W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nowa ekspozycja w Muzeum Wsi Lubelskiej

Nowa ekspozycja w Muzeum Wsi Lubelskiej
07.10.201620:28

Na tyłach dawnej piwiarni w Muzeum Wsi Lubelskiej powstała ekspozycja masarni pracującej dawniej na potrzeby lokalu Jaworskich w Siedliszczu.

Z początkiem października ekspozycja prowincjonalnego miasteczka w Muzeum Wsi Lubelskiej wzbogaciła się o nowe wnętrze. W murowanej przybudówce domu z Siedliszcza powstała ekspozycja masarni. Wnętrze urządzone zostało na wzór przedwojennej masarni prowadzonej, razem z piwiarnią, przez rodzinę Jaworskich w Siedliszczu. W końcu lat trzydziestych przerabiano tu średnio dwie sztuki trzody chlewnej na tydzień, a większość wyrobów serwowana była w piwiarni. Ekspozycja składa się z trzech wnętrz: sieni z wędzarką, pomieszczenia masarni oraz magazynu, gdzie stoją naczynia drewniane i kamionkowe służące do peklowania wędlin. Bardzo ciekawym eksponatem jest oryginalny kocioł do parzenia wędlin, odtworzone stoły masarskie z dużymi maszynkami do mielenia mięsa zwanymi wilkami oraz haki do zawieszania wędlin zamocowane w deskach na ścianach pomieszczenia. Autorem ekspozycji jest kustosz, Krzysztof Wiśniewski – kierownik Działu Etnografii.

Muzeum Wsi Lubelskiej jest czynne w październiku codziennie w godzinach 9:00-16:00.

Powiązane:

Muzeum Wsi Lubelskiej

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej