W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto movie w Warsztatach Kultury w Lublinie

Miasto movie w Warsztatach Kultury w Lublinie
31.01.202206:03

W trzydziestej już odsłonie kinowego cyklu Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają nas do opuszczenia wielkich metropolii. Prezentowane będą filmy, których akcja rozgrywa się z dala od cywilizacyjnego zgiełku. Szczyty wysokich gór, morza i oceany, leśne ostępy czy pustynne bezdroża – każdy z tych niezwykłych krajobrazów inspiruje również filmowców. Zaprezentujemy kameralne filmowe portrety przyrody oraz widowiskowe produkcje z katalogu kina gatunkowego, gdzie żywioły natury bywają tłem, a czasem wręcz jednym z głównych bohaterów filmu. 

Program na luty 2022:

 „Dżungla”, reż. Greg McLean, czas 115’, 2017 r.
Film jest ekranizacją książki znanego podróżnika, Yossiego Ghinsberga, opartej przede wszystkim na jego wspomnieniach z wyprawy do serca amazońskiej dżungli.

Ghinsberg (w filmie z powodzeniem wciela się w niego Daniel Radcliffe) wraz z dwójką przyjaciół i tajemniczym przewodnikiem wyruszają na poszukiwanie zaginionego plemienia. Cel wyprawy to jednak nie jedyna motywacja bohaterów. Chcą oni także wyrwać się z bezpiecznego świata współczesnej cywilizacji i zakosztować prawdziwej, dzikiej przygody. Zmierzyć się z pięknym, ale też nieprzewidywalnym światem natury. Do pewnego momentu ich wyprawa przebiega bez przeszkód, w pewnej chwili sprawy zaczynają się jednak mocno komplikować, a każda kolejna decyzja będzie warunkować ich przeżycie w ekstremalnych warunkach. 

Informacje praktyczne:
Kiedy: 2 lutego 2022, godz. 19:00.
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro.

„W samym sercu morza”, reż. Ron Howard, czas 121’, 2015 r.
Hollywoodzki wyjadacz Ron Howard, reżyser takich klasyków jak „Willow”, „Apollo 13” czy „Piękny umysł”, bierze na warsztat powieść Nathaniela Philbricka o zmaganiach załogi XIX-wiecznego statku Essex.

Marynarze za przeciwników mają ogromnego, obdarzonego niezwykłym instynktem oraz inteligencją wieloryba, jak również rozszalały i bezwzględny ocean. Kino historyczno-przygodowe łączy się tu z dramatem, a momentami też z trzymającym za gardło thrillerem. „W samym sercu morza” to sprawnie i z rozmachem nakręcone widowisko filmowe w starym stylu, zabierające widza na dwugodzinną morską wyprawę. Całości dopełnia gwiazdorska obsada na czele z Chrisem Hemsworthem, Cillianem Murphym i Tomem Hollandem.

Informacje praktyczne:
Kiedy: 9 lutego 2022, godz. 19:00.
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro.

„Priscilla, królowa pustyni”, reż. Stephan Elliott, czas 104’, 1994 r.
Australijski klasyk z lat 90-tych, nagrodzony m.in. Oscarem za najlepsze kostiumy.

Film opowiada historię trzech pochodzących z Sydney bohaterów, występujących jako drag queen w musicalowym show. Akcja startuje w chwili, gdy opuszczają wielkie miasto i wyruszają swoim autokarem – tytułową Priscillą – na tournée po australijskiej prowincji. Jak nietrudno się domyśleć, po drodze wydarzy się wiele nieoczekiwanych przygód, na czele z przejazdem przez dzikie, pustynne bezdroża, ale też zmierzeniem się z nieprzyjazną, nieufną i homofobiczną społecznością małych miasteczek. Film Stephana Elliotta sprawnie łączy wątki komediowe, musicalowe i dramatyczne. Jest jednocześnie dobrą lekcją tolerancji, humanizmu i akceptacji samego siebie oraz drugiego człowieka, nie tracąc przy tym nic z rasowego kina drogi.

Informacje praktyczne:
Kiedy: 16 lutego 2022, godz. 19:00.
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro.

„Siekierezada”,reż. Witold Leszczyński, czas 78’, 1985 r.
Perła w filmografii Witolda Leszczyńskiego, jednego z mistrzów naszego kina autorskiego, reżysera m.in. takich obrazów jak „Żywot Mateusza” czy „Konopielka”. Film oparty na prozie Edwarda Stachury, będącego też współautorem scenariusza.

Główny bohater filmu to Janek Pradera (grany przez Edwarda Żentarę), młody chłopak szukający ucieczki i zapomnienia w bieszczadzkiej dziczy. Zatrudnia się on wraz z innymi mężczyznami przy sezonowym wyrębie lasu. Ciężka praca fizyczna za dnia oraz w nocny, filozoficzne rozmowy przy ognisku z lokalnym drwalem Peresadą (Ludwik Pak) mają stanowić odtrutkę na traumę z przeszłości i egzystencjalny niepokój. Leszczyński i Stachura na przemian stawiają pytania o fundamentalną istotę i cel ludzkiego istnienia, mitologizują życiową wędrówkę w głąb duszy człowieczej, a także starają się ukazać piękno i potęgę natury w całym jej majestacie.

Informacje praktyczne:
Kiedy: 23 lutego 2022, godz. 19:00.
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro.

Informacje dotyczące bezpieczeństwa w związku z pandemią Covid-19: 

  1. Pamiętajcie o zabraniu ze sobą maseczki, której noszenie będzie wymagane na terenie Warsztatów Kultury;
  2. Jeśli posiadasz Unijny Certyfikat COVID tj. jeden z następujących dokumentów umożliwiających niewliczanie Cię w ustanowione limity widzów tj.: certyfikat szczepienia, certyfikat o negatywnym wyniku testu, certyfikat ozdrowienia, weź go ze sobą i pokaż obsłudze przy wejściu do sali. Osoby z takim zaświadczeniem wchodzą bez limitu związanego z bezpieczeństwem covidowym;
  3. Udział w wydarzeniu mogą wziąć także osoby, które nie posiadają żadnego z powyższych certyfikatów, natomiast może zdarzyć się sytuacja, kiedy osiągniemy limit i dlatego warto przyjść wcześniej. Nowe przepisy pozwalają nam wpuścić do siedziby określoną liczbę osób, które zaświadczenia o szczepieniu nie posiadają;
  4. Jeśli masz objawy przeziębienia, zostań w domu.

Podstawa prawna: ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 14 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej