W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Margules. Nieobecność / Kamishibai

Margules. Nieobecność / Kamishibai
29.03.202206:28

Ceniony na świecie, w Polsce zapomniany — choć to właśnie tutaj się urodził. Spektakl poświęcony wielkiemu reformatorowi teatru powraca na scenę Centrum Kultury w Lublinie. 

Spektakl „Margules. Nieobecność” to transgresyjne spotkanie z nieżyjącym już reżyserem rozgrywające się w noc meksykańskich zmarłych. Łukasz Witt-Michałowski wspomina postać Ludwika Margulesa, którego nazwisko brzmi obco, egzotycznie i nie po polsku. Tymczasem w Meksyku, każdy kto otarł się o teatr, kojarzy go z Polską i największymi reformatorami współczesnej sceny. Został doceniony też przez wielkie nazwiska meksykańskiego teatru i filmu. Jednym z nich jest Alejandro González Iñárritu, laureat Oscarów m.in. za takie filmy, jak „Birdman” czy „Zjawa”. On — i wielu innych — nazywają Margulesa swoim najważniejszym mentorem i uważają za artystę, który miał gigantyczny wpływ na ich rozwój. Spektakl Sceny InVitro jest wynikiem ekspedycji, zrodzonej z potrzeby umieszczenia tego wybitnego twórcy w należnym mu miejscu. Na scenie zobaczymy m.in. Annę Marię Sieklucką i Jarosława Tomicę. 

Centrum Kultury nie zapomni też o najmłodszych widzach. 3 kwietnia, w czasie gdy dorośli będą poznawać fakty z życia Ludwika Margulesa, dzieci (6+) zapoznają się z tradycyjną, japońską sztuką opowiadania podczas warsztatu Kamishibai. Młodzi uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie stworzyć historie za pomocą kolorowych ilustracji. Poznają również bajkę „Dlaczego zwierzęta mieszkają w bloku Maćka?” przygotowaną przez Stowarzyszenie Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”. Opowieść oparta na podróży Małego Rysia Rudka ma za zadanie przybliżyć dzieciom kwestie niebezpiecznego w skutkach zjawiska wylesiania, a tym samym zaszczepić w ich świadomości, jak wielką wartość mają drzewa. 

Obydwa wydarzenia trwają tyle samo, w związku z czym żadne dziecko nie pozostanie nawet przez chwilę bez opieki.

Po niedzielnym spektaklu CK zaprasza także na spotkanie w ramach cyklu „Dosłownie o…”, które poświęcone będzie sylwetce Ludwika Margulesa. O postaci działającego niegdyś w Meksyku reżysera, w kontekście spektaklu, rozmawiać będą Łukasz Witt-Michałowski – reżyser przedstawienia oraz odtwórcy głównych ról.

Bilety dostępne w kasie Centrum Kultury lub online.

Margules. Nieobecność
2 kwietnia, godz. 19:00 / Sala Widowiskowa

Każdy na swój spektakl: Margules. Nieobecność Kamishibai – warsztat teatru ilustracji
3 kwietnia, godz. 17:00 / Sala Widowiskowa, Baza Matka