W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Najpiękniejszy Wschód… Pamięć fotograficzna [PL / BY]

Najpiękniejszy Wschód… Pamięć fotograficzna [PL / BY]
14.03.202308:20

„Najpiękniejszy Wschód... Pamięć fotograficzna” to spektakl oparty na prawdziwych wydarzeniach. Sztuka w reżyserii Pawła Passiniego pomaga zrozumieć, jak wygląda świat człowieka, który stracił wszystko: dom, przyjaciół i pracę.

Zmicer Waynowski

Kluczową postacią jest tutaj Zmicer Waynowski, który jako artysta zajmował wysoką pozycję w Mińsku, gdzie miał duży wpływ na tamtejszą kulturę. Po ogłoszeniu wyników wyborów w Białorusi wziął udział w protestach i udokumentował je na fotografiach wykonanych na tradycyjnej, światłoczułej kliszy. Wybór tej techniki miał oddawać prawdziwy charakter tamtych wydarzeń. Z powodu swojej działalności w ruchach wolnościowych, podczas cotygodniowego protestu pod tytułem „Marsz emerytów” Zmicer został uwięziony, a następnie musiał uciekać z kraju. Obecnie mieszka w Lublinie.

Spektakl „Najpiękniejszy wschód… Pamięć fotograficzna”

Spektakl jest nie tylko próbą zrelacjonowania wspomnianych wydarzeń. To również opowieść o bardzo trudnych i bolesnych doświadczeniach oraz próba przepracowania przeżytej traumy. Ważnym elementem sztuki są wspomniane oryginalne fotografie, wykonane podczas protestów w Białorusi oraz prób grupy Wolnych Kupałowców, które odbywały się w podziemiach. Ze sceny usłyszymy też opowieści samego Zmicera o tym, co przeżył w trakcie swojej ucieczki i podczas pobytu w Lublinie. Poważny charakter spektaklu w pewien sposób przełamie dowcipne spojrzenie na nasze miasto.

Podczas wydarzenia usłyszymy też muzykę wykonywaną na żywo, która koresponduje z fotografiami i służy jako nić łącząca to, co dzieję się na scenie i wśród publiczności.
Spektakl jest grany w języku białoruskim, z polskimi i angielskimi napisami.
Bilety dostępne w kasie CK oraz sprzedaży online.

„Najpiękniejszy wschód… Pamięć fotograficzna”
17, 18, 19 marca, godz. 19:00
Sala Czarna

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej