (cholewka min. 20 cm).

Informacje praktyczne

Kawiarenka
Kiedy: w każdy czwartek, godz. 13.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala medialabowa
Wstęp wolny

Adres do wysyłki / przynoszenia gotowych wełnianych skarpet:
Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 7
20-112 Lublin
Do kiedy: do końca lutego 2023 r.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej