W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nominacje dla Teatru Andersena w prestiżowych konkursach ogólnopolskich

Nominacje dla Teatru Andersena w prestiżowych konkursach ogólnopolskich
10.12.201917:41

Miło nam poinformować, że spektakl Historia naturalna czyli o niezwykłych żyjątkach Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy został przyjęty do 26. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jan Karow, Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Michał Mizera, Jacek Sieradzki (przewodniczący), Sabina Zygmanowska.

Kolejne wyróżnienie to nominacja aktorów Teatru Andersena: Kingi Matusiak – Laseckiej, Katarzyny Staniewskiej oraz Łukasza Staniewskiego w III edycji Konkursu dla najbardziej obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia, organizowanego przez POLUNIMA – Polski Ośrodek Lalkarski. Do 23 marca 2020 r. Jury wyłoni trzy osoby nominowane do Nagrody. Nazwisko zwycięzcy poznamy podczas obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa w Instytucie Teatralnym w Warszawie.

O tytuł najbardziej obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia za 2019 rok walczy w sumie 17 aktorów, zgłoszonych przez członków sieci POLUNIMA: Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku, Olsztyński Teatr Lalek, Teatr Lalka w Warszawie, Teatr Animacji w Poznaniu, Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie, Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie, Teatr Baj w Warszawie, Teatr Lalek Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej, Teatr Lalki i Aktora w Opolu, Akademię Teatralną w Warszawie – Filia w Białymstoku, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum oraz Białostocki Teatr Lalek.

Nagroda POLUNIMA przyznawana jest od 2017 r. i wręczana przy okazji obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa. Nagroda ma wymiar finansowy i przyznaje się ją młodemu aktorowi lalkarstwa*, który w sezonie poprzedzającym wręczenie nagrody wyróżnił się w sposób znaczący swoimi dokonaniami artystycznymi.

* młody aktor lalkarstwa – profesjonalny aktor lalkarz, który uprawia swój zawód nie dłużej niż pięć lat od momentu zdobycia uprawnień zawodowych.