W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nabór filmów na 9. Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego „Rozstaje Europy” - zakończony

Nabór filmów na 9. Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego „Rozstaje Europy” - zakończony
07.02.200809:33

Zakończył się nabór filmów na 9. Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego „Rozstaje Europy”. Wpłynęło ponad 250 zgłoszeń z 32 krajów z całego świata – od Filipin poprzez Chiny, kraje Bliskiego Wschodu, Europę po Stany Zjednoczone i Kanadę.
Wiele z nich to pozycje już nagrodzone na międzynarodowych festiwalach m.in. w Montrealu, Karlowych Warach. W tej chwili trwa selekcja, podczas której do konkursu głównego zostanie wyłonionych około 40 najlepszych filmów krótkometrażowych i blisko 15 pełnometrażowych. Wydarzeniem tegorocznej edycji „Rozstajów Europy” będzie I w Polsce prezentacja serbsko-holenderskiego projektu VIDEOLETTERS, stwarzającego szczególną możliwość do propagowania idei pokoju i tolerancji. To międzynarodowe przedsięwzięcie umożliwiło podjęcie dialogu pomiędzy ludźmi żyjącymi w powojennej traumie oraz odnalezienie się przyjaciół, których rozdzieliła wojna w byłej Jugosławii. Innym wydarzeniem będzie przegląd dokumentów Krzysztofa Kieślowskiego połączony z poświęconą mu wystawą pt. „Krzysztof Kieślowski - Ślady i pamięć” prezentującą drogę życiową i artystyczną reżysera. A ponadto również odbędzie się przegląd filmów Martina Slivki, klasyka słowackiego filmu dokumentalnego, badacza i propagatora kultury ludowej. Podczas przeglądu zostanie pokazany dokument Martina Šulíka pt. „Człowiek, który sadził drzewa” (Martin Slivka "Muž, ktorý sadil stromy"). W ramach festiwalu odbędzie się także pokaz specjalny filmu Jacka Bławuta pt. „Wojownik”. Gabriela Żuk biuro-rozstaje@ack.lublin.pl

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej