W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Noc Muzeów Online. Zobacz co przygotowało Muzeum Lubelskie!

Noc Muzeów Online. Zobacz co przygotowało Muzeum Lubelskie!
14.05.202016:31

Tegoroczna Noc Muzeów będzie wyjątkowa. Muzeum Lubelskie przygotowało muzealne święto w wersji wirtualnej. Tej nocy na fanpage Muzeum Lubelskiego oraz jej oddziałów prezentowane będą wydobyte z magazynów zabytki, odkrywane będą muzealne przestrzenie i nieznane historie, także w wersji filmowej.

Program Nocy Muzeów Online 16 maja 2020

15.00 – EtnoZagadki
Wspólnie zajrzymy do ciekawostek związanych z eksponatami z wystawy Sztuki Ludowej Regionu Lubelskiego.

18.00 – Wirtualna opowieść o Kaplicy Trójcy Świętej
Gotycka kaplica, jako kaplica królewska służyła głównie potrzebom monarchów, którzy przebywali tu często, szczególnie w czasach dynastii Jagiellońskiej. Zobaczymy wnętrze kaplicy pokryte malowidłami bizantyńsko-ruskimi.

19.00 - „Klient musi być zadowolony. Nieporozumienie wykluczone”
To motto jednoosobowej „Firmy Portretowej S.I. Witkiewicz”, założonej przez Witkacego w 1925 r. Wśród kilku tysięcy wizerunków stworzonych przez Witkacego znajduje się 6 portretów przechowywanych w zbiorach Muzeum Lubelskiego. Są one rzadko eksponowane ze względu na technikę, jaką jest pastel – medium szczególnie wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne i wpływ światła.

19.30 - Spojrzenie zatrzymane w kadrze… – retro portrety ze zbiorów Muzeum Lubelskiego
Etnografia zaadoptowała fotografię do obserwacji i opisu rzeczywistości już w 2 połowie XIX w. Wizerunki typów ludowych – przedstawicieli grup etnicznych ubranych w charakterystyczne stroje, ukazanych pojedynczo lub w grupie, przy typowych zajęciach lub w scenach ilustrujących zwyczaje – powstały na skrzyżowaniu poszukiwań pierwszych ludoznawców i folklorystów oraz pionierów fotografii.

20.00 - Rysunki Oktawii Żeromskiej w Muzeum Stefan Żeromski
Pokażemy rysunki Oktawii Żeromskiej, których na co dzień nie udostępniamy zwiedzającym. Będzie można zobaczyć młodzieńcze prace jednej z bardziej znanych żon polskich pisarzy: portrety, pejzaże, dawną architekturę Nałęczowa.

20.30 - Z biblioteczki Pana Prusa w Muzeum Bolesława Prusa
Bolesław Prus zawitał do Nałęczowa w roku 1882 jako kuracjusz, z nadzieją wyleczenia lęku przestrzeni (agorafobii). Leczył się i odpoczywał corocznie w latach 1882-1910 pozostawiając wśród mieszkańców żywe wspomnienia. Przyjrzymy się zbiorom bibliotecznym autora „Lalki”.

21.00 - Brama Krakowska z lotu ptaka w Muzeum Historii Miasta Lublina
Wzniesiona dzięki Kazimierzowi Wielkiemu była jedną z dwu bram w murach obronnych miasta. Na przestrzeni dziejów dzieliła losy miasta. Zobaczymy Bramę Krakowską z niecodziennej perspektywy.

21.30 – Z warsztatu konserwatora: konserwacja ikony procesyjnej
Dwustronna ikona procesyjna z wizerunkami Matki Bożej Kazańskiej i świętego Mikołaja jest obiektem o nierozpoznanej historii. Nie wiadomo dokładnie kiedy, skąd i w jakim stanie zabytek trafił do zbiorów muzealnych. Początkowo przechowywany był w magazynie Działu Sztuki, a następnie w magazynie Działu Etnografii, skąd trafił do Pracowni Konserwacji Ceramiki i Metali, gdzie został poddany pracom konserwatorskim i restauratorskim. Zobaczymy kulisy prac konserwatorskich nad obiektem.

22.00 – „Nie od razu zamek zbudowano…”
Opowieść o najdawniejszej historii wzgórza zamkowego. Zaprezentujemy i opowiemy o wyjątkowych zabytkach z czasów piastowskiego Lublina, archeologicznych ciekawostkach z badań dawnych i z najnowszych odkryć.

22.30 - Reflektor na Związek Literatów w Lublinie w Muzeum Józefa Czechowicza Filia Muzeum Lubelskiego
Tym razem kierujemy nasz reflektor na historię i działalność Związku Literatów w Lublinie, który w latach trzydziestych XX wieku przyczynił się do ożywienia i integracji lubelskiego środowiska literackiego. Przypomnimy sylwetki członków założycieli tej organizacji, m. in. m. in. Józefa Czechowicza, Franciszki Arnsztajnowej, Antoniego Madeja, Józefa Łobodowskiego, Wacława Gralewskiego.

23.00 „Za kratą są zielone drzewa”, film w reż. Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków w Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem"
To fabularyzowany dokument o losach młodej dziewczyny, Grażyny Chrostowskiej, która swoją poezją dodawała otuchy współwięźniarkom w Ravensbruck.

23.59 – „Pod nocnym niebem” w Dworek Wincentego Pola
Każdy z 12 miesięcy/rozdziałów "Roku myśliwca" Wincenty Pol zaczyna poetyckim opisem sytuacji na nocnym nieboskłonie. To stanowiło powód i uzasadnienie, by przed siedmioma laty nawiązać trwającą po dziś dzień współpracę z lubelskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wspomnimy nasze spotkania pod nocnym niebem.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej