W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Młodzieżowa Noc Kultury. Sprawdź jak młodzi zmienią przestrzeń miasta!

Młodzieżowa Noc Kultury. Sprawdź jak młodzi zmienią przestrzeń miasta!
21.05.202309:56

Noc Kultury w Lublinie (3/4 czerwca) to festiwal, który nieustannie zaskakuje. Dzieją się wtedy rzeczy niezwykłe, a uczestnicy muszą się spieszyć. Do zobaczenia jest bowiem kilkaset atrakcji, czas ograniczony do jednej nocy, a punktów programu (kropek) ponad sto.

Na program składają się produkcje specjalne Warsztatów Kultury oraz projekty zgłoszone w otwartym naborze. W tym roku w obydwu tych kategoriach młodzież zajmie szczególne miejsce. W związku ze zdobyciem przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 znaczną część programu organizatorzy przekazali w ręce młodych artystów i animatorów. 

Program przygotowany przez młodzież

Taniec w powietrzu

19.00–00.00 | plac Litewski

Zobaczymy podniebną wersję Historii Królewny Śnieżki i 7 krasnoludków przedstawioną z przymrużeniem oka. Ten występ zaprezentuje grupa zaawansowana. Gwarantujemy mocne wrażenia i sporo śmiechu. A także pokaz pod tytułem „Show me how you burlesque” inspirowany musicale „Burlesque”. To niepowtarzalne show zaprezentuje kadra reprezentacji Strefy Wysokich Lotów. Na scenie jednocześnie będzie występować aż 17 artystek. Oprócz tego na widzów czekają pokazy solowe artystek ze Strefy Wysokich Lotów – ok 55 występów solowych dzieci i dorosłych.
Autor: Strefa Wysokich Lotów

Ogród osobliwości

19.00–02.00 | Szambelańska – nad głowami przechodniów

Wizualna uczta dla zmysłów, która zaprasza do podróży pośród natury i sztuki. Głównym elementem tej instalacji będzie dywan żywej trawy, który poprowadzi nas ulicą Szambelańską wśród staromiejskich kamienic. Nad głowami publiczności zawiśnie olbrzymi ogród osobliwości, który składać się będzie z organicznych form, w postaci olbrzymich lampionów.
Autorzy: grupa studentów z WA UMCS w Lublinie, pod kierunkiem Jarosława Koziary

Scena Klasyczna – koncert

19.00–00.00 | ul. Żmigród 10 – boisko za ZSE im. A. i J. Vetterów

Podczas tegorocznej edycji na „Scenie Klasycznej” wystąpią muzycy, wśród których nie zabraknie znanych osobowości lubelskiej estrady oraz najlepszych uczniów i nauczycieli szkół muzycznych regionu. Różnorodne formacje, znakomici artyści oraz ciekawy repertuar stworzą niezapomnianą atmosferę tego wyjątkowego miejsca!
Autor: Stowarzyszenie Wschód Kultury

Scena rapu

19.30–00.00 | Błonia pod Zamkiem

Na Scenie rapu wystąpią laureaci konkursu Młodzi Raperzy i Raperki! Po zakończeniu prezentacji konkursowych jako gwiazdy wieczoru wystąpią: Fukaj - o tym młodym raperze głośno zrobiło się trzy lata temu, gdy jego stylem zachwycił się Mata, Alyona Alyona - The New York Times umieścił ją na krótkiej liście najciekawszych artystów z Europy oraz Avi, który promować będzie swoją najnowszą płytę "Mały książę". 
Produkcja: Warsztatów Kultury w Lublinie.

Kropka nad JAZZ

21.30–22.30 | Wojewódzka Biblioteka im. H. Łopacińskiego, Narutowicza 4

W programie utwory jazzowe i rozrywkowe z udziałem uczniów – wokalistów i instrumentalistów Lubelskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej II st. Wystąpią: Daniela Drążkowska, Przemysław Hałas, Eva Kutsevil, Natalia Wawrzyńczyk, Paulina Mielniczek, Aleksandra Barańska, Valeriia Yuziefowycz.

Ulica

21.00–22.00 | Targ pod zamkiem – hala

W ramach Nocy Kultury „Scena Warsztatów” zaprezentuje sztukę pt. „Ulica” autorstwa Rolanda Schimmelpfenniga w wykonaniu młodzieży uczestniczącej w zajęciach teatralnych zorganizowanych przez Warsztaty Kultury w Lublinie.
Autorzy: uczestnicy Sceny Warsztatów Produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie.

Noc Kultury w Młodzieżowym Domu Kultury „Pod Akacją”

19.00–23.00 | ul. Grodzka 11

W Młodzieżowym Domu Kultury „Pod Akacją” swoje talenty zaprezentują wychowankowie różnych grup warsztatowych. Zobaczymy m.in. koncert zespołów gitarowych, koncert wokalistów, spektakle teatralne grup Panopticum oraz Teatru Supełki, wystawy prac plastycznych oraz fotografii. Nie zabraknie także warsztatów dla chętnych.

Moje ciało jest moje od wczoraj

19.00–20.00 | ul. J. Kiepury 5

Monodram Hanki Bondarenko to wzruszająca, pełna zwrotów akcji i niepozbawiona humoru historia, której bohaterka, od lat próbująca sprostać oczekiwaniom innych, nagle budzi się obok obcego mężczyzny, w obcym domu. Nie wie kim jest, nie potrafi zrozumieć, co tu robi. 
Autorka: Hanka Bondarenko (DDK SM „Czechów”)

Nalepki w przestrzeni miasta

19.00–20.00 | Plac Łokietka

Nalepki w mieście otaczają nas wszędzie, są nieodłącznym elementem kultury i sztuki ulicznej. W tę jedną noc chętni otrzymają zestaw nalepek i będą mogli wziąć udział w tworzeniu sztuki ulicznej, naklejając naklejki na specjalnie przygotowaną przestrzeń artystycznego wyrazu.
Autorzy: Kiryl Kryvarotau, Anna Pisotska

Deszcz kwiatów

19.00–02.00 | Zaułek Panasa

W Zaułku Władysława Panasa wyrośnie interaktywna instalacja artystyczna. Żeby znaleźć instalację, podążaj za girlandami. Zaprowadzą Cię one do zaczarowanej przestrzeni. 
Autorzy: młodzież z Pracowni Scenografii i Muralu Bałagan w Bełżycach.

Twarzą w twarz z obrazami natury

19.00–02.00 | Archidiakońska 1 – wnęka okienna

Instalacja przedstawia ramę umiejscowioną we wnęce okiennej wypełnionej po brzegi grzybami w połączeniu z technologią LED stworzoną przez człowieka. To seria barw przenikających się naturalnie, miejsce spotkań, gdzie natura i człowiek patrzą sobie prosto w twarz. Dziś popatrz naturze w twarz i powiedz jej komplement. Ta instalacja to szansa, żeby jej podziękować. Tej nocy Natura i Człowiek będą sobie równe.
Autorki: Patrycja Krzewska i Daria Nankiewicz

Młodzi patroni

19.00–02.00 | Przestrzeń miasta

Młodzi dziennikarze i dziennikarki z Lublina, redakcje szkolnych gazetek i studenckie koła medialne będą relacjonować i opiniować Noc Kultury z młodzieżowej perspektywy.
Autorzy: licealiści, licealistki, studenci i studentki pracujący w szkolnych i akademickich redakcjach

Tajemnicze ślady

19.00–02.00 | schody za Bramą Grodzką, plac Po Farze, Brama Krakowska, fontanna na placu Litewskim

Ideą dla instalacji artystycznej było stworzenie czegoś małego, co rozbudzi ciekawość i zainteresowanie przypadkowych przechodniów. Ślady zwierząt, umiejscowione w różnych częściach miasta, mają za zadanie zachęcić do pójścia za nimi i zbadania, dokąd mogą prowadzić. Żeby „nagrodzić” tego, kto zdecyduje się podążyć tym szlakiem, ślady będą kończyć się obrazem zwierzęcia, które „zostawiło” owe ślady.
Autorzy: grupa studentów kierunku malarstwa WA UMCS w Lublinie pod kierunkiem dr. hab. szt. Barbary Niścior

Matka natura przetrwa w każdych warunkach. A My?

19.00–23.00 | plac Rybny

Instalacja przedstawia kontener wypełniony śmieciami, który jest umiejscowiony w niezbyt urokliwej okolicy. Z kontenera wypływają liczne odpady, w tym wykonane ze śmieci oraz plastiku sztuczne, brudne kwiaty. Pomiędzy odpadami widać małe zalążki roślin. Sztuczne kwiaty, im dalej od śmieci, zamieniają się w piękną i żywą roślinność. Projekt ma na calu zwrócenie uwagi na pogarszający się stan naszej natury, bierność ludzi wobec tego faktu, chęć zastąpienia żywej roślinności sztuczną i bagatelizowanie skali tego problemu.
Autorka: Dominika Cichocka

Śladami Arachne

19.00–02.00 | Ku Farze

Podczas nocokulturowego spaceru możesz napotkać rozwieszone pajęcze sieci, delikatne niczym mgiełka, które zaprowadzą Cię do skromnego gniazda mitycznej tkaczki Arachne. Spokojnie, nie zamieni Cię w kokon, no chyba że...
Autorzy: grupa studentów II roku Malarstwa WA UMCS w Lublinie pod kierunkiem Barbary Niścior

Wonderland

19.00–02.00 | Grodzka 5a – Pub Bałagan

Przyjdź i poczuj się jak w bajce. Projekt „Wonderland” to połączenie sztuki wizualnej z muzyką elektroniczną. Świetliste formy w kształcie grzybów stworzą idealny klimat przestrzeni podwórkowej pubu ,Bałagan, a rozrywkę zapewnią wyjątkowi DJ-e.
Autorzy: grupa studentów II roku Malarstwa WA UMCS w Lublinie pod kierunkiem Barbary Niścior

Aforyzmy

19.00–02.00 | Bajkowskiego – płot

W trzech miejscach zostanie zebranych kilka aforyzmów, które wywołają uśmiech na waszych twarzach. Zapewne większość z nich jest wam dobrze znana, jednak zależy nam, aby odkryć je na nowo. Może uda się nimi zainspirować i stworzyć indywidualne życiowe motto?
Autorzy: grupa studentów WA UMCS w Lublinie pod opieką dr hab. szt. Barbary Niścior

RDZEŃ PRZ[ ]SZŁOŚCI

19.00–02.00 | plac Rybny

Jako materiał bazowy została wykorzystana glina wypalona, a następnie oszkliwiona wedle zamysłu twórców. Projekt jest współczesną interpretacją motywów, atrybutów i znaczeń najważniejszych bogów i bóstw Rodzimowierstwa Słowian.
Autorzy i autorki: Koło Ceramiczne WA UMCS w Lublinie

Światło

19.00–23.00 | Baszta

ŚWIATŁO to przestrzenna instalacja powstała z setek plastikowych butelek z odzysku. To obiekt nie tylko do patrzenia, ale do przemyślenia – symbol odrodzenia i przemiany. Każda z tych butelek była już uznana za bezwartościową, ale dzięki recyklingowi i kreatywności zyskała nowe życie. 
Autorka: Ola Artyszuk

Stwórzmy obraz z kropek

19.00–23.00 | Archidiakońska 1 – drzwi

Franciszek Goszczyński zaprasza do wspólnego stworzenia obrazu z kropek. Zadanie będzie polegało na umieszczeniu kropki na planszy. Z każdą postawioną kropką przez uczestnika Nocy Kultury będzie formował się wspólny obraz. Co powstanie? Na to pytanie poznamy odpowiedź po Nocy Kultury.
Autor: Franciszek Goszczyński

Labilne Miraże

19.00–23.00 | plac Dominikański

A co jeśli to wszystko, co nas otacza, to iluzja? – takie pytanie stawiają nam autorzy instalacji, której skomplikowane i monumentalne formy mają obudzić wyobraźnię odbiorcy. Twórcy za cel postawili sobie sięgać do najgłębszych pragnień widza, ukrywając w gipsowej powłoce kształty, które swoją zróżnicowaną formą, fakturą i charakterem mają wywołać indywidualny dla każdej osoby wir skojarzeń. Rozglądaj się w poszukiwaniu gipsowych rzeźb, które są ustawione na Starym Mieście!
Autorzy: Wiktor Kurpiewski i Kamila Szczęsna

Yayoi Kusama w Lublinie / Przyklej kropki

19.00–00.00 | Bajkowskiego/Lubartowska – płot

To działanie jest bezpośrednio odtworzeniem projektu japońskiej artystki Yayoi Kusamy. Jak np. Marina Abramović odtwarzała performnance Josepha Beuysa, tak my w Lublinie możemy zasmakować wystawy niczym w Tate Modern, w Londynie. „W tym wydarzeniu zależy mi na wyraźnym zaangażowaniu uczestników Nocy Kultury oraz prostym i bardzo jasnym nawiązaniu do hasła „Połącz kropki”.
Autorka: Amelia Filozof

„Republika marzeń” – monodram

20.30–21.40 | Lubartowska 30A

Wychodząc naprzeciw własnym pragnieniom, Zofia – bohaterka monodramu – udaje się w wewnętrzną podróż do Schulzowskiej Republiki Marzeń. Zatrzymuje się na chwilę w pustynnej chacie.
Produkcja: Teatr Wschodni Spektakl w języku angielskim. Autorka: Paulina Prokopiuk

Ale jazz! Koncert jazzowy z udziałem młodych wokalistów

20.00–21.30 | Wojewódzka Biblioteka im. H. Łopacińskiego, Narutowicza 4

Jazz nie musi być trudny! Przekonają Cię do tego utalentowani młodzi wokaliści z pomocą doświadczonych instrumentalistów. Połączenie młodzieńczej energii i doświadczenia profesjonalistów – ta mieszanka z pewnością przyniesie niezapomniane muzyczne chwile! Produkcja: Rytm i Melodia Szkoła Muzyczna.

„Taniec w lubelskich młodych sercach”

19.00–19.30 | plac Litewski

Czym jest dla Ciebie taniec? Spektakl zarówno słowem, jak i ruchem przedstawia to, czym dla młodych ludzi jest taniec. Prezentacja opiera się na podstawie autentycznych wypowiedzi, czyli obrazie tańca u młodych mieszkańców Lublina, a stworzona choreografia pokazuje, że to co możemy wypowiedzieć słowami, możemy przekazać także ruchem, gestem i mimiką.
Autorka: Weronika Wójtowicz

Okrągły rok, okrągłe kółeczka

19.30–20.00 | plac Litewski

Gdy po zimie przychodzi wiosna, a temperatury zaczynają rosnąć, spodziewać by się można, że lubelskie łyżwiarki figurowe znajdują się w kropce. Jak połączyć sport zimowy z ciepłymi, letnimi miesiącami? Jaką ścieżką pójść, by nieprzerwanie rysować profil sportowca? Czy możliwe jest trenowanie przez okrągły rok? Okazuje się, że tak – ostre płozy wystarczy wymienić na te rolkarskie. Dzięki nim w lodową taflę zmienić może się każdy parkiet. Na pokazy letniej odsłony łyżwiarstwa figurowego zapraszają zawodniczki klubu AS Lublin.
Autorzy i autorki: AS Lublin

Bluszcz

20.30–20.45 Bajkowskiego – parking

Solowy pokaz w duchu tańca współczesnego i improwizacji. Ciało, natura i przestrzeń połączone w jedno widowisko. Wizualizując wijący się bluszcz po arkadach rzymskich świątyń ciało odnajdzie swoją drogę wśród miejskiej przestrzeni Lublina. Pobudzając takie zmysły jak wzrok, słuch i dotyk ciało będzie się poruszać w rytmie miasta. Widzowie będą mieli możliwość dołączenia do pokazu poprzez naśladowanie ruchu i jego własną interpretację.
Autorka: Magdalena Kozik

Gdzie jest ta młodzież?

19.00–22.00 | Peowiaków 11

ESM 2023 – wszyscy zastanawiają się, co to właściwie znaczy? Chcecie zobaczyć młodzież w ich naturalnym środowisku? Trzeba ich odnaleźć! Poznajcie nasze pasje, hobby lub po prostu zwykle codzienne zajęcia. W czasie Nocy Kultury, w przestrzeni młodzieżowej Hej! przy Peowiaków 11, będzie można odkryć jaka naprawdę jest lubelska młodzież. 
Autorzy i autorki: Hej!

Duchy tutejsze

19.00–02.00 | Zaułek Hartwigów

Czasami warto zauważyć nic w czymś. Tak jak w ciemnościach kształty, których tak na prawdę nie ma. Pokazują one, jak bardzo nasza wyobraźnia działa.
Autorka: Wiktoria Miziak

Grzybnia

19.00–02.00 | Zaułek Hartwigów

Grzybnia potrafi niszczyć. A wszystko co zniszczone pokrywa warstwą nowego życia i pozwala zacząć jeszcze raz, i jeszcze raz, i jeszcze raz. Instalacja to próba przywitania się z grzybnią, oddania jej szacunku i docenienia jej estetycznej strony.
Autorki: Lena Jungowska, Martyna Tysia Denys

Na ludowo, na jazzowo

21.00–22.00 | ul. Bajkowskiego – parking

Projekt zespołu Jazz Quintet łączący muzykę ludową z różnych stron świata z jazzem. Folk cechuje duża otwartość formy, często stosowane są̨ charakterystyczne podziały rytmiczne – podobnie jak w jazzie. Melodie ludowe w tym projekcie ujęte są̨ w oryginalne aranżacje, pokazujące także wiele innych stylów muzycznych, na przykład bossa nova, swing czy funk. W skład zespołu wchodzą studenci i absolwenci kierunku Jazz i muzyka estradowa.
Autorzy i autorki: Jazz Quintet

Mrowisko

19.00–02.00 | Grodzka 7 – brama

Kartonowa konstrukcja wielkości ramy okiennej będzie przedstawiać mrówcze ścieżki ułożone na planie Lublina. Praca zostanie ucharakteryzowana na skaliste terrarium bądź wnętrze jaskini za pomocą piasku, barwników i zebranych naturalnych materiałów. Między ścieżkami umieszczone zostaną przedstawienia owadów stylizowane na malarstwo naskalne. 
Autorzy: Zuzanna Pitucha i Stanisław Kamiński

Noc Kultury jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Międzynarodowe jury uznało, że to właśnie Lublin będzie miał okazję zaprezentować Europie wartości ważne dla młodych, pokazać ich aktywności i skierować uwagę w swoich działaniach na młodzież. Tytuł ESM przyznawany jest przez Europejskie Forum Młodzieży na okres jednego roku. Więcej o Europejskiej Stolicy Młodzieży na www.lublin.eu/lublin/esm2023.