W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Noc Kultury
22.05.200914:24

6 czerwca po raz trzeci powraca do Lublina niezwykłe wydarzenie artystyczne i społeczne – Noc Kultury, czyli manifestacja kulturalna w przestrzeni publicznej miasta. Tej nocy lubelskie muzea, galerie, biblioteki, teatry oferują darmowy wstęp oraz specjalne atrakcje, a do świtu miasto bierze w posiadanie kolorowa i przyjazna, żądna wrażeń publiczność.
Najważniejszą i najciekawszą sceną wydarzeń Nocy Kultury jest publiczna przestrzeń miejska – ulice, place i zaułki Lublina zmieniają się w labirynt kryjący kilkaset zdarzeń artystycznych. Teatry o światowej renomie stają ramię w ramię z ulicznymi artystami, muzyka symfoniczna przeplata się z jazzem, folkiem i elektro-funkiem. Koncerty na dachach budynków, performance i happeningi na skwerach i w zaułkach, instalacje plastyczne na miejskim deptaku, spektakle w bramach czy fontannach miejskich, pokazy mody na schodach urzędowych gmachów, balet na dziedzińcu Muzeum, kino samochodowe na Miasteczku Akademickim – to wszystko miało miejsce w Lublinie już dwa razy, i wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że w tą czerwcową noc zdarzy się po raz kolejny. W tym roku Noc Kultury odbędzie się pod hasłem „Człowiek w mieście – miasto w człowieku”. Wydarzenia odbywać się będą na ulicach tworzących z lotu ptaka sylwetkę człowieka. Każda z ulic składających się na ludzką postać symbolizuje jedną, bliską Lublinowi i Lublinianom wartość. Głowa, czyli teren Starego Miasta i Podzamcza to pamięć o historii, oraz świadomość wyjątkowego, wielokulturowego dziedzictwa. Serce to Plac Litewski, czyli wciąż ważne w Lublinie idee polsko-litewskiej Unii Lubelskiej. Kręgosłup tworzy ulica Krakowskie Przedmieście, główna arteria miasta, pion moralny i społeczny Lublina, z siedzibami sądów, urzędów i banków. Ręce, wskazujące na północ i południe, to ulice Świętoduska i Bernardyńska: otwartość mentalna i kulturowa Lublina. Nogi to dwa najważniejsze filary Lublina: życie akademickie (ulica Radziszewskiego przechodząca przez Miasteczko Akademickie) oraz przyroda i ekologia (Aleje Racławickie i przylegający do nich Ogród Saski). Program Nocy Kultury www.nockultury.pl

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej